Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Wątek: #04 300d fotosnajper

  1. #1

    Lightbulb #04 300d fotosnajper

    Co jest denerwujące przy używaniu szkieł m42? Mały wizjer i brak potwierdzenia ostrości. Naczytałem się trochę na różnych forach o próbach montowania elektroniki w przejściówkach tak aby oszukać body aparatu, żeby było potwierdzenie ostrości i pomiar światła. I postanowiłem z tym trochę poeksperymentować.

    DO DYSPOZYJI MIAŁEM

    1. Obiektyw Tair 3s 4.5/300 mm od zestawu Fotosnaiper
    2. Obiektyw Canon 35-80 mm 4 - 5.6

    Rozebrałem Canonowski obiektyw i pozostawiłem wewnątrz jedynie elektronikę. Wszystkie soczewki i inne części usunąłem. Powstał mi taki pierścień razem z mocowaniem EOS. Obiektyw właściwie składa sie z dwóch głównych części - przedniej od strony body razem z mocowaniem - nieruchomej oraz reszty tubusa z soczewkami i przysłoną. W tej pierwszej części znajduje sie płytka drukowana z całą elektroniką oraz silnikiem.

    Ten tzw. pierścień przytwierdziłem do obiektywu TAIR, za pomocą wkrętów. Musiałem wywiercić kilka otworów w Tairze w celu przykręcenia bebechów od Canona. Na całość naciągnąłem gumę, która była na obiektywie canonowskim na pierścieniu do zoomowania.


    DLACZEGO TAIR?


    1. Tair jest świetnym teleobiektywem. Miałem już kilka egzemplarzy i wszystkie dawały znakomite efekty.

    2. Dodatkowo Tair ma odkręcane mocowanie gwintowe m42. Dzięki temu jest miejsce na dokręcenie części obiektywu AF.

    3. Specjalny system preselekcji przysłony. Przysłonę naciąga się pierścieniem na aparacie. Potem dobiera się jej wielkość na drugim pierścieniu do żądanej wartości.
    Dzięki temu proces ostrzenia odbywa się przy „pełnej dziurze” , a przed wyzwoleniem migawki zwalnia się przysłonę za pomocą dzwigni od spodu obiektywu. Przysłona domyka się do wcześniej ustalonej wartości.

    3. Kolejnym ważnym atutem jest możliwość regulacji głębokości chowania sie przedniego Tubusu z soczewką. Jest taki pierścień z przodu obiektywu gdzie po odkręceniu 3 śrubek można regulować "nieskończoność" . Wcześniej dzięki temu uzyskiwałem nieskończoność ze zwykłą przejściówką dla NIKONA d70. W przypadku montażu bebechów AF trzeba właśnie trochę podkręcić ten pierścień, ponieważ mocowanie AF jest trochę dalej od głównego tubusu obiektywu.

    Cały proces wymagał trochę kombinacji podpiłowania w paru miejscach obiektywu jednego i drugiego, wywiercenia paru otworów oraz wy-lutowania kilku elementów zbędnych z obiektywu AF.

    DODATKOWE MOŻLIWOŚCI ZESTAWU FOTOSNAIPER. ( Uchwyt Pistoletowy)

    W zestawie Fotosnaiper mamy także dostępny uchwyt ze spustem pistoletowym. Spust wyzwala mechanicznie przysłonę oraz migawkę w aparacie Zenit za pomocą dwóch wysuwanych bolców. Konstrukcja jest bardzo prosta i skuteczna.

    Od uchwytu właściwie zaczęły się moje przeróbki. Poszedł na pierwszy ogień.
    Wewnątrz zamontowałem dwa mikro-przełączniki zgodnie ze schematem budowy wężyka spustowego. Teraz po naciśnięciu spustu mam 3 pozycje:

    * Włączanie aparatu – dzięki temu możemy ustawiać ostrość, oraz uzyskać potwierdzenie w wybranym punkcie na matówce.

    * Wyzwolenie sprężyny naciągającej przysłonę w aparacie. Przysłona domyka się do wcześniej ustalonej wartości. W tym momencie światłomierz dobiera odpowiedni czas (jeżeli korzystamy z programy Av – priorytet przysłony w aparacie)

    * Wyzwolenie migawki

    Wszystko działa, ale zdjęcia trzeba robić z pewnym wyczuciem, ponieważ skok dzwigni spustowej jest bardzo mały.

    UŻYTKOWANIE

    Zdjęcia najlepiej robić w trybie M, AV . W innych trybach z uwagi na dobieranie automatycznie przez aparat wartości przysłony body będzie się zawieszać (patrz wyjaśnienie poniżej) W przypadku gdy jest ciemniej aparat będzie działał nawet w trybie automatycznym (zielonym), działa lampla błyskowa i wszyskie opcje. Warunkiem jest to żeby aparat dobierał najmniejszą przysłonę.

    ZALETY

    - potwierdzenie ostrości przy ostrzeniu – wiadomo
    - duża jakość zdjęć
    - znacznie tańsza alternatywa dla drogich obiektywów długoogniskowych
    - bardzo stabilny chwyt razem z uchwytem pistoletowym Cały zestaw opiera się pod ramieniem, Zdjęcia wychodzą nie poruszone nawet przy dłuższych czasach.
    - poziomy pierścień ostrości – bardzo wygodne rozwiązanie – dzięki temu można pokusić się o używanie tego zestawu w sporcie czy też fotografii obiektów w ruchu.


    WADY

    - Aparat zawiesza się jeżeli zmienimy wartość przysłony w aparacie za pomocą kółka nastawczego do wartości innej niż przysłona minimalna danego obiektywu AF z którego pochodzi elektronika. W praktyce nie ma to znaczenia, ponieważ światłomierz raczej prawidłowo mierzy czas w programie AV pomimo wskazania w aparacie innej wartości przysłony niż rzeczywista.

    - Całość jest bardzo ciężka i masywna oraz zajmuje sporo miejsca. Manewrowanie tym zestawem wymaga pewnej wprawy oraz siły 


    PODSUMOWANIE

    Najważniejszy wniosek - TO DZIAŁA ! ! Jest potwierdzenie ostrości. Łapie tam gdzie powinno. Można spróbować kombinować dalej i podpiąć to jakoś pod przejściówkę, ale to już trzeba było by zrobić nowy układ.

    Jakiś czas temu znalazłem taki link do aukcji na eBayu do zrobionego układu elektronicznego pozwalającego zamontować go do przejściówki EOS - LINK DO AUKCJI

    Jaki widać na zdjęciach autor nie pokazał nam drugiej strony tego układu. Widocznie muszą być tam jakieś proste elementy elektroniczne, które „oszukują” body aparatu. Ja niestety nie jestem elektronikiem. Dlatego moja koncepcja powstała na „chłopski” rozum. W każdym razie jak widać, co proste też może być skuteczne.

    Poniżej zdjęcia obiektywu i uchwytu:






    A teraz kilka zdjęć prezentujących możliwości obiektywu:



    To chyba tyle. Wrzucę jeszcze jakieś zdjęcia ja będę miał coś ciekawego.

    Mam nadzieję że komuś przyda się to co tu napisałem i może zachęci go do kolejnych eksperymentów w temacie.
    Ostatnio edytowane przez Silwe ; 18-02-2006 o 23:53

  2. #2
    Bywalec
    Dołączył
    Jul 2005
    Miasto
    W-wa
    Posty
    214

    Domyślnie

    fajne te twoje pomysły z cyklu "zrób to sam" - pomyśl jeszcze o jakiejś przejsciówce elektronicznej do mieszka 42mm

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •