Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 52

Wątek: Jaka stałka pod cropa

  1. #11
    Bywalec Awatar Arni
    Dołączył
    Feb 2012
    Miasto
    Rumia
    Posty
    136

    Domyślnie Odp: Jaka stałka pod cropa

    Nie wiem, jakie masz body, ale nie sądzę, żeby był to 20-letni aparat. Zakładam, że masz, jak większość użytkowników lustrzanek, spory nadmiar MPi. Na Twoim miejscu poszedłbym do np Euro AGD, połozył 1000 Pln, które masz, z pozostałe 880 Pln rozłożył na raty i kupił C28/1.8. Będziesz miał nowe, bdb. szkło, z dobrym światłem i dosyć szerokim kątem. Jak coś będzie za daleko, to wykorzystasz MPi i sobie wycropujesz kadr w kompie.
    EOS 60D + C50/1.8 + C24-105/4.0 L + S10-20/4.0-5.6 EX DC HSM + S30/1.4 EX DC HSM + T70-300/4.0/5.6 SP Di VC USD
    Metz 50 AF-1 + Hama Traveler Pro
    E-system przeszedł do historii ...

  2. #12
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jun 2012
    Posty
    90

    Domyślnie Odp: Jaka stałka pod cropa

    Docelowo chciałbym zakupić 5D I i do tego 85mm.. ale na pewno nie teraz. 35mm i do tego plastick fantastick 50mm 1.8? jak 35 nie podejdzie?

  3. #13
    Początki nałogu Awatar olek.tbg
    Dołączył
    Jan 2011
    Miasto
    Tarnobrzeg
    Posty
    309

    Domyślnie Odp: Jaka stałka pod cropa

    Postaraj się ustawić zooma na 35mm, rób tak zdjęcia przez tydzień, a po tygodniu na 50mm i znów to samo
    5Dm2 | 16-35 4L IS | 24-70 2.8L II | 85 1.8 | 100 2.8L

  4. #14
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Nowy Sącz
    Posty
    1 304

    Domyślnie Odp: Jaka stałka pod cropa

    Ostatnie w jakieś książce, którą czytałem, poświęconej fotografii (chyba Bryan Peterson Fotografia portretowa bez tajemnic) padło stwierdzenie, że ktoś obliczył, że najwięcej dobrych zdjęć (ukazujących się w czasopismach itp) zostało zrobionych obiektywem 35 mm (dla FF). Teraz takiej stałki nie posiadam, ale pamiętam z czasów, gdy "pstrykałem" Zenitem, że był to mój ulubiony obiektyw.

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    2. Są zoomy które w każdej ogniskowej są lepsze od odpowiadających "tanich" lub starszych stałek
    Mam nadzieję, że nie porównujesz zoomów za 10 000zł ze stałkami za 400zł
    Pewny tego nie jestem, ale wydaje mi się, że stałki mają lepszą transmisję od zoomów. Jest to parametr o którym jakoś rzadko w fotografii się wspomina, a w przypadku słabego światła (i pewnie nie tylko) ma duże znaczenie.
    6D; 5DII; C 24-70 2.8L; C 24-105L; C 70-200 2.8L; C 35 2.0 IS; C 50 1.4; C 85 1.8; S 17-35 2.8-4
    Moje fotki Moje fotki II

  5. #15
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jun 2012
    Posty
    90

    Domyślnie Odp: Jaka stałka pod cropa

    Nie no 20letni to może nie. Mam Canona 30D. Teraz to już całkiem mam mętlik w głowie..

  6. #16
    Początki nałogu Awatar fleder
    Dołączył
    Mar 2010
    Miasto
    mazowsze
    Wiek
    40
    Posty
    297

    Domyślnie Odp: Jaka stałka pod cropa

    Ja również byłbym za 35/2, ale jeśli byłby używany na FF. To szkiełko dawało inny obrazek na 50d i na 5d, rzecz jasna na tym drugim był on lepszej jakości. Niewiele trzeba było poprawiać, jeśli w ogóle. Na 50-tce kolory prosto z puszki nie były tak zadowalające jak z 5d.
    Tak jak piszą Koledzy wyżej, popstrykaj zoomem na tych dwóch ogniskowych i będziesz wiedział po jakimś czasie co Ci bardziej pasuje. 50/1.4 jest w porządku, ale raczej na FF pokaże pazur. Tak samo zresztą jak 35/2 Przy czym 35-tka wcale nie jest wolna w ostrzeniu ani przesadnie głośna, poza tym na podziałce masz po 3 metrach nieskończoność, a zakładając, że nie będziesz robił zbyt bliskich obiektowi kadrów z racji ryzyka przerysowania, to problem szybkości ostrzenia można pominąć. Celność? Moja 35/2 była bardzo celna i krąży opinia, że tak jest z reguły.
    5D, stałki, zoomy

  7. #17
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    1 660

    Domyślnie Odp: Jaka stałka pod cropa

    50mm, a tym bardziej 85mm nie będzie w żaden sposób uniwersalne na cropie. Już 30-35mm jest średnio uniwersalne. Dla mnie uniwersalna stałka na cropie to by było 24-28mm. Niestety do Canona nie znajdziesz nic godnego uwagi w tym zakresie, a na pewno nie jest nim 28/1.8, które niektórzy gorąco chwalą. Dla mnie jest to mocno średnia stałka, za zbyt duże pieniądze jak na oferowaną jakość. Pierwszy raz po wydaniu blisko 2000 zł zawiedziesz się zapinając do cropa i zrobisz to powtórnie zapinając do pełnej klatki.
    35/2 jest już trochę dłuższy, ale mieści się w budżecie. Na pewno jeśli chodzi o AF to jest półkę niżej niż 28/1.8. Przy przymykaniu trzeba uważać, bo ma "dyskusyjny" bokeh.
    Jeśli już koniecznie chcesz wydać prawie 2000 zł na 28/1.8, to zdecydowanie lepszym szkłem będzie Sigma 30/1.4 i to też polecam jeśli nie 35/2.

  8. #18
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 221

    Domyślnie Odp: Jaka stałka pod cropa

    Cytat Zamieszczone przez christoo Zobacz posta
    Wiem że nie ma stałek uniwersalnych dlatego dałem je w "" ! Mam zooma , 17-85 ale to jest ciemnica..
    Chciałem sprawdzić jak się pracuje na stałkach dlatego taki a nie inny wybór.

    Hmm własnie tak myśłałem że teraz będzie problem pomiędzy C35 a C50 ))
    Jeśli bardziej Ci zależy na AF niż na ostrych zdjęciach to oczywiście szybkie stałki.
    Bo dla rozdzielczości, to zarówno C35 jak i C50, dla światła poniżej 4/5,6, to jest "mydlica"
    Canon EF 35mm f/2 (full format) - Review / Lens Test Report - Analysis
    Canon EF 50mm f/1.4 USM - Full Format Review / Lab Test Report - Analysis

    jp

  9. #19
    Bywalec Awatar szymkowski
    Dołączył
    Apr 2012
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    38
    Posty
    179

    Domyślnie Odp: Jaka stałka pod cropa

    Jak ktoś pisze, że 35mm na chrzciny to może być ciasno to dziwnie, bo ja robiłem parę zdjęć na 50mm. Wszystko zależy od miejsca, ustawienia, kadrów itp. Posiadając 50mm jako szkło portretowe, zdecydowanie mogę Ci polecić 35mm, bo będzie bardziej uniwersalne niż 50mm, które czasami jest za wąskie.
    5D MK III | 35 1.4 L II | 85 1.2 L II | 16-35 4.0 L IS | 40 2.8 STM
    blog.marcinszymkowski.pl | instagram

  10. #20
    Pełne uzależnienie Awatar gadget_zary
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Żary/Wrocław
    Wiek
    34
    Posty
    1 046

    Domyślnie Odp: Jaka stałka pod cropa

    Ja bym trochę dołożył (200-300 zł) i zapolował na:
    Canon 28 f/1.8
    Sigma 30 f/1.4

    Jak trochę poszukasz to nawet i taniej znajdziesz. Z tym, że sigmy bez wybierania albo gwarancji bym już nie wziął.

Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •