Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Pomiar światła

  1. #1

    Domyślnie Pomiar światła

    Ciekawi mnie z jakich pomiarów światła korzystacie. Jeśli robię sporo koncertów, portretów i zdjęć reklamowych czy dobrym wyjściem jest ustawienie pomiaru punktowego i korzystanie tylko z niego? Jest wiele więcej jak centralnie ważony i tak dalej, ale ciekaw jestem z jakich wy najczęściej korzystacie?

  2. #2
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 665

    Domyślnie Odp: Pomiar światła

    Wszystko zależy od okoliczności i tego co się chce uzyskać. Fotki pstrykam amatorsko.
    Jak scena "równomiernie oświetlona" korzystam z matrycowego.
    Jak focę samoloty ze średnioważonego, czasem skupionego.
    Punktowy używam jak się bawię trybem M.

  3. #3

    Domyślnie Odp: Pomiar światła

    Cytat Zamieszczone przez Bangi Zobacz posta
    Punktowy używam jak się bawię trybem M.
    W sumie to cały czas pracuje na trybie M. Jeszcze nigdy nie miałem przyjemności robić na innych trybach.

    --- Kolejny post ---

    Czyli przy zdjęciach koncertowych warto zmienić na tryb centralnie ważony? Czy lepiej zostawić tryb punktowy. Wszystko z trybu M w dość łatwy sposób zrozumiałem - niestety z pomiarami mam problem mimo przeczytania poradniku na szerokim kadrze.

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Sep 2006
    Miasto
    Bydgoszcz.
    Posty
    3 468

    Domyślnie Odp: Pomiar światła

    Ciekawi mnie z jakich pomiarów światła korzystacie. Jeśli robię sporo koncertów, portretów i zdjęć reklamowych czy dobrym wyjściem jest ustawienie pomiaru punktowego i korzystanie tylko z niego?

    Nie ma konkretnej odpowiedzi na tak postawione pytanie.

    Używam właściwego pomiaru do danego rodzaju zdjęcia.Czasem dodatkowego swiatłomierza też.Czasem wcale :-)
    [Dobry fotograf poradzi sobie każdym.To możliwe,ale po to są rózne aby było lepiej,łatwiej.]

    Każdy pomiar światła jest właściwy i dobry dla sytuacji dla której został zaprojektowany,Np. punktowy dla analizy ekspozycji kadru,czy to licząc ręcznie ekspozycję czy z opcji "feel" w jedynkach.,oraz do pomiaru odbicia światła z małych wycinków,punktów, obiektu w kadrze.
    Inne pomiary i metody się sprawdzają np przy fotografii pod światło ,lub w typowym "zielonym" krajobrazie, w studio,pod światło itp.
    Nie mam pomiaru z którego korzystam "wyłącznie".Ba,czasem nastawiam ekspozycję na podstawie doświadczenia i wiedzy foto nie patrząc na światłomierz.
    [Patrzę na histogram.:-) ]

    Musisz sobie zawsze zadać pytanie jakie ma być zdjęcie.Co jest w nim priorytetem ekspozycji.

    Jeżeli np.facet w czarnym garniturze stoi z niebieskim rowerem na tle białej ściany to:
    Zależy Ci na jego twarzy głównie?
    Chcesz pokazać jak najlepiej garnitur?Guziki czy medale?
    Może glównym obiektem jest ściana z białej głazury?
    Może rower?
    A może w miarę jak najlepiej wszystko?
    Używasz dodatkowego żródła światła,świateł?
    Jak pada światło na kadr?Tło?

    Trywialnie mówiąc : nie ma jednego najlepszego wkrętaka.Dobieramy właściwy patrząc na wkręt.W zależności od wielkości wkręta, łba,kształtu ,nacięcia,środowiska np.śruba stykowa pod napięciem itp..bierzemy duzy lub mały ,okuty do pobijania czy izolowany itp.
    Ostatnio edytowane przez janmar ; 04-01-2013 o 23:44

  5. #5

    Domyślnie Odp: Pomiar światła

    Czyli nie jest to takie proste i łatwe jak mi się wydawało. W takim razie przy najbliższym koncercie będę kombinował z różnymi pomiarami. Dziękuje bardzo za wyczerpujące odpowiedzi :-)

  6. #6
    Uzależniony
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    617

    Domyślnie Odp: Pomiar światła

    Janmar dobrze tu wszystko wyjaśnił.
    Ja mogę powiedzieć jak ja używam pomiaru światła.
    Zawsze mam ustawiony tryb M i pomiar na centralny punkt. Jak robię zdjęcie portretowe to biorę pomiar z twarzy i ustawiam na ok +2/3EV (bo lubię żeby twarz była jaśniejsza, normalnie na 0 - +1/3ev jest ok). Jak mam w kadrze czerń ale która musi być ze szczegółami(np garnitur) to pomiar będzie wskazywał na ok -2EV jak biel ma być biała to +1EV jak biel ma być bardzo jasna bez straty szczegółów to nie więcej niż +2EV.

    Żeby znaleźć odpowiedź na twoje pytanie musisz poznać jak twój aparat działa, jak się zachowa automatyka w różnych sytuacjach i czy jest to zgodne z tym jak chcesz, żeby twoje zdjęcie wyglądało.

    Ja zwyczajnie nie lubię automatyki i robię mniej błędów w trybie M niż w automatycznych.

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar dinderi
    Dołączył
    Aug 2009
    Miasto
    Raszyn
    Wiek
    50
    Posty
    3 028

    Domyślnie Odp: Pomiar światła

    Ja uzywam tylko punktowego.

    Kazda skóra ma inny odcień. Osoby opalające się na brązowo mają skórę czasem ciemniejszą o nawet 2EV od osób opalających się na czerwono. Nie mówiąc już o czarnoskórych, lub azjatach.
    Warto wbić sobie do głowy system strefowy i stosować, nawet mając właczony automat.
    Kontakt ze mną tylko przez e-mail: "mirekkania na yahoo kropka com kropka au". PW nie czytam.
    09. Rób i pokazuj zdjęcia, które podobają się tobie, a nie oglądającym.

    ---Moje zdjecia na FB---

  8. #8
    Uzależniony
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    617

    Domyślnie Odp: Pomiar światła

    Jeżeli chcesz prawidłowo odzwierciedlić kolor skóry polecałbym użycie zewnętrznego światłomierza lub przynajmniej szarej karty. Istnieje też rozwiązanie pośrednie- expodisk.
    Określanie na oko odcieni skóry i adekwatnych wartości EV wymaga sporo praktyki. Pomiar na 0EV spokojnie da Ci poprawne zdjęcie wyjściowe i możliwość wprowadzenia korekty po ocenie histogramu.
    Dopiero przy kimś z bardzo ciemną skórą jaką mają Kenijczycy czy Haitańczycy pojawiają się schody.
    Na szybko można skalibrować aparat do pomiaru własnej ręki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •