Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Sesja w barze - wskazówki?

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jun 2011
    Posty
    43

    Domyślnie Sesja w barze - wskazówki?

    Witam,

    Kolega barman poprosił o parę fotek za barem. Chciałbym się do tego jakoś przygotować i mam kilka pytań.
    Jestem samoukiem i nie mam pewności, że wszystko co robię jest poprawne
    Do dyspozycji mam 550D, f1.8 85mm oraz Nissina di866 mk2.

    Oświetlenie w barze jest 'dyskretne'. Tutaj zdjęcie tego baru: http://img534.imageshack.us/img534/2569/beztytuujph.jpg

    1. Balans bieli - w aparacie mam ustawione AWB, czyli automatyczny balans bieli. Robię pierwsze kontrolne zdjęcie z szarą kartą a potem przy pomocy Adobe Camera Raw kopiuję ustawienia do kolejnych zdjęć. Czy zakładając, że barze jest w miarę równomierne oświetlenie będę mógł polegać tylko na tym jednym kontrolnym zdjęciu z szarą kartą czy przy każdej zmianie kadru muszę wykonywać kolejne zdjęcie z szarą kartą? Ewentualnie jak inaczej sobie z tym poradzić? Czy ustawienie balansu w aparacie na 'flash' (a będę używał lampy) jest coś warte?

    2. Ustawianie ostrości - czy dla kadru w którym postać ma być po prawej stronie lepiej jest łapać ostrość jednym ze skrajnych puntów AF czy lepiej jest łapać środkowym punktem i przekadrować?

    3. Ustawienia lampy i aparatu - zwykle robię zdjęcia w dzień i na zewnątrz - tryb AV w tym wypadku przeważnie się sprawdzał, jednak w ciemniejszych pomieszczeniach mam wrażenie, że lampa zbyt mocno przepala a chciałbym jej użyć tylko do doświetlenia twarzy natomiast reszta kadru powinna być oświetlona panującym tam światłem. Jak to wszystko poustawiać? Lampa bezpośrednio na obiekt czy odbijać od sufitu?

    4. Co z ISO i w jaki sposób ustawić pomiar? (wielosegmentowy czy punktowy?)

    Liczę na jakieś dobre wskazówki. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    1 660

    Domyślnie Odp: Sesja w barze - wskazówki?

    Cytat Zamieszczone przez Azenis Zobacz posta
    1. Balans bieli - w aparacie mam ustawione AWB, czyli automatyczny balans bieli. Robię pierwsze kontrolne zdjęcie z szarą kartą a potem przy pomocy Adobe Camera Raw kopiuję ustawienia do kolejnych zdjęć. Czy zakładając, że barze jest w miarę równomierne oświetlenie będę mógł polegać tylko na tym jednym kontrolnym zdjęciu z szarą kartą czy przy każdej zmianie kadru muszę wykonywać kolejne zdjęcie z szarą kartą? Ewentualnie jak inaczej sobie z tym poradzić?
    Nie bawić się w szare karty - RAW, zastane na oko 2700-3300 stopni w skali Kelivna i korekcja w postprocessie.

    Cytat Zamieszczone przez Azenis Zobacz posta
    Czy ustawienie balansu w aparacie na 'flash' (a będę używał lampy) jest coś warte?
    RAAAAAAAAAAAW... a poza tym, lampa błyskowa i światło żarówkowe będą miały różną temperaturę barwową - nie ustawisz poprawnego WB - najprawdopodobniej jeżeli ustawisz żarówkowe jako wzorzec, to błyskowe będzie niebieskie, a jeśli błyskowe jako wzorzec - żarówkowe kompletnie pomarańczowe. Polecam rozejrzeć się za filtrami CTO na lampę błyskową (zmieścisz się nawet w 20zł z dostawą, ale są bardziej rozbudowane zestawy o inne typy filtrów).

    Cytat Zamieszczone przez Azenis Zobacz posta
    2. Ustawianie ostrości - czy dla kadru w którym postać ma być po prawej stronie lepiej jest łapać ostrość jednym ze skrajnych puntów AF czy lepiej jest łapać środkowym punktem i przekadrować?
    Zdecydowanie środkowy w tej puszce, zdecydowanie w tych warunkach. Albo statyw, LV i dokładne ostrzenie jak masz czas, albo kompletnie sam nie da rady.

    Cytat Zamieszczone przez Azenis Zobacz posta
    3. Ustawienia lampy i aparatu - zwykle robię zdjęcia w dzień i na zewnątrz - tryb AV w tym wypadku przeważnie się sprawdzał, jednak w ciemniejszych pomieszczeniach mam wrażenie, że lampa zbyt mocno przepala a chciałbym jej użyć tylko do doświetlenia twarzy natomiast reszta kadru powinna być oświetlona panującym tam światłem. Jak to wszystko poustawiać? Lampa bezpośrednio na obiekt czy odbijać od sufitu?
    Lampa na wprost nie jest dobra w 99% przypadków i powinieneś zakładać, że nie ma możliwości tak robić zdjęcia.
    Lampa i puszka w tryb M - masz pełną kontrolę ustawień, nie widzę problemu. Odsunięcie lampy od osi optycznej aparatu, statyw+parasolka/softbox i jazda (z podróbą OC-E3, zwykłą parasolką, statywem pod lampę i uchwytem do speedlighta wyrobisz się w około 200zł, a warto na wiele sytuacji).
    Jak już koniecznie nie chcesz inwestować - a moim zdaniem to jest must have - co najmniej zaopatrz się w CTO, bo będzie słabo z WB przy błyskaniu w żarowym.

    Cytat Zamieszczone przez Azenis Zobacz posta
    4. Co z ISO i w jaki sposób ustawić pomiar? (wielosegmentowy czy punktowy?)
    ISO jak najniższe, ale adekwatne do poprawnego chwycenia światła zastanego przy danych ustawieniach puchy i lampy.
    Pomiar w mózgu, tryb M, korekcja na podstawie histogramu.
    Ostatnio edytowane przez zaitsev ; 24-01-2013 o 00:03

  3. #3
    Początki nałogu Awatar grzegorzki
    Dołączył
    Apr 2009
    Miasto
    Cavan / Kielce
    Posty
    369

    Domyślnie Odp: Sesja w barze - wskazówki?

    Inny sposób. W tym barze z zał. zdjęcia spokojnie możesz odbić światło lampy od sufitu. Masz lampę na aparacie i w miarę równe oświetlenie. Ustaw TTL, korektę lampy na +1 i próbuj zmieniając wartość korekty. Barman raczej ubrany w czerń i biel, więc jak będziesz robił korekty to zawsze celuj w to samo miejsce.
    6D - EF 24-70/2.8L USM + EF 50/1.8 II + EF 70-300/4-5.6 IS USM + EF 85/1.8 USM - 580EX II + YN565EX + YN568EX- YN-622C - Bowens 500R kit + akcesoria
    Nie mnie się wtrącać biskupom w robotę.

  4. #4
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 674

    Domyślnie Odp: Sesja w barze - wskazówki?

    Co do ostrzenia, to pamiętaj, że ostrząc środkiem i przekadrowując może Ci ucieć płaszczyzna ostrości i głowny obiekt będzie poza GO. Też bym sugerowwał Lv jeżeli masz czas. A jak nie to jednak boczny punkt. W 550d Af nie jest aż taki tragiczny

  5. #5
    Bywalec
    Dołączył
    Jul 2005
    Miasto
    Radom
    Wiek
    53
    Posty
    177

    Domyślnie Odp: Sesja w barze - wskazówki?

    Nie odbijaj światła od sufitu... zepsujesz klimat.
    Ustaw jak największe akceptowalne ISO w aparacie tak aby złapać odpowiednią ilosc światła zastanego - najlepiej wszystko ustawić w trybie manualnym... zapis RAW- koniecznie.
    Lampa błyskowa (dobrze by było aby zastosować jakąś parasolkę) najlepiej lekko z boku aby doświetlić twarz.... najlepiej i najtaniej na kablu lub tanimi radiowymi chińczykami możesz wyzwolić błysk.
    Po zbalansowaniu światła zastanego i błyskowego powinieneś osiągnąc bardzo dobre efekty


  6. #6
    Bywalec Awatar checiu
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    39
    Posty
    170

    Domyślnie Odp: Sesja w barze - wskazówki?

    Możesz jeszcze spróbować lampę ustawić w kontrze, a barmana doświetlić jakąś blendą. Możesz jeszcze pokombinować z odbijaniem światła, spróbować zrobić jakiś snoot, nie wiem czy przy 85 to będzie aż taka różnica z przekadrowaniem. Ja zawsze używam centralnego. Spróbuj uzupełnić kompozycję jakimiś szklankami albo kuflami przed lub za modelem, wykorzystaj linie zbiegu baru
    Powodzenia i nie zapomnij pochwalić się efektami.

  7. #7

    Domyślnie Odp: Sesja w barze - wskazówki?

    Cytat Zamieszczone przez zaitsev Zobacz posta
    Jak już koniecznie nie chcesz inwestować - a moim zdaniem to jest must have - co najmniej zaopatrz się w CTO, bo będzie słabo z WB przy błyskaniu w żarowym.
    Czy możesz podać sklep (internetowy) w którym można kupić takie filtry? Żeby nie było reklamy podeślij mi na pw, dzięki

  8. #8

    Domyślnie Odp: Sesja w barze - wskazówki?

    Na allegro są filtry wpisz CTO albo filtry Lee ja takich używałem i są ok

    A swoją drogą można gdzieś kupic filtry CTO ale nie w postaci pasków tylko całej płachty ?

    --- Kolejny post ---

    Co do fot proponuje podbic ISO do najwyzszego mozliwego zeby nie bylo szumow ( nie wiem jakie to ISO dla twojego aparatu) ustawic lampe na ttl i popróbować. !/60 sekundy powinna byc ok ew skróć troche czas jakby zdjecia wychodziły Ci rozmazane w ten sposób będziesz mial portret i wpadnie troche światła zastanego typu odbicia swiatla w kieliszkach albo jakies lampki. A lampa nissin doswitli twarz. Proponuje odbić od sufitu bez stofena itd (z CTO lub bez).

    Portret powinien wyjsc przyzwoity. Na przyszłość porpouje lampy wyzwalane radiowo to juz wyzsza szkoła jazdy ale warto .

    Pozdrawiam i życzę powodzenia

  9. #9
    Uzależniony Awatar poszukiwacz2006
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    dawna stolica
    Wiek
    55
    Posty
    824

    Domyślnie Odp: Sesja w barze - wskazówki?

    Ale tym 85 1.8 może być trochę ciasno.
    Do pracy - 50d, 6d, 135 2.0, 85 1.8, 35 1.4, 24-70 is, DJI Phantom 3, + lampy, wyzwalacze, gripy, rigy, statywy....
    hobbystycznie - brak czasu niestety :-(


  10. #10
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    32

    Domyślnie Odp: Sesja w barze - wskazówki?

    [QUOTE=Dee;1145710]Na allegro są filtry wpisz CTO albo filtry Lee ja takich używałem i są ok

    A swoją drogą można gdzieś kupic filtry CTO ale nie w postaci pasków tylko całej płachty ?

    --- Kolejny post ---

    Filtry CTO w formie arkuszy kupisz w Poznaniu w Rays Foto:
    Raysfoto (Marumi, Heliopan, Hitech, Lumiquest, Sto-fen, Formatt, Tiffen, LEE Filters, Leica) - Oferta

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •