Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Zaszumione/Przeostrzone zdjęcia w windowsowej przeglądarce zdjęć

  1. #1
    Początki nałogu Awatar olek.tbg
    Dołączył
    Jan 2011
    Miasto
    Tarnobrzeg
    Posty
    309

    Unhappy Zaszumione/Przeostrzone zdjęcia w windowsowej przeglądarce zdjęć

    Witam !

    Dotychczas przeglądałem zdjęcia na komputerze przy pomocy programu IrfanView. Nie zauważyłem,aby zdjęcia były przeostrzone/strasznie zaszumione. Przy przeglądaniu ich w "normalnie" (dwukrotny klik na zdjęcie , zdjęcie jest wtedy zomowane do 1577x1051) jak i przy pokazie slajdów zdjęcia zawsze wyglądały dobrze.

    Ostatnio przeglądałem je przy windowsowej przeglądarce zdjęć - tragedia. Prawie każde zdjęcie jest przeostrzone tak,że uchodzi pod obróbkowy koszmar.
    Zdjęcia robione na ISO 100, ostrzenie w Lr : Wartość 20, Promień 1, Detal 35, Maskowanie 0 ma dość widoczne sumy od przeostrzenia...

    Zauważyłem,że zdjęcia obrabiane i ostrzone w PS (ostrze filtrem górnoprzepustowym/highpass na nowej warstwie, a potem na masce odkrywam miejsce,które chce mieć ostre) mają to ziarno mnej widoczne.

    Z czego może wynikać ten problem?
    Pomijając już to,że obróbka zajmuje mi o wiele więcej czasu, to boje się,jak wyglądają moje zdjęcia,które zgrywam np. znajomym , a zdecydowana większość z nich używa windowsowej przeglądarki zdjęć.
    5Dm2 | 16-35 4L IS | 24-70 2.8L II | 85 1.8 | 100 2.8L

  2. #2
    Grzeczny i układny podpis Awatar Merde
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    45
    Posty
    7 756

    Domyślnie Odp: Zaszumione/Przeostrzone zdjęcia w windowsowej przeglądarce zdjęć

    Doprecyzuj: zdjęcia w windowsowej przeglądarce odpalone 1:1 czy przeskalowane do rozdzielczości ekranu?
    I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it

  3. #3

    Domyślnie Odp: Zaszumione/Przeostrzone zdjęcia w windowsowej przeglądarce zdjęć

    Dobrze by było żebyś podrzucił jakieś sample albo napisz an priv.

  4. #4
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2011
    Posty
    260

    Domyślnie Odp: Zaszumione/Przeostrzone zdjęcia w windowsowej przeglądarce zdjęć

    Witam,

    Sprawdziłem na szybko - oba programy mają inne algorytmy przeskalowania zdjęcia przy zoomowaniu (Irfan wygładza (przepróbkowuje) a przeglądarka nie (powiększa do pikseli) - może stąd różnice... Jak masz ustawione opcje w Irfan (np. Full Screen->Use Resample) ?

    Zrób test: otwórz jednocześnie to samo zdjęcie w IrfanView i przeglądarce, umieść obok siebie na ekranie, zrób "print screen", zapisz w pliku (Ctrl+V do Irfan) i podaj link do zdjęcia (w pełnej rozdzielczości ekranu, nie zmniejszane) - zobaczymy...

    Podrawiam, Alex

  5. #5
    Początki nałogu Awatar olek.tbg
    Dołączył
    Jan 2011
    Miasto
    Tarnobrzeg
    Posty
    309

    Domyślnie Odp: Zaszumione/Przeostrzone zdjęcia w windowsowej przeglądarce zdjęć

    Faktyczne,miałem ustawioną tą opcję.
    Teraz na pokazie slajdów na pełnym ekranie oba zdjęcia wyglądają tak samo paskudnie

    Co do porównania :
    http://img402.imageshack.us/img402/2100/testxg.jpg

    Link do pełnowymiarowych zdjęć (przed i po poprawie) wstawię później,niestety komputer się buntuje...

    Ciekawi mnie jednak jeszcze jedna rzecz : W lightroomie 4 nawet przy ISO 500 mam widoczne ziarno, czy to kwestia jakiś ustawień?
    5Dm2 | 16-35 4L IS | 24-70 2.8L II | 85 1.8 | 100 2.8L

  6. #6
    Coś już napisał
    Dołączył
    Sep 2012
    Posty
    52

    Domyślnie Odp: Zaszumione/Przeostrzone zdjęcia w windowsowej przeglądarce zdjęć

    Zdjęcia robione na ISO 100, ostrzenie w Lr : Wartość 20, Promień 1, Detal 35, Maskowanie 0 ma dość widoczne sumy od przeostrzenia...


    Maskowanie ustaw co najmniej na 30 a szumy bedą bardziej przyjemne
    Ostatnio edytowane przez jacek231 ; 17-02-2013 o 21:07 Powód: błedna składnia

  7. #7
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2011
    Posty
    260

    Domyślnie Odp: Zaszumione/Przeostrzone zdjęcia w windowsowej przeglądarce zdjęć

    Witam,

    Problem 1.
    Cytat Zamieszczone przez olek.tbg Zobacz posta
    Dotychczas przeglądałem zdjęcia na komputerze przy pomocy programu IrfanView. Nie zauważyłem,aby zdjęcia były przeostrzone/strasznie zaszumione. Przy przeglądaniu ich w "normalnie" (dwukrotny klik na zdjęcie , zdjęcie jest wtedy zomowane do 1577x1051) jak i przy pokazie slajdów zdjęcia zawsze wyglądały dobrze.

    Ostatnio przeglądałem je przy windowsowej przeglądarce zdjęć - tragedia. Prawie każde zdjęcie jest przeostrzone tak,że uchodzi pod obróbkowy koszmar. (...)
    Wczytałem zdjęcie (printscreen) z linku, podzieliłem na dwa i wczytałem do "porównywarki" FastStone Image Viewer - na powiększeniu 100% nie widzę między nimi różnicy, na powiększeniu 1000% (widać pojedyncze piksele) na prawym jest minimalnie większy "szum", ale różnicy w "przeostrzeniu" nie widzę...

    Mógłbyś zakreślić na tym zdjęciu miejsce (obszar), w którym te zdjęcia (z Irfan i przeglądarki) różnią się ?

    Wtedy będzie można sprawdzić, skąd biorą się różnice w wyświetlaniu tego samego zdjęcia w różnych programach (i jak te różnice wyglądają przy danym powiększeniu).


    Problem 2.
    Cytat Zamieszczone przez olek.tbg
    Zdjęcia robione na ISO 100, ostrzenie w Lr : Wartość 20, Promień 1, Detal 35, Maskowanie 0 ma dość widoczne sumy od przeostrzenia...
    To jest inny problem - jak prawidłowo wyostrzać zdjęcie - ale tu niech odniosą się Koledzy zajmujący się obróbką w LR czy PS - ja dopiero zaczynam zabawę z LR, to nie będę się wymądrzał...

    Pozdrawiam, Alex

    EDIT: Może zrób jeszcze próbę z tymi dwoma obrazami pojedynczego zdjęcia, ale w powiększeniu 1:1 (widok 100%) - może różnice w wyświetlaniu przez przeglądarki będą bardziej widoczne.
    Ostatnio edytowane przez Aleximov ; 17-02-2013 o 21:31

  8. #8
    Początki nałogu Awatar olek.tbg
    Dołączył
    Jan 2011
    Miasto
    Tarnobrzeg
    Posty
    309

    Domyślnie Odp: Zaszumione/Przeostrzone zdjęcia w windowsowej przeglądarce zdjęć

    Po wyłączeniu opcji Resample Image w Irfanie problem już nie występuje,zdjęcia wyglądają ta samo w obydwu przeglądarkach

    Co do ostrzenia to faktycznie, z LR lubię się dopiero od niedawna, jednak jest to znajomość często nerwowa dla nas obydwu

    Dzięki za porady Panowie !
    5Dm2 | 16-35 4L IS | 24-70 2.8L II | 85 1.8 | 100 2.8L

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •