Strona 10 z 10 PierwszyPierwszy ... 8910
Pokaż wyniki od 91 do 94 z 94

Wątek: Bezlusterkowiec zamiast 5d - 35/1.4

  1. #91
    Pełne uzależnienie Awatar pan.kolega
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    2 817

    Domyślnie Odp: Bezlusterkowiec zamiast 5d - 35/1.4

    Cytat Zamieszczone przez Leon007 Zobacz posta
    Nie potrzeba do tego żadnych wielkich teorii, wynika to wprost z równania soczewki
    1/x + 1/y= 1/f
    Dla każdej ogniskowej mniejszej niż flange distance, musi być retrofokus.
    Ściśle, to flange distance nie jest istotne, bo można cofnać soczwki dowolnie głęboko jeżeli nie ma lustra. Raczej tzw. backfocus distance, czyli odległość między matryca a tylna siczewka.
    I don't always shoot wide angle zooms, but when I do, I prefer the 16-35 f/4 IS.

  2. #92
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 413

    Domyślnie Odp: Bezlusterkowiec zamiast 5d - 35/1.4

    Tam jest więcej nieścisłości, bo samo równanie cienkiej soczewki jest tylko przybliżeniem dla złożonego obiektywu.
    W praktyce flange distance (chyba się na to mówi indeks po polsku) jest bliskie backfocus distance, bo wynika z bebechów w aparacie, w szczególności z ruchu lustra w lustrzankach.
    Podobno w sony R-1 (mam ten aparat, szkoda że nie rozwijano tego pomysłu ) tylna soczewka jest 2 mm od matrycy.
    Ostatnio edytowane przez Leon007 ; 15-10-2015 o 12:34

  3. #93
    Pełne uzależnienie Awatar pan.kolega
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    2 817

    Domyślnie Odp: Bezlusterkowiec zamiast 5d - 35/1.4

    Cytat Zamieszczone przez Leon007 Zobacz posta
    Podobno w sony R-1 (mam ten aparat, szkoda że nie rozwijano tego pomysłu ) tylna soczewka jest 2 mm od matrycy.
    No i z tego wynika inny problem, bo taka soczewka musi być wtedy bardzo duża, żeby uniknać eksremalnie wielkich katów padania światła, co jest zabójcze dla matryc cyfrowych, mniej dla filmu.
    Proszę sobie zaobserwować (z diagramu bo nie mam niestety akurat Fujinona pod ręka ) jak wielka jest tylna soczewka w porównaniu z Canonem. Musi być wielka, bo jest blisko matrycy.

    A nie jestem przekonany czy Fujinon nie jest retrofokusem mimo wszystko. Chyba na pewno jest. I ma gigantyczne zniekształcenia.
    Ostatnio edytowane przez pan.kolega ; 15-10-2015 o 17:58
    I don't always shoot wide angle zooms, but when I do, I prefer the 16-35 f/4 IS.

  4. #94
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 413

    Domyślnie Odp: Bezlusterkowiec zamiast 5d - 35/1.4

    Coś za coś.

    O, nawet znalazłem rysunek
    Sony Cyber-shot DSC-R1 Digital Camera Review: Optics & Lens Tests (!)
    Wygląda, jakby udało się w tym aparacie mieć normalny (nieretrofokusowy) obiektyw dla wszystkich kątów.
    Opinie o obiektywie w tym aparacie są zawsze pozytywne - może to jest skutek takiej konstrukcji.

    cytat z tej strony:
    As noted in the Technology Overview, the Sony DSC-R1's optical system is quite different from that of conventional digital SLRs. Because there's no need to leave room for a mirror assembly, the rear element of the R1's lens can get a lot closer to the sensor. This drastically shorter "back focus" distance (shown in the illustration above) greatly eases the task of reducing image aberrations in the corners of the frame, and the R1's images show this. Chromatic aberration is significantly lower than we're accustomed to seeing from cameras in this price range, and corner sharpness is also much better than average.
    Ostatnio edytowane przez Leon007 ; 15-10-2015 o 21:07

Strona 10 z 10 PierwszyPierwszy ... 8910

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •