Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Wątek: Proszę o pomoc w wyborze szkła Makro.

  1. #1
    Coś już napisał
    Dołączył
    Nov 2011
    Posty
    72

    Domyślnie Proszę o pomoc w wyborze szkła Makro.

    Witam, właśnie stoję przed wyborem szkła makro i zastanawiam się miedzy canon usm 100mm makro (bez L ;/) a tamronem sp di 90mm.
    Canon przemawia do mnie tym że nic się nie wysuwa, USM, no i to Canon >
    Nie przemawia do mnie 1 rok gwarancji...
    Tamron odwrotnie czyli wysuwany tubus i 5 lat gwarancji
    Jakość tych szkieł podobno porównywalna.
    Wiem również że w wakacje czeka mnie też zakup 85mm 1.8. i zastanawiam się czy to ma sens...

    A w przyszłości na pewno zapoluje na FF więc zarówno zarówno canon 85mm i 100mm będzie pasował, a nie wiem jak Tamron..

  2. #2
    Coś już napisał
    Dołączył
    Mar 2012
    Posty
    54

    Domyślnie Proszę o pomoc w wyborze szkła Makro.

    Tamron tez bedzie pasował do FF. :-)
    A co do porownania tych szkieł makro i 85 .... to zależy jakie ma być główne przeznaczenie szkła. 100 czy 90t ludzie portrety robią (ale o magię 85 cieżko ;-) ) , 1:1 makro z 85 1.8 wycisnąć chyba cieżko (moze z soczewkami sie da).
    Canon i Fuji X

  3. #3
    Coś już napisał
    Dołączył
    Nov 2011
    Posty
    72

    Domyślnie Odp: Proszę o pomoc w wyborze szkła Makro.

    Nie chce porownywać szkieł makro do C85mm to inne szkła i z pewnością nie będę używał C85mm do makro jak będę miał już jeden z omawianych obiektywów.
    Pytanie który...
    5 lat wydaje się być sensownym tematem ale ten Tubus...
    Zato canon 100mm szybszy i bez wysówanego Tubusa

  4. #4
    Początki nałogu
    Dołączył
    Feb 2011
    Miasto
    Kielce/fr
    Posty
    265

    Domyślnie Odp: Proszę o pomoc w wyborze szkła Makro.

    xxmystiquexx Zakup canon 100mm, bedzie napewno dobrym wyborem, sam piszesz o nim dobrze wiec nie ma co sie zastanawiac.

  5. #5
    Coś już napisał
    Dołączył
    Nov 2011
    Posty
    72

    Domyślnie Odp: Proszę o pomoc w wyborze szkła Makro.

    ...ale NIE pisze przecieź źle o Tamronie

  6. #6
    Coś już napisał Awatar pathar
    Dołączył
    Sep 2009
    Miasto
    Lublin
    Wiek
    38
    Posty
    83

    Domyślnie Odp: Proszę o pomoc w wyborze szkła Makro.

    Ja bym radził jednak wziąć Canona 100mm. Skoro mówisz, że czeka Cię niedługo zakup 85/1.8 to nie warto moim zdaniem brać Tamrona 90mm, czyli de facto obiektywu o tej samej ogniskowej(bardzo zbliżone pole widzenia). Wiadomo, że obiektyw do makro kupuje się żeby robić głównie makro, ale mimo wszystko dwa obiektywy o tak zbliżonych ogniskowych to moim zdaniem nie jest dobry pomysł.
    Piotr Dejneka

    Canon 6D, 5D, C 70-200/2.8, C 50/1.8 STM, S 35/1.4, C 17-40/4, S 85/1.4

    piotrdejneka.pl

  7. #7
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 945

    Domyślnie Odp: Proszę o pomoc w wyborze szkła Makro.

    Cytat Zamieszczone przez xxmystiquexx Zobacz posta
    Canon przemawia do mnie tym że nic się nie wysuwa,
    tzn. chciales powiedziec, ze wolisz wiekszy obiektyw w transporcie, zamiast mniejszego?

    Cytat Zamieszczone przez xxmystiquexx Zobacz posta
    USM,
    ja Tamronem ostrze w zasadzie wylacznie recznie. ale moze to wlasnie konsekwencja takiego a nie innego AF w tym obiektywie. no bo jest jednak koszmarny.

    z tym ze... jesli tylko do zdjec macro - mozna spokojnie zyc bez AF. jesli cos ponadto, w tym na dluzsze dystansy - to USM bedzie zaleta. mialem 100 macro USM raz w lapach, o ile pamietam pracuje sie tym przyzwoicie...

    Cytat Zamieszczone przez xxmystiquexx Zobacz posta
    no i to Canon >
    no... jak ktos do tego pryzwiazuje wage...

    Cytat Zamieszczone przez xxmystiquexx Zobacz posta
    Jakość tych szkieł podobno porównywalna.
    Wiem również że w wakacje czeka mnie też zakup 85mm 1.8. i zastanawiam się czy to ma sens...
    sens ma wtedy, jesli zamierzasz oba szkla wykorzystywac do ich nominalnych celow - macro/portretu.

    Cytat Zamieszczone przez xxmystiquexx Zobacz posta
    A w przyszłości na pewno zapoluje na FF więc zarówno zarówno canon 85mm i 100mm będzie pasował, a nie wiem jak Tamron..
    u mnie dziala, juz na drugim FF.


    co do wyboru - kiedys bylo latwo, bo Tamron byl wyraznie tanszy od Canona a optycznie w obu przypadkach mucha nie siada. ja osbie kupilem Tamrona, bo macro foce nie tak czesto, a poza tym sakramencko podoba mi sie jego bokeh. dodatkowe punkty, oprocz ceny i wymiaru, to niska waga - fajna rzecz przy kadrowaniu ze statywu.
    www albo tez flickr

  8. #8
    Bywalec
    Dołączył
    May 2012
    Miasto
    Wlkp
    Wiek
    45
    Posty
    176

    Domyślnie Odp: Proszę o pomoc w wyborze szkła Makro.

    Nie fotografuję w makro, nie znam rynku tych szkieł, ale wydawało mi się, że najbardziej popularne ogniskowe w takiej fotografii to 120-150 mm. Jednak widzę, że Canon ma obecnie w swojej ofercie tylko jedno szkło makro o ogniskowej dłuższej niż 100 mm. Czy miałem błędne pojęcie o najczęściej wykorzystywanych ogniskowych?

  9. #9
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 945

    Domyślnie Odp: Proszę o pomoc w wyborze szkła Makro.

    Cytat Zamieszczone przez Bart Zobacz posta
    Nie fotografuję w makro, nie znam rynku tych szkieł, ale wydawało mi się, że najbardziej popularne ogniskowe w takiej fotografii to 120-150 mm. Jednak widzę, że Canon ma obecnie w swojej ofercie tylko jedno szkło makro o ogniskowej dłuższej niż 100 mm. Czy miałem błędne pojęcie o najczęściej wykorzystywanych ogniskowych?
    tak mi sie wydaje. klasycznie to bylo zawsze 90-105 a potem 180. tylko Sigma ma szklo macro 150mm, podobniez zupelnie sensowne.

    nawet historycznie:
    Nikkor lenses - A little Personal Opinon
    Autofocus (AF) Nikkor Lenses Information Reference Libary - Index Page
    Canon FD lenses - Main Index Page
    Canon EF Lens Resources - Index Page

    aczkolwiek sa dwa wyjatki potwierdzajace regule
    Zuiko for Macro-photography - PART FIVE
    i zdaje sie Pentax robil jakiegos Takumara 135 macro, ale dokladnie niestety nie pamietam.

    ogolnie, to jednak miedzy 105 a 180/200 dziura...
    www albo tez flickr

  10. #10
    Coś już napisał
    Dołączył
    Nov 2011
    Posty
    72

    Domyślnie Odp: Proszę o pomoc w wyborze szkła Makro.

    Najbardziej popuarne to są odwrócone obiektywy z lat 70
    A ta troszkę inna półka to pewnie 90 100mm 105...

    Wracając do tematu
    Widziałęm jak sprawuje się C 60mm makro i powiem ze USM jest naprawde świetne jeśli chodzi o fotografię nie-makro.
    Długość obiektywów nie bedzie mi pszeszkadzac zwłaszcza że to są dość krótkie ogniskowe.
    Jeśli tubus się nie "wychyla" nie zasysa a paproszki i inne dobrodziejstwa sa w makro nie pożadane zwłascza przy f8+. Choć obywa przecież niesą wodo-pyłoszczelne.
    Ale gwarancaja 5 lat daje dużo do myślenia. Zwłaszcza że przecież to są obiektywy produkcji chińsko-chińskiej.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •