Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Czyszczenie matówki i lustra

  1. #1

    Domyślnie Czyszczenie matówki i lustra

    Witam

    Chcialem sie Was doradzic w jaki sposób najlepiej jest wyczyscic matówkę w Canonie 550D. Mianowicie przez przyladek dotknalem lustra i podczas jego czyszczenia zabrudzial mi sie matowka gdzies musialem przypadkowo ja dotknąć. Dodatkowo miedzy wizjer a matówke wpadl mi jakis paproch ktorego nie moge wyciagnac. Znalazlem informacje odnosnie czyszczenia jej jak w modelu 5Dtzn czy jest moziwosc wyciagniecia jej i jej przeczyszcenia ? Na wizjerze w punktach pomiaru zrobilo sie straszne rozmycie efekt halo i mnie to denerwuje i psuje cala zabawe z fotografia. Znalazlem na allegro jakis zestaw pedzel, plyn, gruszke, patyczki itp mozna czyms takim to przeczyscic jakby nie mozna bylo wycignac matówki ? Pewnie bym sie przeszedl do serwisu ale nie ma go w moim miescie to troche komplikuje sprawe. Prosze o pomoc dzieki

    Ewentualnie prosze o namiar dobrego i sprawdzonego serwisu w okolicach Rzeszowa (Sandomierz, Stalowa Wola, Tarnobrzeg Rzeszów)
    Ostatnio edytowane przez demode ; 03-02-2013 o 17:19

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar piast9
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    3 267

    Domyślnie Odp: Czyszczenie matówki i lustra

    Pierwszy link z google pod hasłem "focusing screen removal 550d": Canon EOS 550D / 500D Focusing screen installation

    Nie dotykaj matówki niczym, niezwykle łatwo ją porysować. Jeśli nie da się z niej zdmuchnąć zanieczyszczeń powietrzem z gruszki to wyłącznie czyszczenie poprzez delikatne przemywanie np wodą, oczywiście po wyjęciu. Matówka (przynajmniej w 350D) jest z polistyrenu - to miękkie tworzywo i łatwo je też uszkodzić rozpuszczalnikami organicznymi więc płyny do optyki też odpadają. A jeśli matówka jest zmaltretowana to kup nową, to nie jest duży wydatek.

    A tak generalnie - skoro matówkę zabrudziłeś przez przypadek czyszcząc lustro zabrudzone przez przypadek - oddaj to do serwisu foto. Jakiegokolwiek, byle mieli olej w głowie i umiejętności manualne. Jakbyś napisał z jakiego jesteś miasta to może ktoś by dał jakąś wskazówkę.
    650D, T 12-24 4.0, S 30 1.4, S 18-35 1.8, C 70-210 3.5-4.5, C 50 2.5 macro, M42: Praktica LLC, Jupiter 9, Pentacon 135 2.8, Orestegor 300 4.0

  3. #3

    Domyślnie Odp: Czyszczenie matówki i lustra

    Dzieki Kolego za odpowiedz i za linka na napewno jest z tego problemu wyjscie troche mi sie humor poprawil. Ja mieszkam w Stalowej Woli i pewnie najblizszy serwis bedzie gdzies w Rzeszowie, Lublinie czy Krakowie. Chodzi mi glownie o cos sprawdzonego a nie jakis partyzantów. Jak myslisz mozna kupic taki zestaw ? Prof. Zestaw czyszczący do optyki + LensPen +BONUS (2923885266) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

    Odnosnie tej wody to masz na mysli normalna wode np przegotowana ? Doczytalem sie ze musi byc destylowana ? Czym to pozniej suszyc ?

  4. #4
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2011
    Posty
    260

    Domyślnie Odp: Czyszczenie matówki i lustra

    Witam,

    Podłączę się pod pytanie... Czy do 550D można włożyć matówkę precyzyjną z 50D (będzie mechanicznie pasować, bo kształt wystających "ząbków" jest trochę inny...)? Ktoś to już robił i wie na pewno?

    Sprawdzałem w necie - są matówki Canona do 50D/60D, ale do 550D nie ma (jest "teoretycznie niewymienna", więc Canon nie produkuje innych typów, np. z klinem). Co prawda, można kupić za granicą matówki z klinem czy rastrem do 550D, ale drogo (ponad 100$) - a te Canona do 50D są za ok. 100zł... Więc będą pasować czy nie ?

    Pozdrawiam, Alex

    EDIT: Ten zestaw w linku powyżej jest (co najwyżej) do czyszczenia optyki (filtrów i delikatnie soczewek) oraz przedmuchania komory lustra (gruszka). Nie radzę tym czyścić ani matrycy ani tym bardziej matówki.
    Jeśli już myć matówkę wodą, to raczej destylowaną (aby nie zostały smugi) i potem wysuszyć powietrzem (nie ściereczką, bo porysujesz).
    Ostatnio edytowane przez Aleximov ; 03-02-2013 o 17:50

  5. #5
    Bywalec
    Dołączył
    May 2012
    Miasto
    Wlkp
    Wiek
    45
    Posty
    176

    Domyślnie Odp: Czyszczenie matówki i lustra

    Cytat Zamieszczone przez demode Zobacz posta
    Jeśli już, to proponuję oryginalne produkty Lenspen, a nie jakiś pseudo-zestaw za 19 zł, który w mojej opinii tylko rozmaże Ci zabrudzenia.

  6. #6

    Domyślnie Odp: Czyszczenie matówki i lustra

    a ekentualne przetluszczenia woda umyje ? (efekt rozmycia punktów pomiaru) To chyba recznie trzeba jakos umyc ? Jakas miekka szmatka ?

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez Bart Zobacz posta
    Jeśli już, to proponuję oryginalne produkty Lenspen, a nie jakiś pseudo-zestaw za 19 zł, który w mojej opinii tylko rozmaże Ci zabrudzenia.

    mozesz Kolego wkleic jakis namiar na sprawdzony zestaw ? Gdzies mi tez "wpadł" w oko zestaw polaroid tyle tego jest ze nie wiadomo co kupic zeby bylo dobre

  7. #7
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2011
    Posty
    260

    Domyślnie Odp: Czyszczenie matówki i lustra

    Witam,

    Jeśli są to tylko zabrudzenia, to pewnie tak (możesz dodać do wody "ciupeniek" mydła dla bobasów - tzn. namydlić ręce i trochę tego rozpuszczonego mydła z rąk dodać - potem kilka razy przepłukać destylowaną wodą). Obawiam się jednak, że jeśli mechanicznie czyściłeś matówkę (np. wacikiem lub szpatułką nasączoną jakimś płynem), to mogłeś uszkodzić powierzchnię matówki lub te mikrorowki kwadracików podświetlania punktów AF - wtedy czyszczenie nie pomoże i zostaje tylko wymiana...

    Pozdrawiam, Alex

  8. #8
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie Odp: Czyszczenie matówki i lustra

    Broń cie Panie przed lenspenem i dotykaniem matówki czymkolwiek. Jedyne co można zrobić to dobrze wypłukać pod kranem i osuszyć. Niczym nie dotykać. Żadnej chemii. Nowa to ok 100 zł.

    Edit: jeśli już ją czymkolwiek dotykałeś to j.w. Napisał Aleximov - kup nową.

    Żadnych szmatek! Gruszka i podmuchać żeby wysuszyć.
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 03-02-2013 o 18:14

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  9. #9

    Domyślnie Odp: Czyszczenie matówki i lustra

    cholera dotknac ja na 100% dotknalem ale nie czyscilem zadna chemia bo nei mam takiej. Wyfaje mi sie ze ja zatluscilem stad ten efekt. Sprobuje z woda moze cos pomoze. Moze byc ze stacji taka jak do akumulatora czy w aptece kupic jakas ?

  10. #10
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie Odp: Czyszczenie matówki i lustra

    Może być i kranówa z kropelką Ludwika - kropelką a nie wiaderkiem

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •