Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 45

Wątek: Jak doswietlac HDR-y?

  1. #11
    Bywalec
    Dołączył
    Sep 2010
    Miasto
    Hatboro/Wroclaw
    Posty
    242

    Domyślnie Odp: Jak doswietlac HDR-y?

    Mialem na mysli zdjecia wnetrz na potrzeby sprzedawcow domow. Z tego co wiem wlasnie HDR sa w tej dziedzinie podstawa, ale ta ich nie naturalnosc mnie troche zniecheca. Wnetrze powinno byc na zdjeciu oswietlone jak najlepiej, w sensie prawie ze wszytskich stron. Myslalem uzyskac ten efekt doswietlajac HDR.

  2. #12
    Uzależniony
    Dołączył
    Aug 2007
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy.
    Posty
    842

    Domyślnie Odp: Jak doswietlac HDR-y?

    Cytat Zamieszczone przez Sempoo Zobacz posta
    Fuzję można składać polskim programem Machinery autorstwa Marka Dudy [nick tutaj na forum: MMM], Photomatixem i pewnie jeszcze paroma innymi programami.

    Fuzja to proste składanie różnie naświetlonych ekspozycji w jedną klatkę o dużej rozpiętości tonalnej. Od HDR fuzja różni się tym, że nie stosuje korekt lokalnych, ale globalne - nie ma halosów, nie ma świecącej trawy, nie ma efektu taniego obrazu. Po prostu otrzymuje się klatkę, gdzie jest detal w cieniach i zachowane światła, coś jak bardzo dynamiczny RAW o małym kontraście. Taki plik wynikowy można potem bardzo mocno wyciągać w postprocessingu bez obawy o papkę w cieniach, lub wychodzenie szumów.

    Ja widzę same zalety fuzji vs HDR a nie wiem jakie są wady, dla mnie liczy się naturalnosć zdjęcia.

    Jest gdzieś jakiś tutek pokazujący tą technikę?
    Kliknij: manfred1 - Odwiedź stronę domową manfred1 - jesteś w raju ;-)

  3. #13
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    960

    Domyślnie Odp: Jak doswietlac HDR-y?

    Koledzy, mieszacie trochę pojęcia. Obrazy powstałe z połączenia kilku różnie naświetlonych klatek w celu "zmieszczenia" się w zakresie dynamicznym danej sceny, to są wszystko obrazy HDR. Różne są tylko metody łączenia klatek, ale to zawsze jest HDR. Fuzja ekspozycji jest podstawową metodą uzyskiwania obrazów HDR - jest jedną z metod, więc nie można powiedzieć, że czymś się różni od HDR, skoro sama się w nim zawiera.
    Producenci oprogramowania rozwinęli algorytmy łączące poszcz. ekspozycje i dodali możliwość manipulacji kontrastem lokalnym, ale to nie ma związku z samym HDR, bo ten nie ma nic wspólnego z "rysunkowymi zdjęciami". Sam efekt uzyskuje się tak samo na jednej ekspozycji i nie jest potrzebna do tego technika HDR, ani nawet żaden inny program oprócz ..PS i jednego zwykłego zdjęcia.

  4. #14
    Początki nałogu Awatar Sempoo
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    43
    Posty
    273

    Domyślnie Odp: Jak doswietlac HDR-y?

    Zgadza się Kuba1 - mi chodziło o potoczne pojęcie HDR, jako technikę tone mapping w opozycji do fuzji.
    60D | 50 1.8 II | kit 18-55 + Tamron 70-300 | moje foty

  5. #15

    Domyślnie Odp: Jak doswietlac HDR-y?

    Cytat Zamieszczone przez Sempoo Zobacz posta
    Od HDR fuzja różni się tym, że nie stosuje korekt lokalnych, ale globalne
    To nie do końca jest prawdą. Typowy proces fuzji ekspozycji wylicza lokalne współczynniki jasności dla większych obszarów obrazu*. To niestety sprawia, że obrazy otrzymane w procesie fuzji, także mają swoje wady.
    *Analizowane obszary nie są wielkości jednego piksela, gdyż nie zostałby zachowany lokalny kontrast w obrazie.

    W zasadzie możemy wyróżnić trzy sposoby tworzenia obrazów HDR (skompresowanych):
    1. Mapowanie tonów w liniowym obrazie HDR, w celu kompresji tonalnej.
    2. Typowa fuzja ekspozycji, gdzie łączone są większe fragmenty obrazu, pochodzące z różnych ekspozycji.
    3. Mapowanie tonów w obrazie LDR, uzyskanym w procesie prostej fuzji ekspozycji (działa na pojedynczych pikselach), w celu zwiększenia lokalnego kontrastu w obrazie.

    Wszystkie trzy sposoby mają swoje wady i zalety ale teoretycznie, wszystkie trzy pozwalają uzyskać dokładnie ten sam obraz finalny.

    Cytat Zamieszczone przez Sempoo Zobacz posta
    Zgadza się Kuba1 - mi chodziło o potoczne pojęcie HDR, jako technikę tone mapping w opozycji do fuzji.
    Tone mapping jest operacją całkowicie niezależną i możną ją przeprowadzać zarówno na liniowych obrazach HDR, jak i na obrazach uzyskanych w procesie fuzji ekspozycji.
    Ostatnio edytowane przez Pebal ; 30-01-2013 o 04:20

  6. #16
    Początki nałogu Awatar Sempoo
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    43
    Posty
    273

    Domyślnie Odp: Jak doswietlac HDR-y?

    Pebal a mógłbyś wyróżnić zalety i wady tych trzech sposobów?
    60D | 50 1.8 II | kit 18-55 + Tamron 70-300 | moje foty

  7. #17

    Domyślnie Odp: Jak doswietlac HDR-y?

    Cytat Zamieszczone przez Sempoo Zobacz posta
    Pebal a mógłbyś wyróżnić zalety i wady tych trzech sposobów?
    Największe możliwości dają sposoby pierwszy i trzeci. Dają swobodę w kształtowaniu mapy oświetlenia w obrazie oraz umożliwiają regulowanie poziomów detali. Teoretycznie obydwa te sposoby pozwalają generować takie same obrazy. W praktyce, z uwagi na różnice w zastosowanych algorytmach, wynikowe obrazy nie będą identyczne.

    Typowa fuzja ekspozycji, choć generuje w miarę naturalny obraz, ma swoje wady. Nie jest w stanie odzyskać świateł i cieni z małych obszarów na takim poziomie, jak w przypadku użycia innych metod przetwarzania, oraz zbyt mocno zmienia rozkład oświetlenia w niektórych obrazach.
    Dla zobrazowania zamieszczam poniżej trzy obrazy. Dwa obrazy HDR uzyskane sposobami 2 i 3 (typowa fuzja i mapowany obraz z fuzji prostej), oraz obraz źródłowej ekspozycji.



  8. #18
    Początki nałogu Awatar Sempoo
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    43
    Posty
    273

    Domyślnie Odp: Jak doswietlac HDR-y?

    Dzięki za testy - środkowy najbardziej mi się podoba [sposób 3.] - czy robiłeś je tylko z jednej tej trzeciej klatki, czy są składane z >1 ekspozycji? [sądzę, że z jednej]
    Np. za oknem nadal jest mocno przepalone. Może mógłbyś wrzucić coś z 3 lub więcej klatek, jakiś bardziej ekstremalny przykład? Mnie w generowaniu HDR interesuje głównie naturalność, tak jakbym miał matrycę o potężnej rozpiętości tonalnej.
    60D | 50 1.8 II | kit 18-55 + Tamron 70-300 | moje foty

  9. #19

    Domyślnie Odp: Jak doswietlac HDR-y?

    Ten obraz był składany z 9 ekspozycji. Poniżej zamieszczam skrajne ekspozycje.


  10. #20
    Bywalec
    Dołączył
    Sep 2010
    Miasto
    Hatboro/Wroclaw
    Posty
    242

    Domyślnie Odp: Jak doswietlac HDR-y?

    A czy ta fuzje da sie zlozyc w SNS ??

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •