Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Lista kompatybilności obiektywów "analogowych EF" do dSLR

  1. #1
    WujekJW
    Guest

    Domyślnie Lista kompatybilności obiektywów "analogowych EF" do dSLR

    Witam wszystkich !
    Przy wyborze dodatkowego szkła do mojego kitowego 300D napotkałem na drobny problem, a mianowicie kompatybilności szkieł.
    Niby ogólnie się powtarza, że do cyfrowych dSLRów pasują wszystkie wcześniejsze szkła z mocowaniem EF (co też i na tym forum znalazłem kilka razy) ... ale nie jest to do końca prawda.
    Owszem, jest to prawdą przy obiektywach Canona, ale już przy obiektywach konkurencji nie (Tamron, Sigma, Tokina, Soligor itp).
    Jako, że nie mam kieszeni tak zasobnej żeby sobie pozwolić na szkła Canona, szykam alternatywy w tamtych szkłach. Na forum nie znalazłem info o kompatybilności takowych obiektywów. To samo na Googlach - zdarzają się infa o pojedynczych szkłach (i to głównie z informacji z Allegro).

    Miałbym propozycję, żeby Ci, którzy mieli okazję doświaczyć działania lub nie działania obiektywów firm trzecich, dopisały swoje uwagi w tym wątku.

    Ja ze swojej strony mogę podać listę którą zebrałem w międzyczasie (oczywiście DO WERYFIKACJI !, bo to dane z web'u):


    Obiektywy 24-xxx
    + 24-135 /2,8-4,5 Sigma
    + 24-135 /3,5-5,6 TAMRON
    + 24-200 /3,5-5,6 TOKINA


    Obiektywy 28-xxx
    + 28-70 /2,6-2,8 Tokina AT-X Pro
    + 28-80 /2,8 Tokina AT-X Pro
    + 28-105 /2,8 TAMRON
    -/+ 28-105 /2,8-4,0 Sigma
    + 28-105 /3,8-5,6 Sigma
    - 28-105 /4,0-5,6 Sigma (testowane osobiście)
    + 28-135 /3,8-5,6 Sigma

    + 28-200 /3,8-5,6 TAMRON (śr.72) (testowane osobiście - potrafi gubić się w łapaniu ostrości !)
    +/- 28-200 /3,5-5,6 Sigma
    - 28-200 /3,8-5,6 Sigma

    + 28-210 /3,5-5,6 TOKINA

    + 28-300 /3,5-6,3 TAMRON
    + 28-300 /3,5-6,3 Sigma

    pozostałe/większe:
    - Sigma 70-200/2.8 APO (nie mylić z wersją EX HSM )
    +/- Sigma 135-400 /4,5-5,6 APO (może występować err99 przy przymykaniu przesłony)
    stałki:

    - Sigma 24/2,8 AF
    - Sigma 400/5,6


    Mam nadzieję, że wątek będzie przydatny również dla innych dopiero rozpoczynających 8)

    Pozdrawiam
    JW

    PS. Jeśli ktoś będzie dopisywał info o obiektywach - prośba, zeby też robił to w czytelny sposób
    PS2. Wiem, że w powyższych obiektywach może być jeszcze różnie w różnych wersjach, ale niestety prawie nigdzie nie było infa o konkretnej wersji.

    Zaktualizowane 15.02.2006r
    Ostatnio edytowane przez WujekJW ; 21-02-2006 o 20:45

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar gwozdzt
    Dołączył
    Sep 2005
    Wiek
    51
    Posty
    5 780

    Domyślnie

    Wiem, że nie działają z cyfrowkami:
    - Sigma 24/2,8 AF
    - Sigma 400/5,6

    Ponadto ponizej link do listy obiektywów, w których przypadku sama Sigma przyznaje się do niekompatybilności:
    - http://www.sigma-foto.de/cms/front_c...at=59&idart=51
    Pozdrowienia, Tomek
    Kilka moich zdjęć... i sprzęt

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar Kubaman
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    47
    Posty
    4 709

    Domyślnie

    nie działa z cyfrakami również Sigma 70-200/2.8 APO (nie mylić z wersją EX HSM ) - przysłona nie reaguje.
    Pasja---------------------> www.jakubszyma.pl

    Przedsięwzięcie-------------> www.szyma.com

  4. #4
    Bywalec
    Dołączył
    Feb 2005
    Miasto
    Sopot
    Posty
    216

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez WujekJW
    Witam wszystkich !
    (..)Niby ogólnie się powtarza, że do cyfrowych dSLRów pasują wszystkie wcześniejsze szkła z mocowaniem EF (co też i na tym forum znalazłem kilka razy) ... ale nie jest to do końca prawda.
    Owszem, jest to prawdą przy obiektywach Canona, ale już przy obiektywach konkurencji nie (Tamron, Sigma, Tokina, Soligor itp).(...)
    Nawet w przypadku Canona tak nie jest.
    Przykładem jest Canon 28-105 /3,5-4,5 USM, jest o tym osobny wątek na forum. Oczywiście wszystko działa, ale porównując zdjęcia z analoga i cyfry wykonane tym obiektywem różnice były na korzyść analoga.

    Cytat Zamieszczone przez WujekJW
    (...)+ 28-135 /3,8-5,6 Sigma(...)
    Ja kupując 350D zostawiłem sobie Sigmę 28-135 /3,8-5,6 i też niby wszystko było ok, nie było err 99 itd., a jednak test "linijkowy" obnażył wszystko. Po prostu dramat. Z "cyfrą" współpracuje bardzo źle.

    Czy można prosić moderatorów o zmianę tytułu wątku na "lista obiektywów nie współpracujących/źle współpracujących z dSLR" i przyklejenie go?

  5. #5
    Gaff
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gwozdzt
    Ponadto ponizej link do listy obiektywów, w których przypadku sama Sigma przyznaje się do niekompatybilności:
    Ciekawe, ze na tej liscie nie ma Sigmy 24-70/3.5-5.6 UC... Sam nie mialem okazji sprawdzic, ale czytalem ze nie dziala z dSLR.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Gaff
    Ciekawe, ze na tej liscie nie ma Sigmy 24-70/3.5-5.6 UC... Sam nie mialem okazji sprawdzic, ale czytalem ze nie dziala z dSLR.
    właśnie z tym "słyszałem" to jest różnie....

  7. #7
    Bywalec Awatar Hipek
    Dołączył
    Aug 2005
    Wiek
    69
    Posty
    167

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zabol
    właśnie z tym "słyszałem" to jest różnie....
    No właśnie.... a najlepiej pisać o własnych doświadczeniach
    20D+BGE2, Canon EF 17-40 L USM, Canon EF 24-105 L USM IS, Canon EF 100-400 L USM IS, EX 580

  8. #8
    Seele
    Guest

    Domyślnie

    witajcie

    Dolaczem do tej listy moje doswiadczenie. Pare miesiecy temu kupilem 20D body.
    A ze mialem w swoim zestawie Canona 300z objektywem Sigma 28-200 1.3,5-5,6
    pomyslalem sobie za na pierwszy poczatek bedzie jak znalaz. Dopuki nie kupie czegos leprzego. I tutaj zawiodlem sie niezmiernie po podlaczeni wyzej objektywu do cyfry pojawil sie blad err99. Tak wiec chcac nie chcac musialem dokupic inny ojektyw

  9. #9
    WujekJW
    Guest

    Domyślnie

    Czy nikt inny nie ma żadnych złych doświadczeń z kompatybilnością obiektywów?
    Może trzeba by było jednak ten wątek przenieść z "dla początkujących" do działu dSLR ?

  10. #10
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    43
    Posty
    595

    Domyślnie

    Wątek jest IMHO trochę bez sensu. Dlaczego? Otóż w wypadku niektórych typów obiektywów Sigmy starsze egzemplarze nie działają, a nowsze - tak i jest to kwestia elektroniki w którą są wyposażone. Przykładem jest choćby Sigma 135-400 f4,5-5,6 APO. Mam taki obiektyw i przy próbie przymykania przesłony jest err99. Gdybym opisał to jako swoje doświadczenie mógłbym wprowadzić kogoś nie zorientowanego w błąd, bo nowsze wersje tego szkła np:
    http://www.pstryk.pl/opis.php/415
    działają z dSLR bez problemu... A nawet starsza wersja będzie działać, o ile wymieni się chip sterujący... Więc stworzenie "listy kompatybilności" nie jest takie proste


    A ze swoich doświadczeń z innymi starszymi obiektywami: działają Tokiny AT-X Pro 28-70 2,6-2,8 i 28-80 2,8. Tzn nie generują żadnych błędów, ale tak jak w przypadku innych starszych szkieł (o czym pisano już w tym wątku) jakość odwzorowania, a konkretnie ostrość przy dużych dziurach, na cyfrze jest gorsza niż na analogu.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •