Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: Szeroki kąt

  1. #1

    Dołączył
    Jan 2013
    Miasto
    Dublin
    Posty
    5

    Domyślnie Szeroki kąt

    Cześć.

    Ostatnio zmieniłem system z Nikona (d90) na Canona (6D). W tej chwili posiadam jeden obiektyw (40mm/2.8) i myślę o rozbudowaniu go m.in o 85/1.8 oraz szeroki kąt. Fotografuję głównie street oraz krajobrazy podczas spacerów po górach. Do streeta szkło już mam. Pozostaje krajobraz. Szukam dobrego szkiełka i nie moge się zdecydować. 16-35/2.8 jest poza moimi możliwościami finansowymi. W grę wchodzi więc 17-40/4 lub któraś ze stałek. Tylko czy jak kupię stałkę np. 20mm to czy będzie ona wystarczająco szeroka? Co myślicie? Z góry dziękuję za wszelką pomoc...

    Pozdrawiam

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar MC_
    Dołączył
    Oct 2009
    Miasto
    Torun/Slupsk
    Posty
    3 449

    Domyślnie Odp: Szeroki kąt

    Bierz 17-40 o ile nie jesteś onanistą pikselowym ;-)

  3. #3

    Dołączył
    Jan 2013
    Miasto
    Dublin
    Posty
    5

    Domyślnie Odp: Szeroki kąt

    Cytat Zamieszczone przez MC_ Zobacz posta
    Bierz 17-40 o ile nie jesteś onanistą pikselowym ;-)
    Nie no, akurat do lizania pikseli mi daleko. Masz to szkło?

  4. #4
    Bywalec
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Gliwice
    Wiek
    53
    Posty
    169

    Domyślnie Odp: Szeroki kąt

    Cześć,
    A naprawdę potrzebujesz aż tak szeroko? Od 17-18 mm to się musiało (powinno) zaczynać na cropie i był to odpowiednik ok. 28 mm na FF/kliszy, co za czasów analogowych było raczej krajobrazowym standardem (wtedy większość tzw. spacer zoomów zaczynała się od 28 mm). No ale jeśli już musisz tak szeroko, przy ograniczonym budżecie - chyba 17-40 f/4. Zastanów się też nad 24-105 f/4 L IS - o wiele bardziej uniwersalny zakres ogniskowych, stabilizacja, a 24 na FF to wąsko nie jest. Oczywiście pozostać może problem światła - f/4 nie szaleje, ale tu możesz, na przykład, uzupełnić o 28/1.8, 50/1.4, 85/1.8 i do większości sytuacji powinno starczyć jasności . A gdybyś chciał jeszcze coś "dłużej" to chyba dobrym rozwiązaniem jest 70-200 mm f/4 L IS - optycznie rewelacja i świetna stabilizacja.
    To takie moje subiektywne uwagi oparte na użytkowaniu przytoczonych obiektywów .
    Pozdrawiam

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar MC_
    Dołączył
    Oct 2009
    Miasto
    Torun/Slupsk
    Posty
    3 449

    Domyślnie Odp: Szeroki kąt

    Cytat Zamieszczone przez sLyX1978 Zobacz posta
    Nie no, akurat do lizania pikseli mi daleko. Masz to szkło?
    Tak, z 5D2 używam od ponad 3 lat i jestem z niego bardzo zadowolony. Dla poprawy rogów może i trzeba przymykać do f8, ale ja nie oglądam 100% cropów.

  6. #6
    Uzależniony
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    834

    Domyślnie Odp: Szeroki kąt

    17-40 to bardzo dobry obiektyw do pełnej klatki, mam i używam. Jakby szerokiego kąta brakowało można jeszcze dokupić samyanga 14mm.

  7. #7

    Dołączył
    Jan 2013
    Miasto
    Dublin
    Posty
    5

    Domyślnie Odp: Szeroki kąt

    Cytat Zamieszczone przez MC_ Zobacz posta
    Tak, z 5D2 używam od ponad 3 lat i jestem z niego bardzo zadowolony. Dla poprawy rogów może i trzeba przymykać do f8, ale ja nie oglądam 100% cropów.
    A można prosić o jakiegoś sampla 17mm/f4? Z góry dziękuję

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez Voyager70 Zobacz posta
    Cześć,
    A naprawdę potrzebujesz aż tak szeroko? Od 17-18 mm to się musiało (powinno) zaczynać na cropie i był to odpowiednik ok. 28 mm na FF/kliszy, co za czasów analogowych było raczej krajobrazowym standardem (wtedy większość tzw. spacer zoomów zaczynała się od 28 mm). No ale jeśli już musisz tak szeroko, przy ograniczonym budżecie - chyba 17-40 f/4. Zastanów się też nad 24-105 f/4 L IS - o wiele bardziej uniwersalny zakres ogniskowych, stabilizacja, a 24 na FF to wąsko nie jest. Oczywiście pozostać może problem światła - f/4 nie szaleje, ale tu możesz, na przykład, uzupełnić o 28/1.8, 50/1.4, 85/1.8 i do większości sytuacji powinno starczyć jasności . A gdybyś chciał jeszcze coś "dłużej" to chyba dobrym rozwiązaniem jest 70-200 mm f/4 L IS - optycznie rewelacja i świetna stabilizacja.
    To takie moje subiektywne uwagi oparte na użytkowaniu przytoczonych obiektywów .
    Pozdrawiam
    Jedynym zoomem nad którym się zastanawiam to 17-40. Reszta, czyli właściwie 2 szkła, to stałki. Nie lubię dużych zoomów ze względu na wymiary i wagę. Do street'a mam 40/2.8 i jestem z tego szkła bardzo zadowolony. Światła mi nie brakuje, ogniskowa też jest okay. 17-40 byłby używany głównie do landscape'ów, czyli statyw, więc i tu światło mi nie przeszkadza za bardzo. Ciekaw jestem też ogniskowej mniejszej niż 24/20, bo fajne efekty można uzyskać. Na koniec jednak przyznam szczerze, że wolałbym osobiście stałkę, ze względu na rozmiar i wagę. Dźwiganie plecaka wypełnionego zoomami w górach nie należy do najprzyjemniejszych czynności...
    Ostatnio edytowane przez sLyX1978 ; 17-01-2013 o 20:40

  8. #8
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jun 2011
    Miasto
    Leszno
    Wiek
    40
    Posty
    51

    Domyślnie Odp: Szeroki kąt

    Też się zastanawiam nad szerokim, ale akurat do starego dziadka czyli 5D;-) Więc może ktoś się wypowie na temat tamrona 17-35/2.8-4? Jak wypada w stosunku do elki 17-40/4?

  9. #9
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jan 2008
    Wiek
    44
    Posty
    271

    Domyślnie Odp: Szeroki kąt

    Ja bym brał 17-40/4. Szkło naprawdę na FF działa fajnie. Dla mnie to taki C10-22 na cropa:P którego bardzo lubię
    CANON Laik

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar MC_
    Dołączył
    Oct 2009
    Miasto
    Torun/Slupsk
    Posty
    3 449

    Domyślnie Odp: Szeroki kąt

    Niestety, w tej chwili nie odnajdę nic nadającego się do publikacji :-(

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •