Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Fotografia produktowa - czy wystarczy, namiot/stół?

  1. #1

    Domyślnie Fotografia produktowa - czy wystarczy, namiot/stół?

    Witam,

    Mam kilka pytań odnośnie fotografii produktowej, chciałbym trochę tego łyknąć, ale nie za bardzo wiem od czego zacząć. Fotografuję (amatorsko) już od kilku lat, ale pierwszy raz
    będę robił coś w studiu (które mam nadzieję powoli, ale systematycznie rozwijać ). Na początek chciałbym spróbować sił z małymi przedmiotami.

    Muszę się zdecydować na jakieś oświetlenie. Mam Speedlite 580exII, który na pewno mi się przyda do studia, ale z jedną lampą to nie poszaleję. Chciałbym jeszcze coś dokupić.
    Mam na oku 2 lampy 200 Ws FreePower. Czy to nie za mało? A może lepiej kupić jedną, ale mocniejszą lampę i do tego jakieś tanie oświetlenie stałe?

    Drugi problem to kupić namiot czy stół? Tak jak wcześniej pisałem, chciałbym popróbować raczej z niewielkimi przedmiotami.
    Wiem, że namiot i stół to zupełnie inna bajka, ale może ktoś mógłby mi doradzić co dla takiego amatora jak ja będzie lepsze.
    Jeżeli wybór padnie na namiot to jakiej wielkości. Czy namiot 90x90x90 nie będzie za duży przy moim oświetleniu?

    Zdaję sobie sprawę, że stół drożej wyjdzie bo stoły ogólnie są droższe, a do stołu przydałyby się pewnie jeszcze softboxy, ale jeżeli stół waszym zdaniem byłby lepszy i można więcej się na nim bawić to wolę
    powoli kompletować studio niż wydawać pieniądze na coś co mi się w przyszłości nie przyda.

    Z góry dzięki za pomoc

  2. #2

    Domyślnie Odp: Fotografia produktowa - czy wystarczy, namiot/stół?

    Ja powiem tak. Sam wykonuje zdjęcia produktowe i oświetlenie jakim dysponuje to 2x Quantuum R+300 bo bokach namiotu + oczywiście namiot 120x120. Jeśli chodzi o wybór stołu czy namiotu w moim przypadku musiałem zadać sobie pytanie czy będzie mnie stać na modyfikatory? Uznałem że nie więc kupiłem namiot który sam w sobie jest modyfikatorem więc oświetlam go bez żadnego softu.

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar jacek_73
    Dołączył
    Oct 2010
    Miasto
    53 N, 18 E
    Wiek
    50
    Posty
    2 587

    Domyślnie Odp: Fotografia produktowa - czy wystarczy, namiot/stół?

    Jestę fotografę
    miszcz martwi się o podpis

  4. #4
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    960

    Domyślnie Odp: Fotografia produktowa - czy wystarczy, namiot/stół?

    Prosty, skuteczny i niedrogi zestaw:
    Zdecydowanie stół, oraz żarówki światła stałego w 2 wariantach mocy. Jako modyfikatory - parasolki rozpraszające na początek. Zestawem złożonym z dwóch lamp (statyw, oprawka, żarówka, parasolka rozpraszająca) oraz żarówkami do podświetlenia stołu (na początek jedna wystarczy) będziesz w stanie za małe pieniądze zrobić dobre zdjęcia niewielkich produktów.

    Światło dopracowujesz regulując odległość lamp od przedmiotu i kąt padania światła, przesuwając same parasolki wzgl. żarówek, oraz stosując różne moce żarówek lub oprawki na dwie żarówki.
    Namiot nie da Ci takich możliwości panowania nad światłem. Oczywiście fotografujesz ze statywu.

    Z czasem, żarówki zastąpisz studyjnymi lampami błyskowymi, a reszta zostanie..
    Aha - masz filtr polaryzacyjny?..

  5. #5

    Domyślnie Odp: Fotografia produktowa - czy wystarczy, namiot/stół?

    Jeśli chodzi o stół jak i namiot bezcieniowy możesz go wykonać sam- koszty niższe niż przy zakupie gotowych akcesoriów. Stół można zrobić z dwóch drewnianych kobyłek, dokupić mleczną plexi a tło wykonać z arkusza papieru-można kupić w sklepie dla plastyków. Namiot bezcieniowy złożyć można z białych rurek PCV do kupienia w obi i castoramie, tam też kupisz materiał na ścianki namiotu (fizelina). Osobiście próbowałbym na twoim miejscu zacząć od zrobienia stołu.
    Ostatnio edytowane przez Bartek Dziedzic ; 05-02-2015 o 10:34

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar GalaktycznyMuczaczo
    Dołączył
    Aug 2011
    Miasto
    London
    Posty
    1 329

    Domyślnie Odp: Fotografia produktowa - czy wystarczy, namiot/stół?

    Hej kolego. wystarczy ci nawet biała kartka papieru i lampka biurkowa jeżeli masz umiejętności. Swojego czasu kiedy byłem dzieciakiem i człowiek dopiero raczkował z fotografią sprawy rozwiązywałem najtańszym (czyt. zerowym) nakładem w celu nauki, i chyba wyszło to na dobre gdyż brak dostępu do całej gamy "specjalistycznego" sprzętu spowodował ze dziś dzięki "ekstramylnym" warunkom ktore sobie sam stwarzałem, jestem w stanie poradzić sobie w większości sytuacji, tymbardziej mając dostęp do drożych zabawek.

    Moja rada to taka abyś nie wydawał dużo, kup tansze rozwiązanie, jeżęli juz masz lampy jakies w domu to uzyj ich, postaraj sięosiągnać zamierzony efekt, następnie sam zobaczysz że pewnych rzeczy nie przeskoczysz i będziesz wiedział gdzie jest luka i gdzie trzeba inwestować i w co.

    Dzisiejszy problem z fotografią amatorską to taki że uzytkownik ma dostęp do wszystkiego przez co ostatecznie to co widzimi na zdjęciu sprowadza się do przysłowiowego "pstryknięcia" zdjecia. Umiejętne i świadome oświetlenie oraz praca ze sprzętem ktory posiadamy to rzecz bardzo ważna, a niestety zanika gdyż zamiast zaryzykować częściej pojawiają się pytania, najpierw co kupić, potem jak ustawić, a na koniec jak obrobić i wyostrzyć . Trochę odwagi!

    Co do samego pytania, stół zazwyczaj duzy i nieporęczny zestaw ktory trzeba gdzieś jakoś schować po skonczonej pracy. Namiot jest jak blenda, zwijasz i wrzucasz pod łózko czy do szafy. Oba mają za zadanie dac ci przedmiot na białym tle a czy to będzie robione na materiale, plexi czy kartce papieru to dla mnie nie ma różnicy
    Masz pytania, nie chcesz zaśmiecać forum, pisz na priv chętnie ci pomogę.

  7. #7
    Grzeczny i układny podpis Awatar Merde
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    44
    Posty
    7 756

    Domyślnie Odp: Fotografia produktowa - czy wystarczy, namiot/stół?

    Cytat Zamieszczone przez GalaktycznyMuczaczo Zobacz posta
    Co do samego pytania, stół zazwyczaj duzy i nieporęczny zestaw ktory trzeba gdzieś jakoś schować po skonczonej pracy. Namiot jest jak blenda, zwijasz i wrzucasz pod łózko czy do szafy. Oba mają za zadanie dac ci przedmiot na białym tle a czy to będzie robione na materiale, plexi czy kartce papieru to dla mnie nie ma różnicy
    Ale należy zwrócić uwagę na to, że namiot bezcieniowy z grubsza równomiernie oświetla przedmiot z wszystkich stron. W wielu sytuacjach trudniej w ten sposób uzyskać wrażenie trójwymiarowości (namiot "spłaszcza" zdjęcie).
    I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it

  8. #8
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Nov 2014
    Posty
    16

    Domyślnie Odp: Fotografia produktowa - czy wystarczy, namiot/stół?

    Podepnę się pod temat dla mnie czasie. A gdyby na początek do namiotu 120 cm zamiast dwóch studyjnych Freepower 200 Ws zastosować 2xYongnuo YN-560 II/III lub 2xYongnuo YN-460-II? Z Yongnuo będzie więcej kłopotu z zasilaniem, ale byłby bardziej "mobilne". Zakup dobrych lamp studyjnych odkładam na później.

  9. #9
    Grzeczny i układny podpis Awatar Merde
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    44
    Posty
    7 756

    Domyślnie Odp: Fotografia produktowa - czy wystarczy, namiot/stół?

    Cytat Zamieszczone przez PabloClavo Zobacz posta
    Podepnę się pod temat dla mnie czasie. A gdyby na początek do namiotu 120 cm zamiast dwóch studyjnych Freepower 200 Ws zastosować 2xYongnuo YN-560 II/III lub 2xYongnuo YN-460-II? Z Yongnuo będzie więcej kłopotu z zasilaniem, ale byłby bardziej "mobilne". Zakup dobrych lamp studyjnych odkładam na później.
    Dwie lampy to minimum, dobrze by było dysponować trzema. No i oczywiście jakieś wyzwalacze radiowe, spokojnie mogą być manualne.
    I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar GalaktycznyMuczaczo
    Dołączył
    Aug 2011
    Miasto
    London
    Posty
    1 329

    Domyślnie Odp: Fotografia produktowa - czy wystarczy, namiot/stół?

    Cytat Zamieszczone przez PabloClavo Zobacz posta
    Podepnę się pod temat dla mnie czasie. A gdyby na początek do namiotu 120 cm zamiast dwóch studyjnych Freepower 200 Ws zastosować 2xYongnuo YN-560 II/III lub 2xYongnuo YN-460-II? Z Yongnuo będzie więcej kłopotu z zasilaniem, ale byłby bardziej "mobilne". Zakup dobrych lamp studyjnych odkładam na później.
    światło to światło czy błyśniesz czy doświetlisz stałym to nie jest ważne, liczy się efekt, w przypadku białego tła, to nie ma znaczenia w moim odczuciu, w sumie to stałe swiatło przynajmniej pozwoli nam poprawnie ustawićostrość jezeli w pokoju wyłączymy światło zeby nie mieszać kolorów żarówek. Jeżeli zaś myślimy o bardziej kreatywnej fotografii produktowej mysle ze błysk będzie znacznie lepszy, daje mozliość zamrożenia ruchu jeżeli takowy wykonamy na zdjęciu
    Masz pytania, nie chcesz zaśmiecać forum, pisz na priv chętnie ci pomogę.

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •