Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 40

Wątek: Lekcja 7 - dyskusja

  1. #21

    Domyślnie

    Chrzanisz stary, oj chrzanisz

    Napisalem wprost wiec nie rozumiem o co sie dopytujesz ?! Ziarno i kadrowanie zabilo jakosc tych zdjec pod wzgledme technicznym. Sam to przyznajesz wiec nie wiem skad oczekiwanie na cos wiecej...?

    To napisalem za pierwszym razem i nie wiem czmu sie domagasz abym to powtorzyl. Nie mozna napisac tego konkretniej. Dżizas.

    Mydlane - to jest dla ciebie niejednoznaczne ? No sorry. Nie umiem napisac tego bardziej jednoznacznie, ale podpowiem tylko, ze chodzi mi o ostrosc i poruszenia wiekszosci obiektow.

    Kadrowanie - to tez jasne dla mnie. Po prosty wycinasz samolocik wielkosci paznokcia z pelnej klatki i wychodzi gowniane halo naokolo niego, bo pliku ci nie wystarcza Banalnie proste.
    Ot tyle.

    Na marginesie - mam wrazenie, ze posiadasz lepsze zdjecia i dziwie sie ze wlasny wyklad "okraszasz" takimi przykladami

    Calosc straciła niewymownie poprzez chyba twoja nieuwage, bo specjalnie to chyba nie robisz sobie "kuku".

    pzdr

  2. #22
    Pełne uzależnienie Awatar muflon
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Zürich
    Wiek
    46
    Posty
    6 763

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez iczek
    Kadrowanie - to tez jasne dla mnie. Po prosty wycinasz samolocik wielkosci paznokcia z pelnej klatki i wychodzi gowniane halo naokolo niego, bo pliku ci nie wystarcza Banalnie proste.
    Proste jesli sie wie "co poeta mial na mysli" Bo ja caly czas myslalem ze chodzi o "kadrowanie = kompozycja". Teraz jasne.

  3. #23

    Domyślnie

    okey. Wiec nie chodzilo o kompozycje bo trudno na podstawie kilku fotek krytykowac Cie za kompozyccje.
    Polecam podmienic te fotki - wyklad zyska i mi zamkniesz paszcze

  4. #24
    Bywalec
    Dołączył
    Jul 2005
    Miasto
    W-wa
    Posty
    214

    Domyślnie

    oj chyba się iczek trochę czepia - wielu chcialoby mieć takie fotki na stanie - a i wyklad dla tych co dopiero zaczynają airfocić bardzo przydatny. Byłem na kilkudziesiećiu Airshow i wiem jakim bólem jest robienie RAW-ów - już mi sie zdarzało po ok 1000 zdjęc dziennie robić - potem na samo przejrzenie RAW-ów trzeba by tydzień stracić - dlatego bardzo brakuje mi w Canonie opcji RAW + mały (naprawde mały jpg taki 1024x800 skompresowany do ok 100kb w zupełności by wystarczył) - choćby po to by szybko w terenie ziarno od plew oddzielić

  5. #25
    Pełne uzależnienie Awatar muflon
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Zürich
    Wiek
    46
    Posty
    6 763

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Broncobilly
    bardzo brakuje mi w Canonie opcji RAW + mały (naprawde mały jpg taki 1024x800 skompresowany do ok 100kb w zupełności by wystarczył) - choćby po to by szybko w terenie ziarno od plew oddzielić
    Hmm, "w terenie" jakoś sobie mi to ciężko wyobrazić - w trakcie samych pokazów prawie nigdy nie mam czasu na chimping, ewentualnie czasem spojrzę na histogram, czy wszystko w normie. A w domu - to już mniejszy problem, seryjna konwersja CRW do małych jpegów, z nich wybieranie co lepszych i ponowna obróbka rawów. Tak czy tak praca nad fotkami po airshow to kilka tygodni, także różnicy nie zrobi

    Jednak w moim przypadku po prostu (na dużym airshow) najzwyczajniej w świecie nie wyrobiłby databank przynajmniej zakładając, że ratio między RAW i JPG to ok. 1:4. "Ale kiedyś się wezmę"... ;-)

  6. #26
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez muflon
    A w domu - to już mniejszy problem, seryjna konwersja CRW do małych jpegów, z nich wybieranie co lepszych i ponowna obróbka rawów.

    Znaczy na airshow robisz RAWy?

    Ja inaczej - przegladanie BreezeBrowserem (szybki i skuteczny) w nim czasem wywolane prevki, tagowanie najlepszych.

  7. #27
    Początki nałogu Awatar Fan nr 1
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Bielsko Biała
    Wiek
    52
    Posty
    284

    Domyślnie

    No to może ja odświeżę wątek.

    Muflon

    Ostatnio byłem na pikniku lotniczym, już po powrocie przypomniałem sobie o twojej lekcji. Teraz widzę, że kilka twoich wskazówek bardzo by mi się przydało. Robiąc fotki (głównie samolotom śmigłowym) nieco przesadziłem z czasami i oczywiście śmigła wyszły zamrożone. W swojej lekcji sugerujesz wydłużenie czasu nawet do 1/100. W związku z czym mam pytanie czy robisz zdjęcia obiektywem z IS czy tez przy fotach z ogniskową > 70 jesteś w stanie uzyskać z ręki ostre zdjęcia?

    P.S Bardzo fajna lekcja
    Ostatnio edytowane przez Fan nr 1 ; 17-09-2006 o 23:13

  8. #28
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Fan nr 1 Zobacz posta
    W związku z czym mam pytanie czy robisz zdjęcia obiektywem z IS czy tez przy fotach z ogniskową > 70 jesteś w stanie uzyskać z ręki ostre zdjęcia?
    Odpowiem za muflona i chyba bardzo sie nie pomyle - 100-400 4.5-5.6 IS L
    Do helikopterow i pokazow - IS mode 1. Do startow/ladowan (panoramowanie) - IS mode 2.

  9. #29
    Pełne uzależnienie Awatar muflon
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Zürich
    Wiek
    46
    Posty
    6 763

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Fan nr 1 Zobacz posta
    Robiąc fotki (głównie samolotom śmigłowym) nieco przesadziłem z czasami i oczywiście śmigła wyszły zamrożone. W swojej lekcji sugerujesz wydłużenie czasu nawet do 1/100.
    Hihi, teraz powiedziałbym wręcz, że nie nawet ale minimum do 1/100 Głównie kwestia treningu - z braku laku można zawsze stanąć przy jakiejś drodze i ćwiczyć na autach (uwaga na czarne BMW ;-)). No i seriami... nie ma się co łudzić, 1/30 @400mm to jednym strzałem się nie uda.
    Cytat Zamieszczone przez Fan nr 1
    W związku z czym mam pytanie czy robisz zdjęcia obiektywem z IS czy tez przy fotach z ogniskową > 70 jesteś w stanie uzyskać z ręki ostre zdjęcia?
    To pierwsze (IS). Aczkolwiek ostatnio znajomy podrzucił mi ciekawą technikę, podpatrzoną podobno u strzelców i z użyciem której robił podobne sztuczki Sigmą 120-300/2.8 (bez IS): trzeba skrócić pasek tak, żeby po założeniu go za łokieć i wzięciu aparatu w rękę napinał się prawie na sztywno. Ponoć działa...

  10. #30
    Uzależniony
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    617

    Domyślnie

    Chciałbym lekko odgrzac ten watek krotkim pytaniem z nadzieja ze jeszcze Muflon tu zajrzy
    Kilka twoich zdjec jest wykonanych z innych samolotow (Super Puma,Alouette III,Hornet, Mirage z twojej galerii). Jak sie dostajesz na poklad? Masz to w jakis sposob zalatwione(praca,znajomosci...) czy po prostu umiesz sie dobrze zakrecic?

    Niestety kiedy ja mialem mozliwosc krecenia sie po plycie, prawie bez oganiczen to nie myslalem o fotografowaniu. Nie mazylem nawet o kompakcie.Uraz kregoslupa mnie uziemil zanim zdazylem sie dobrze od ziemi oderwac i przezucilem sie na focenie, zeby nie zwariowac bez hobby
    Teraz jestem w stanach,wiec nawet znajomosci nie mam i zastanawialem sie czy mozna byc na tyle zaradnym zeby sie wepchnac na poklad jakiejs maszyny zeby z gory fotografowac.
    Dzieki i pozdrawiam.
    Ps. Swietny wyklad.

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •