Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 60

Wątek: Jak zrobiono to zdjęcie ?

  1. #21

    Domyślnie Odp: Jak zrobiono to zdjęcie ?

    Tak przeważnie robiłam. Mierzyłam na niebo ale mimo tego nie dostosowywałam się całkowicie do wskazania światłomierza. Trochę zawsze więcej wpuszczałam światła tak aby tło nie było tak bardzo ciemnie ale żeby niebo miało jak najwięcej szczegółów i główny obiekt doświatłałem lampą. Musiałam zawsze szukać kompromisu. Dlatego też pytałam się na początku czy jakiś filtr, byłby tu trochę pomocny. Z filtrami nie mam żadnego doświadczenia. Wiem z teorii, że połówka szara by się sprawdziała ale przy krajobrazach, przy ludziach gorzej bo co z tego że niebo będzie piękne gdy np. część sylwetki będzie również pięknie ciemna.

  2. #22
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 670

    Domyślnie Odp: Jak zrobiono to zdjęcie ?

    Jeżeli jakiś filtr to chyba bardziej polar niż inne.

  3. #23

    Domyślnie Odp: Jak zrobiono to zdjęcie ?

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Zdjęcie należy zrobić dobrze. Każdy kto zakłada, że "to się wyciągnie w LR" powinien się zdrowo walnąć w policzek. (Cytuję znanego amerykańskiego fotografa ). Naprawdę.

    Happy New Year.
    No tak, ale czasami jest tak że scena ma sporo większą rozpiętość niż to co obejmuje matryca naszego aparatu (bez lampy, blendy itp) więc albo albo prześwietlimy, albo nie doświetlimy i rozjaśnimy cienie, albo chowamy aparat i nie robimy zdjęcia
    pozdr

  4. #24
    Pełne uzależnienie Awatar jacek_73
    Dołączył
    Oct 2010
    Miasto
    53 N, 18 E
    Wiek
    50
    Posty
    2 587

    Domyślnie Odp: Jak zrobiono to zdjęcie ?

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    ...
    Wyciąganie z cieni w LR to zbrodnia popełniona na fotografii. Naprawdę.
    ...
    Lubie sobie wydobyć coś z cienia, ale żeby od razu zbrodniarz.
    Jestę fotografę
    miszcz martwi się o podpis

  5. #25
    Początki nałogu Awatar luc_october
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    447

    Domyślnie Odp: Jak zrobiono to zdjęcie ?

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta

    Wyciąganie z cieni w LR to zbrodnia popełniona na fotografii. Naprawdę.
    Lubię takie bzdury czytać, zwłaszcza jak mówi to jakiś znany mistrz i należy się do tego przystosować
    Lokalne wyciąganie jasności istnieje od czasów analogów i jest jedną z podstaw obróbki.
    Gdyby wyciąganie było zbrodnią to równie dobrze można by zakazać robienia zdjęć w złych warunkach świetlnych, a czasem trzeba.

    Wracając do plaży, jeśli ma to być w południe, to piasek powinien robić jako blenda i wyrównywać światło. Przy zachodach doświetlanie lampą/blendą i/lub korekta jasności w obróbce. Przy dłuższych ogniskowych łatwiej to wszystko kontrolować, bo trochę się przesuniesz i zmieniasz tło z jaśniejszego na ciemniejsze lub na odwrót.

  6. #26
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie Odp: Jak zrobiono to zdjęcie ?

    Cytat Zamieszczone przez luc_october Zobacz posta
    Lubię takie bzdury czytać, zwłaszcza jak mówi to jakiś znany mistrz i należy się do tego przystosować
    Lokalne wyciąganie jasności istnieje od czasów analogów i jest jedną z podstaw obróbki.
    Gdyby wyciąganie było zbrodnią to równie dobrze można by zakazać robienia zdjęć w złych warunkach świetlnych, a czasem trzeba......
    Nieśmiało zauważę, że nie da się porównywać cyfry z analogiem. W analogu informacji w cieniach dużo. Dużo więcej niż w światłach. W cyfrze jest na odwrót. W cieniach jest paskudnie mało. "Wyciągając cienie" wyciągamy szum. Nie jestem szumofobem ale naprawdę uważam, że jednak trzeba robić zdjęcia dobrze a nie myśleć zanim się pstryknie, że "to się wyciągnie w LR/PS".

    PS. Jak kolega nie dostrzega sarkazmu w wypowiedzi ale pisze o "bzdurach" to może przewietrzyć się po Sylwestrze trzeba?
    Jak dla mnie bzdurą i to ogromną jest "..i/lub korekta jasności w obróbce.... To już się nie da zrobić zdjęcia normalnie? Slajdami się dało a cyfrą to już nie? Zakładanie, że się poprawi w obróbce spartolone zdjęcie jest naprawdę warte "go and snap yourself". Im mocniej tym lepiej. Da się zrobić w miarę normalne zdjęcie na plaży w samo południe. Zwłaszcza, że nie chodzi o zdjęcia ahrtystyczne lub super ahrtystyczne (super ahrtystyczne są tylko zdjęcia ślubne ) a o zdjęcia rodzinne bawiących się na plaży dzieciaków.

    EDIT: Dopiszę dla pełnej jasności. Wyciąganie z cienia w analogu to tak. Kompresja świateł w cyfrze też tak. No odwrót - Nie (przez duże N). W bardzo ograniczonym zakresie się oczywiście da ale... patrz wyżej. Naprawdę da się żyć bez LR czy PS.
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 01-01-2013 o 14:07

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  7. #27
    fotograf Awatar Czacha
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    44
    Posty
    4 868

    Domyślnie Odp: Jak zrobiono to zdjęcie ?

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Naprawdę da się żyć bez LR czy PS.
    Ale po co sie ograniczać skoro da się żyć z nimi prościej i wygodniej?

  8. #28
    Początki nałogu Awatar luc_october
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    447

    Domyślnie Odp: Jak zrobiono to zdjęcie ?

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Nieśmiało zauważę, że nie da się porównywać cyfry z analogiem. W analogu informacji w cieniach dużo. Dużo więcej niż w światłach. W cyfrze jest na odwrót. W cieniach jest paskudnie mało. "Wyciągając cienie" wyciągamy szum. Nie jestem szumofobem ale naprawdę uważam, że jednak trzeba robić zdjęcia dobrze a nie myśleć zanim się pstryknie, że "to się wyciągnie w LR/PS".

    PS. Jak kolega nie dostrzega sarkazmu w wypowiedzi ale pisze o "bzdurach" to może przewietrzyć się po Sylwestrze trzeba?
    Jak dla mnie bzdurą i to ogromną jest "..i/lub korekta jasności w obróbce.... To już się nie da zrobić zdjęcia normalnie? Slajdami się dało a cyfrą to już nie? Zakładanie, że się poprawi w obróbce spartolone zdjęcie jest naprawdę warte "go and snap yourself". Im mocniej tym lepiej. Da się zrobić w miarę normalne zdjęcie na plaży w samo południe. Zwłaszcza, że nie chodzi o zdjęcia ahrtystyczne lub super ahrtystyczne (super ahrtystyczne są tylko zdjęcia ślubne ) a o zdjęcia rodzinne bawiących się na plaży dzieciaków.

    EDIT: Dopiszę dla pełnej jasności. Wyciąganie z cienia w analogu to tak. Kompresja świateł w cyfrze też tak. No odwrót - Nie (przez duże N). W bardzo ograniczonym zakresie się oczywiście da ale... patrz wyżej. Naprawdę da się żyć bez LR czy PS.
    Miałem na myśli lokalną korektę jasności. W sylwestra nie piłem, nie wiem jak Ty Masz rację że zdjęcie da się zrobić normalnie, ale nie zawsze mamy ku temu warunki i trzeba sobie pomagać jakoś. W nikonach Cyfra już ma większy zakres od analogów więc to stwierdzenie średnio aktualne, z resztą nie mówię żeby ciągnąć 4ev tylko wyrównać ekspozycję delikatnie tam gdzie trzeba.
    Dobrze naświetlona klatka to połowa sukcesu, a druga to co się z nią później zrobi.

  9. #29

    Domyślnie Odp: Jak zrobiono to zdjęcie ?

    Cytat Zamieszczone przez Izabella Bodzioch
    ....a mój mąż mi mówił dokładnie odwrotnie muszę to zaraz skonfrontować .
    Mężczyźni różne bajki opowiadają kobietom. jakiś janusz body, czy ktoś podobny napisał coś kiedyś o liniowości matrycy. Niby dawno ale nic się nie zmieniło. Dalej wisi w tips & tricks.

    EDIT: Iza - Ogromne SORRY - coś pokopałem i zamiast odpowiadać wyedytowałem Twój post. Posypuję głowe popiołem i przepraszam ogromnie. Moj net ma szybkość ślimaka i nie zauważyłem, że wcisnąłem edit zamiast odpowiedz. Naprawdę niechcący. :-)

    Janusz Body
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 01-01-2013 o 14:46

  10. #30
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie Odp: Jak zrobiono to zdjęcie ?

    Cytat Zamieszczone przez luc_october Zobacz posta
    ... W sylwestra nie piłem, nie wiem jak Ty .....
    Brak pijalnego alkoholu w odległości mniejszej od ok. 600 km. Morze południowo-chińskie, Luzon Strait dzisiaj od rana. Wieje zdrowo. Dobrze, że śniegiem nie zacina chociaż to tylko 20 st. N.

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •