Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 60

Wątek: Jak zrobiono to zdjęcie ?

  1. #11
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 670

    Domyślnie Odp: Jak zrobiono to zdjęcie ?

    Cytat Zamieszczone przez anetabarszcz Zobacz posta
    Zdjęcia rodziny na tle morza i sposób unkinięcia przepalonego nieba. Wiem, że raczej unika się robienia zdjęć nad morzem kiedy słońce jest bardzo ostre ale to najlepszy czas na kąpiel dzieci i uchwycenia tego na zdjęciu. Czy w takich sytuacjach jestem skazana na przepalone niebo ?
    Tak naprawdę wszystko zależy od konkretnej sytuacji. W tym roku byłem nad morzem i nawet w samo południe nie wychodziły mi przepały. Musisz poczytać torchę o ekspozycji.

  2. #12
    Uzależniony Awatar Zbyszko666
    Dołączył
    Jun 2008
    Miasto
    Śl.
    Posty
    970

    Domyślnie Odp: Jak zrobiono to zdjęcie ?

    Raczej na odbijające się promienie od lustra wody ,co daje w efekcie przepalenie ,aczkolwiek nie do końca.

  3. #13
    Uzależniony
    Dołączył
    Nov 2010
    Miasto
    TWOJA STARA
    Posty
    697

    Domyślnie Odp: Jak zrobiono to zdjęcie ?

    zasadnicze pytanie - walisz foty na auto? bo pytanie z kategorii podstawowych zagadnień.
    jak nie przepalić? naświetlać na niebo i wyciągnąć w lr coś z cieni bądź dopalić cienie lampą?
    a może ettr?...
    ebe ebe

  4. #14
    Uzależniony
    Dołączył
    May 2010
    Posty
    589

    Domyślnie Odp: Jak zrobiono to zdjęcie ?

    na co to
    Ostatnio edytowane przez horak ; 31-12-2012 o 13:39

  5. #15

    Domyślnie Odp: Jak zrobiono to zdjęcie ?

    Nie używam auto za to praktycznie zawsze av. Pytanie może i banalne ale już rozwiązanie tego problemu nie jest takie oczywiste. Często używałam na plaży lampy na sankach ale jej świato jest dość twarde a chodzenie z parasolką w celu zmiękczenie i rozproszenia nie jest za wygodne. Poszukuję rozwiązanie najbardziej optymalnego między jakością a komfortem na wakacjach. Wydaje mi się, że jednak ciężko jest zrobić w tych warunkach zdjęcie w południe bez profesjonlnych lamp i modyfikatorów ich światła. W prawie wszystkich książkach jest napisane aby unikać robienia zdjęc w tym czasie więc nie jest to taki banał o jakim piszesz.

  6. #16
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie Odp: Jak zrobiono to zdjęcie ?

    Lampa "na wprost" w ettl ustawiona na ok. - 1ev i bedzie dobrze. Jak minus jeden za malo to minus 1 i 1/3.


    Wyciąganie z cieni w LR to zbrodnia popełniona na fotografii. Naprawdę.

    Happy New Year. U mnie już za dwie godziny będzie

    Edit: aparat w trybie M oczywiście.
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 31-12-2012 o 14:01

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  7. #17
    Grzeczny i układny podpis Awatar Merde
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    44
    Posty
    7 756

    Domyślnie Odp: Jak zrobiono to zdjęcie ?

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Wyciąganie z cieni w LR to zbrodnia popełniona na fotografii. Naprawdę.
    Tylko w przypadku niezachowania umiaru. Naprawdę.
    I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it

  8. #18
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie Odp: Jak zrobiono to zdjęcie ?

    Cytat Zamieszczone przez Merde Zobacz posta
    Tylko w przypadku niezachowania umiaru. Naprawdę.
    Zdjęcie należy zrobić dobrze. Każdy kto zakłada, że "to się wyciągnie w LR" powinien się zdrowo walnąć w policzek. (Cytuję znanego amerykańskiego fotografa ). Naprawdę.

    Happy New Year.

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  9. #19
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    1 660

    Domyślnie Odp: Jak zrobiono to zdjęcie ?

    To co wymieniono + oczywiście RAW. Można do tego błysnąć lampą odsuniętą od osi obiektywu, lub użyć blendy.

  10. #20
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 670

    Domyślnie Odp: Jak zrobiono to zdjęcie ?

    A propos lampy to jeszcze trzeba pamiętać, że w przypadku AV + lampa, która nie ma HSS to czas może być za długi na daną ekspozycję (chodzi o to, że ustawi Ci się najkrótszy możliwy synchro z lampą, jeżeli nie ma ona HSS), szczególnie w południe i wtedy przepały będą wychodzić jak najbardziej.
    Oczywiście robienie zdjęć w południe nie jest dobrym pomysłem, ale przecież nie zawsze mamy możliwość być w danym miejscu w czasie, w którym powinniśmy być wg książek

    Taka moja propozycja na szybko:
    Jak masz niebieskie niebo to zmierz światło na niebieskim niebie, zobaczysz co Ci body zaproponuje, potem przejdź w M, ustaw te parametry, tzn. czas i przesłonę. Jeśli wyjdzie Ci np. f8 i czas dłuższy niż najkrótsze synchro z lampą, to wtedy lampa ETTL, i powinna Ci doświetlić cienie na postaciach, jak czas krótszy wychodzi niż najkrótsze synchro z lampą, to wtedy na lampie trzeba dodatkowo ustawić HSS lub kombinować niższym ISO, większą liczbą f (chociaż to powoduje osłabienie lampy).

    Grunt to przemyślenie całej ekspozycji i dobranie odpowiednich parametrów oraz ćwiczenia, ćwiczenia, ćwiczenia... praktyczne oczywiście.

Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •