Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 51

Wątek: Drukarka do studia. Jaką kupić?

  1. #11
    Dopiero zaczyna Awatar szym
    Dołączył
    Feb 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    48

    Domyślnie Odp: Drukarka do studia. Jaką kupić?

    Cytat Zamieszczone przez Arres Zobacz posta
    Jeśli drukarki DNP to pierwszy sensowny wybór,potem długo nic,to aż boję się pomyśleć,co oferują inne. Do amatorki to nawet jeszcze DNP się nada,ale do zdjęć legitymacyjnych? W żadnym wypadku. Właśnie się o tym boleśnie przekonałem. Na dołączonym do RX1 profilu kolorów,świetnie przerabia wszystkich na indian. Nawet po kalibracji,nie ma cudów - osoby o bladych karnacjach wychodzą strasznie,w tym zakresie kolorów te drukarki zwyczajnie gubią się w tonacjach i tworzą plamy.
    I bynajmniej nie jest to specyfika tej posiadanej RX1, problematyczne zdjęcie na innej RX1 i DS40 wyszło tak samo źle.
    Zdecydowanie radzę trzymać się od drukarek DNP z daleka. Nazywanie ich drukarkami profesjonalnymi to kpina.
    Drukarki termosublimacyjne od ponad 12 lat są powszechnie stosowane przez zawodowych fotografów i laborantów w laboratoriach fotograficznych w całej Polsce. Na początku, ze względu na stosunkowo wysoki koszt wydruku 10x15cm służyły jedynie do realizacji ekspresowych zleceń na zdjęcia do dokumentów. Drukarki DNP oferują aktualnie najlepszy stosunek jakości wydruku do ceny drukarki i kosztów eksploatacji. Oprócz zakładów fotograficznych są także powszechnie stosowane we wszelkiej maści foto-kioskach, foto-budkach i innych zastosowaniach typowo eventowych. To, że komuś nie udaje się wydrukować na tych drukarkach zadowalających zdjęć nie czyni ich urządzeniami nieprofesjonalnymi.

    Czy jest tajemnicą jak wyglądała procedura kalibracji drukarki? Czy przy jej okazji stworzony został indywidualny profil ICC tej drukarki?

    Każda drukarka na generycznych profilach daje generyczne rezultaty, jednak większość użytkowników jest zadowolonych. Można ukręcić lepszy profil, choć te od producenta wcale nie są takie złe, a nawet najlepiej ukręcony profil dla termosublimacji nie zmieni magicznie ograniczeń jakimi obłożona jest ta technologia druku. Nie zapominajmy też, że na jakość wydruku, oprócz drukarki składa się także jakość materiału wejściowego w postaci zdjęcia cyfrowego i softu z jakiego drukujemy. Wydruki dobrze przygotowanych plików są porównywalne do odbitek z minilaba, choć o wyższości jednych nad drugimi decyduje zwykle subiektywna opinia - jedni preferują wydruki inni odbitki z minilabu. Poziom jest jednak podobny i zazwyczaj akceptowalny. Niestety, tak jak pisałem wcześniej, jest to jakość wystarczająca jedynie do niewymagającej amatorki i główek. Bardziej ambitni zawodowcy i amatorzy, szczególnie ci, którzy stawiają sobie poprzeczkę jakości wysoko lub są przyzwyczajeni do jakości wydruków pigmentowych mogą faktycznie czuć się*rozczarowani.

  2. #12

    Domyślnie Odp: Drukarka do studia. Jaką kupić?

    Kalibrację wykonywała dla nas osoba,która zawodowo się tym zajmuje. Jak to dokładnie robiła,nie powiem. To co wiem to,że zdalnie łączyła się z naszym komputerem,sama sobie wydrukowała stosowne zdjęcia,te zdjęcia wysłaliśmy pocztą i na ich podstawie utworzony dla nas został profil ICC dla tej drukarki. Profilaktycznie dodam,że ta osoba na pewno dobrze zna się na swojej pracy i jak na razie wszystko,co od niej usłyszeliśmy,w pełni się sprawdziło.
    Od drukarek DNP nie oczekujemy cudów. Nie liczymy na to,że każdy zawodowy fotograf otrzyma u nas zdjęcia o idealnej kolorystyce. Jednak problemy,które znaleźliśmy przy okazji drukowania zdjęć do dokumentów,zdecydowanie nas od tego sprzętu odrzuciły. Sprzęt tej klasy i w takiej cenie nie powinien stwarzać takich problemów. Co jednak możemy o nim myśleć,gdy nawet serwisant tego sprzętu,widząc identyczne efekty na zdjęciu drukowanym na jego RX1 i DS40 rozkłada ręce i stwierdza,że ten sprzęt tak ma?

    Errata: wygląda,że nie mogę tu dodawać zdjęć,więc poniższy tekst nie zostanie zobrazowany
    Żeby nie być gołosłownym,mała prezentacja efektów.
    Do testu użyłem wycinka twarzy,dzięki temu nikt nie będzie miał zastrzeżeń,że wykorzystuję czyjś wizerunek. Zdjęcie nie było poddane żadnej innej obróbce poza wycięciem tego fragmentu. Mam nadzieję,że będzie można dostrzec,w czym jest problem.
    W ramach efektów mamy:
    1 lewo,góra - DNP RX1 bez profilu
    2 prawo góra - DNP RX1 oryginalnie dołączony profil kolorów
    3 lewo dół - DNP RX1 kalibrowany profil
    4 prawo dół - Canon Selphy, absolutnie nic nie robione w kwestii kolorów,jak się zainstalowała drukarka,tak wyszło.
    No i właśnie - bez problemu można dostrzec,że jedynie tania,ponoć amatorska drukarka jest w stanie poradzić sobie z czymś takim. Owszem,kolorystyka nie jest idealna,ale chociaż twarz wygląda jak twarz. Efekt z DNP DS-RX1? - nie można tego określić inaczej niż tragedia.
    Ostatnio edytowane przez Arres ; 28-10-2013 o 21:33 Powód: brak opcji dodania zdjęć

  3. #13
    Dopiero zaczyna Awatar szym
    Dołączył
    Feb 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    48

    Domyślnie Odp: Drukarka do studia. Jaką kupić?

    Cytat Zamieszczone przez Arres Zobacz posta
    Kalibrację wykonywała dla nas osoba,która zawodowo się tym zajmuje. Jak to dokładnie robiła,nie powiem. To co wiem to,że zdalnie łączyła się z naszym komputerem,sama sobie wydrukowała stosowne zdjęcia,te zdjęcia wysłaliśmy pocztą i na ich podstawie utworzony dla nas został profil ICC dla tej drukarki. Profilaktycznie dodam,że ta osoba na pewno dobrze zna się na swojej pracy i jak na razie wszystko,co od niej usłyszeliśmy,w pełni się sprawdziło.
    Z zamieszczonych poniżej zdjęć wygląda na to że profil faktycznie ukręcony został poprawnie i daje lepsze (wierniejsze) odwzorowanie barw drukowanego pliku.

    Cytat Zamieszczone przez Arres Zobacz posta
    Od drukarek DNP nie oczekujemy cudów. Nie liczymy na to,że każdy zawodowy fotograf otrzyma u nas zdjęcia o idealnej kolorystyce. Jednak problemy,które znaleźliśmy przy okazji drukowania zdjęć do dokumentów,zdecydowanie nas od tego sprzętu odrzuciły. Sprzęt tej klasy i w takiej cenie nie powinien stwarzać takich problemów. Co jednak możemy o nim myśleć,gdy nawet serwisant tego sprzętu,widząc identyczne efekty na zdjęciu drukowanym na jego RX1 i DS40 rozkłada ręce i stwierdza,że ten sprzęt tak ma?
    Zgadzam się, że drukarki termosublimacyjne mają pewne ograniczenia, ale w przypadku urządzeń DNP, a szczególnie DS40 trudno mówić o złej jakości wydruków. Na tle pozostałych urządzeń termosublimacyjnych dostępnych aktualnie na rynku drukarki DNP oferują wysoką jakość i bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Wiem co mówię, bo przez ostatnie 12 lat pracowałem z drukarkami termosublimacyjnymi do zdjęć różnych producentów chyba po każdej stronie barykady (jako fotograf, laborant, sprzedawca i serwisant). Każda ma jakieś swoje wady i zalety, ale DS40 to obecnie naprawdę pierwsza liga i trudno mi uwierzyć, że po prawidłowym ustawieniu moze dawać tak złe rezultaty jakimi je Pan opisuje. Chyba, że była konfigurowana nieodpowiednio (lub nie była konfigurowana wcale).

    Jest jednak różnica pomiędzy wydrukami uzyskiwanymi z drukarek DS-RX1 i DS40, znowu nie wszyscy ją dostrzegają. Wydruki z DS40 cechuje odrobinę lepsze odwzorowanie szczegółów w cieniach i światłach (co może być kluczowe przy drukowaniu zdjęć ślubnych) oraz lepsza neutralność tonalna w przypadku zdjęć czarno-białych, co wskazywałoby na lepszą kalibrację i profil ICC od producenta, już po wyjęciu z pudełka. Sam producent nie ukrywa tych różnic wyraźnie pozycjonując wyżej modele DS40 i DS80 jako rozwiązania dedykowane do ślubów, portretów, zdjęć studyjnych i główek, modelowi DS-RX1 zostawiając rolę wydajnej drukarki do eventów, foto-budek, foto-kiosków oraz mniej wymagających wydruków zdjęć amatorskich.

    Cytat Zamieszczone przez Arres Zobacz posta
    Errata: wygląda,że nie mogę tu dodawać zdjęć,więc poniższy tekst nie zostanie zobrazowany
    Żeby nie być gołosłownym,mała prezentacja efektów.
    Do testu użyłem wycinka twarzy,dzięki temu nikt nie będzie miał zastrzeżeń,że wykorzystuję czyjś wizerunek. Zdjęcie nie było poddane żadnej innej obróbce poza wycięciem tego fragmentu. Mam nadzieję,że będzie można dostrzec,w czym jest problem.
    W ramach efektów mamy:
    1 lewo,góra - DNP RX1 bez profilu
    2 prawo góra - DNP RX1 oryginalnie dołączony profil kolorów
    3 lewo dół - DNP RX1 kalibrowany profil
    4 prawo dół - Canon Selphy, absolutnie nic nie robione w kwestii kolorów,jak się zainstalowała drukarka,tak wyszło.
    No i właśnie - bez problemu można dostrzec,że jedynie tania,ponoć amatorska drukarka jest w stanie poradzić sobie z czymś takim. Owszem,kolorystyka nie jest idealna,ale chociaż twarz wygląda jak twarz. Efekt z DNP DS-RX1? - nie można tego określić inaczej niż tragedia.
    Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - fd9df5cea9227.jpg
    Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - 1a8a8e5f5b785.jpg
    Z tego co widzę najwierniejsze odwzorowanie wydaje się dawać RX1 z indywidualnym profilem ICC. Wydruk z Selphy jest wyprany z kontrastu i nasycenia względem zarówno pliku źródłowego jak i wydruków z RX1, co może się bardziej podobać w przypadku zdjęć do dokumentów, szczególnie gdy na twarzy fotografowanej osoby widoczne są plamy, defekty czy po prostu oznaki upływu lat. By upiększyć lub wygładzić skórę fotografowanej osoby fotografowie czy edytorzy stosują przeróżne zabiegi, od fizycznego pudrowania czy delikatnego makijażu, przez umiejętny subtelny (lub nieumiejętny ekstremalny) retusz po najzwyklejsze zmniejszanie nasycenia i kontrastu na poziomie edycji lub samego druku. Aby uzyskać podobny efekt na drukarce DNP można w ustawieniach sterownika w zakładce Option w sekcji Color Adjustment wybrać ustawienie ICM & Diver, co aktywuje możliwość wprowadzania korekcji w zakładce Color Adjustment, gdzie przy pomocy indywidualnych korekcji dla kanałów RGB możemy korygować parametry wydruku w zakresie regulacji gammy (Gamma), jasności (Brightness) i kontrastu (Contrast) i nasycenia (Chroma). Proponuję zacząć od ustawień: Chroma: -5, Contrast: -20 by przy kolejnych wydrukach zmieniając dalej te parametry, metodą prób i błędów uzyskać pożądany efekt. W przypadku drukowania zdjęć do dokumentów, by uzyskać większą ostrość i płynność tonalną wydruku, warto też ustawić rozdzielczość 600 x 600dpi.

  4. #14

    Domyślnie Odp: Drukarka do studia. Jaką kupić?

    Niestety problem w tym,że z tak dobrą oceną drukarek DNP zgodzić się nie mogę. Naprawdę doceniam ich wiele zalet,jednak wciąż twierdzę,że mają wadę,która dyskwalifikuje je jako drukarki profesjonalne. Widzę jednak,że nie zrozumieliśmy się w kwestii,gdzie jest problem. Po ponad miesiącu walki z tym sprzętem,wliczając w to także druk przykładowego,problematycznego zdjęcia w obecności i na sprzęcie serwisanta tychże urządzeń,twierdzę,że drukarki te zwyczajnie gubią się przy tonacjach twarzy osób z jasną karnacją. Wydruk z Selphy owszem nie jest idealny kolorystycznie,ale w jego przypadku tego urządzania jestem przekonany,że efekty można poprawić,w podobną opcję przy DNP niestety już nie wierzę. A z racji faktu,że wcześniej nie znalazłem żadnej negatywnej opinii o tym sprzęcie,piszę by ostrzec innych. Mam nadzieję,że dzięki temu ktoś myślący o podobnym sprzęcie,najpierw sam zobaczy,jak radzi on sobie właśnie w "najtrudniejszym" dla niego przypadku.
    Różnice między DS40 i RX1? - nie zamierzam udawać eksperta w przypadku pierwszej z nich,jednak gdy widziałem wydruk problematycznego zdjęcia także na niej i był praktycznie identycznie skaszaniony,a sam serwisant rozłożył ręce i stwierdził,że widać ten sprzęt tak ma,to co mogę myśleć o jej jakości?
    Dziękuję za informacje jak uzyskać na RX1 efekt podobny do tego z Selphy,problem jednak w tym,że po pierwsze nie o to mi chodzi,po drugie niestety te rady donikąd nie prowadzą. Jasność,kontrast czy rozdzielczość nie mają tu znaczenia, to już też testowaliśmy. RX1 i jasne twarze to ciągłe zmagania z różnymi plamami i twarze wyglądające tak nienaturalnie,że wręcz wstyd takie zdjęcie wydać klientowi. Mylę się twierdząc,że coś takiego nie powinno występować na sprzęcie mającym opinię profesjonalnego?
    Na koniec dodam tylko,że naprawdę z radością przekonałbym się,że nie mam racji i że da się RX1 zmusić do przyzwoitego drukowania zdjęć dokumentowych,niestety nadzieję,że to możliwe,dawno straciłem.

  5. #15
    Dopiero zaczyna Awatar szym
    Dołączył
    Feb 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    48

    Domyślnie Odp: Drukarka do studia. Jaką kupić?

    Nie spotkałem się jak dotąd z tak nierozwiązalnymi problemami dotyczącymi wydruków zdjęć na drukarkach DNP. Przyczyna może leżeć faktycznie po stronie sprzętu, oprogramowania czy profilu, ale także jakości materiału wejściowego czy błędów po stronie użytkownika. Niestety bez dokładnej analizy przepływu pracy w tej konkretnej sytuacji i oryginalnych plików wejściowych oraz przeprowadzenia prób we własnym zakresie prawdopodobnie nie będę w stanie znaleźć przyczyny problemów z wydrukami jakie Pan opisuje. Jeśli jest Pan zainteresowany pomocą w tej sprawie zapraszam na PW.

  6. #16

    Domyślnie Odp: Drukarka do studia. Jaką kupić?

    Niestety zakładanie problemów po stronie sprzętu,oprogramowania,profilu,jakości materiału wejściowego czy błędów ze strony użytkownika raczej trzeba wykluczyć. Z racji faktu druku przy serwisancie i na jego sprzęcie otrzymanie tak samo kiepskich efektów na kilku DNP wymagałoby co najmniej zarzucenia mu niekompetencji.
    Ponadto wykluczam błąd w profilu,skoro nawet przy druku na innym profilu plamy powstają w tych samych miejscach.
    Jakość materiału wejściowego? Skoro to sprzęt profesjonalny,to zdjęcie,które normalnie wyszło na co najmniej 2 innych urządzeniach,tu także powinno wyglądać chociaż przyzwoicie.

  7. #17
    Uzależniony Awatar kaindox
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    598

    Domyślnie Odp: Drukarka do studia. Jaką kupić?

    Cytat Zamieszczone przez szym Zobacz posta
    Z tego co widzę najwierniejsze odwzorowanie wydaje się dawać RX1 z indywidualnym profilem ICC.
    Tu trzeba naprawdę bardzo dużo dobrej woli (ewentualnie jakieś zaburzenia postrzegania barw ;-) ) żeby nie zauważyć że w tym przypadku selphy dała o wiele bardziej zbliżone do materiału źródłowego efekty.

  8. #18
    Zasłużeni Awatar czornyj
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    47
    Posty
    2 626

    Domyślnie Odp: Drukarka do studia. Jaką kupić?

    Dobra, dobrałem się wreszcie do DNP DS-RX1 i ogarnąłem temat. Sterownik tego czegoś to hydrozagadka, poprawienie liniowości wymaga zmasowanego ataku ale w końcu się udało.

    DNP na oryginalnej tragedii profilopodobnej - zmasakrowane światła, totalny burak, dominanta w neutralach, chory kontrast:

    po profilowaniu:

    oryginał:
    Swoją drogą nie wiem co kierowało DNP podczas tworzenia generycznego profilu - albo narąbali się podczas jego tworzenia, albo chcieli się ukarać.
    Ostatnio edytowane przez czornyj ; 01-02-2014 o 10:56

  9. #19
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jul 2009
    Posty
    44

    Domyślnie Odp: Drukarka do studia. Jaką kupić?

    Cytat Zamieszczone przez czornyj Zobacz posta
    Swoją drogą nie wiem co kierowało DNP podczas tworzenia generycznego profilu - albo narąbali się podczas jego tworzenia, albo chcieli się ukarać.
    Jest możliwość abyś udostępnił ten profil ?

  10. #20
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    May 2007
    Miasto
    Miasto Słońca
    Wiek
    40
    Posty
    17

    Domyślnie Odp: Drukarka do studia. Jaką kupić?

    Pozwolę sobie odkopać wątek, bo nie znajduje nic świeższego na temat drukarek termosublimacyjnych.
    Potrzebuje drukarki na imprezy firmowe, wesela itd. Atramentówki nie dają rady, druk 10x15 to minimum 45 sekund,
    do tego nawet satyny czy półmaty kleją się jeszcze przez kilka minut. Wyrok zapadł, muszę się polubić z termosublimacją.
    Czy da się uzyskać jakość odbitki porównywalną do sensownego labu?
    Proszę o porady co wybrać i jak ujarzmić potwora. Odbitki głównie 10x15, ale 15x23 też bym nie pogardził.
    Obciążenie 2-3 imprezy w miesiącu, po 200-300 odbitek.
    Póki co rozważam DNP DS40 i DS620, ale jestem otwarty na wszelkie inne propozycje.
    Może ktoś jest w stanie wypunktować czym różnią się te drukarki, ale tak konkretnie,
    bez marketingowego bełkotu.
    Za wszelkie rady, przemyślenia, doświadczenia będę bardzo wdzięczny.

Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •