Podstawa technologii czujników i podstawa algorytmów AF Canona od lat są te same i mają podobne wspólne cechy w różnych modelach lustrzanek. Dostaje się z grubsza to, za co się zapłaci, ale pewne mankamenty i tak się powtarzają na każdym poziomie.
Ta technologia detekcji kontrastu, czy jak to się tam nazywa, w jednych sytuacjach radzi sobie lepiej w innych gorzej. Zależy to od tego, jakiej "jakości" kontrast dostarczy optyka aparatu czujnikowi AF. Rozdzielczość żadnego obiektywu nie jest nieskończona, więc czujnik również czasem "głupieje". Za wyższą cenę dostajemy m.in. szybszy procesor mogący obsłużyć bardziej zaawansowane wersje oprogramowania AF, czyli będzie działać szybciej i przy słabszym świetle, ale niekoniecznie zawsze skutecznie czyli ostro..

Żeby było ostro, czujnik musi otrzymać z optyki obraz na którym występuje kontrast pozwalający na skuteczne ustawienie ostrości - im mniejsze pole krycia czujnika, tym jest to trudniejsze, bo optyka posiada wady.

Użytkownicy jednak żądają jak najmniejszych pól autofocusa, co z jednej strony jest zrozumiałe, ale trzeba pamiętać o optyce. Nie każdy obiektyw produkuje obraz, którego maleńki fragmencik jest na tyle ostry/kontrastowy, żeby na jego podstawie malutki czujnik AF dał radę skutecznie zadziałać. Dodatkowo dochodzi kwestia spadku ostrości obiektywów na brzegach kadru - punkty boczne mają jeszcze trudniejsze zadanie, szczególnie w szerokich szkłach.

Można pokusić się o stwierdzenie, że generalnie najmniej problemów jest z dłuższymi ogniskowymi, a najwięcej z krótkimi w ..jasnych szkłach. Mniej problemów z ostrością jest z kitowymi, ciemnymi szkłami niż z jasnymi "stałkami" L. Wiem, większa głębia ostrości w ciemnych szkłach - to jeden aspekt, ale to że często te szkła o wiele mniej aberrują, to drugi aspekt..
Posiadacze aparatów 5DMk3 z najnowszym AF Canona zauważają problemy z jasnymi stałkami - dotyczy to najczęściej C24 1.4L i C35 1.4L, C50 1.4. Moim zdaniem powód jest taki, że te szkła konstrukcyjnie nie do końca już dorównują kroku najnowszemu AF Canona z powodu wad optycznych, których ten system w pewnych sytuacjach nie wybacza.
Podsumowując - na skuteczność autofocusa składa się wiele czynników (jak już wcześniej zauważyli koledzy powyżej), ale żaden AF nie poradzi sobie z ustawieniem ostrości na podstawie rozmydlonego wycinka obrazu rzucanego przez obiektyw.

Moje 3 grosze.

--- Kolejny post ---

Cytat Zamieszczone przez slocum Zobacz posta
To jak w takim razie można podejmować świadome decyzje ?
Zapytam inaczej, jakie są wasze doświadczenia, tych którzy użytkowali kilka modeli canona. Różnica jest zauważalna ?
550D -> 5DMk3 - Jest wyraźnie zauważalna, ale mankamenty podobne.