Jak znajdziesz fotolab który naświetla z RAW-ów to można
Poczytaj: http://www.canon-board.info/tips-and...obrobki-12828/
Jak znajdziesz fotolab który naświetla z RAW-ów to można
Poczytaj: http://www.canon-board.info/tips-and...obrobki-12828/
6D; 5DII; C 24-70 2.8L; C 24-105L; C 70-200 2.8L; C 35 2.0 IS; C 50 1.4; C 85 1.8; S 17-35 2.8-4
Moje fotki Moje fotki II
Plik RAW otworzony przez np. Picase zostanie przez nią zmodyfikowany . (Niestety dość paskudnie)
Ja po podglądu RAWów używam programu IrfanView - polecam, szybko wczytuje pliki i nie modyfikuje.
Plik RAW wrzucasz do programu do obrobki - wraz z aparatem otrzymujesz płytę z program Digital Photo Professional. Tam ustawiasz WB, kontrast ostrość itp.
Zalet RAW-ów nie będe wymieniał,bo pewnie już je znasz
Gdy okaże się,że DPP to za mało- wtedy lightroom lub inne programy![]()
Jak się robi w RAW'ach to faktycznie można pominąć takie ustawienia, jak poziom ostrości itp. Tyle, że warto wiedzieć, jak te ustawienia wpływają na jpg'i z puszki, bo jednak czasem robi się jpegi i jak się ma dobrze ustawione parametry, to potem na szybko jak się przestawia na jpegi to nie ma zonku.
Co do WB itp. - to, że dzięki strzelaniu RAW-ów można dużo wyciągnąć i poprawić, to ja jednak wychodzę z założenia, że każde zdjęcie powinno być zrobione możliwie jak najlepiej - tak, jakby miało się niczego nie poprawiać - oczywiście to pewien ideał - po prostu uważam, że ignorowanie ustawień poprawnego WB bo się poprawi bo to RAW prowadzi do uwstecznienia, utraty umiejętności robienia poprawnych zdjęć - oczywiście to są pewne skróty myślowe i moje subiektywne oceny. W każdym razie RAW czy jpeg staram się zrobić zdjęcie możliwie najlepsze na miarę moich skromnych umiejętności.
Dzięki temu obróbka RAW'ów jest potem szybsza, przyjemniejsza i ogólnie łatwiejsza :-)
W skrócie - robiąc zdjęcia w RAWach staram się traktować to, jak robienie na kliszy - czyli ustawienia aparatu, jakie są mi potrzebne to czułość, przesłona, czas ekpozycji, tryb pomiaru światła, WB
Wszelkie pozostałe funkcje typu wyostrzanie, kontrast, priorytet jasnych partii - do jpeg'ów
1Ds mkII, 50D + S35/1.4 | C10-22 /3.5-4.5 | C 28-105/3.5-4.5 USM | C24/2.8 | CZJ Pancolar 50/1.8 |Petri 50/2.0 | Metz 58 AF-2
Jest jeszcze jedna zaleta formatu RAW. Wraz ze wzrostem poziomu umiejetności obróbki i jakością dostepnych programów można wrócić do oryginalnego pliku RAW i wywołać go na nowo. Unikamy tez niebezpieczeństwa nadpisania takiego pliku - bo jednym kliknięciem zawsze możemy wrócić do ustawień pierwotnych
Ja bym jeszcze uściślił, że to raczej odpowiednik naświetlonej błony fotograficznej, przed wywołaniem. Pojęcie negatywu z reguły kojarzy się z wywołanym filmem, z którego robimy odbitki. Jak, źle wywołamy negatyw to d... zbita - RAW to błona, którą można wielokrotnie wywoływać.
1Ds mkII, 50D + S35/1.4 | C10-22 /3.5-4.5 | C 28-105/3.5-4.5 USM | C24/2.8 | CZJ Pancolar 50/1.8 |Petri 50/2.0 | Metz 58 AF-2
Witam i dziekuje wszystkim za odpowiedz.Widac ze kazdy ma swoje zdanie co do ustawien w RAW.Demonos zgadzam sie z Toba,ze zdjecia zrobione z odpowiednimi ustawieniami daja najlepszy efekt bez wiekszej ingerencji innych programow. Teraz trzeba brac sie do roboty i zrobic pewnie kilka setek zdjec zeby miec porownanie i swoja opinie na temat RAWJeszcze raz dziekuje za pomoc.
Tak na prawdę w RAW, to liczy się tylko: odpowiedni kadr i odpowiednie naświetlenie (czas naświetlania, przysłona i ISO). Ustawienia typu WB, wyostrzanie, usuwanie szumów itp. ma wpływ tylko na podgląd zdjęcia.
Wywołując RAW w jakimś programie, sam ustawiam, czy ma ono być wywołane z ustawieniami aparatu, czy moimi np. w aparacie mam ustawione wyostrzanie na 4 (do podglądu), a w LR domyślnie na 0.
Pewne ustawienia pomagają ocenić samo zdjęcie w podglądzie, ale nie wpływają one na końcowy efekt. To JA podczas wywoływania ustalam parametry takie jak WB, wyostrzanie, odszumianie itp. W aparacie mogę sobie ustawić zdjęcia czarno-białe (będzie ono do podglądu), jednak podczas wywoływania mogę zmienić go znów na kolorowe, bez żadnej straty na jakości.
Podsumowując: ustawienia innych parametrów niż czas naświetlania, przysłona i iso, wpływają tylko na podgląd zdjęcia (ewentualnie domyślne wywołanie), ale nie wpływają, na żadne parametry, których nie mogli byśmy zmienić podczas wołania RAW-u.
Oczywiście lepiej ustawić je poprawnie - zwłaszcza WB lepiej ocenić zdjęcie - ale nie oznacz to, że złe ustawienia wpływa destrukcyjnie na zdjęcie, tak jak w przypadku jpg.
6D; 5DII; C 24-70 2.8L; C 24-105L; C 70-200 2.8L; C 35 2.0 IS; C 50 1.4; C 85 1.8; S 17-35 2.8-4
Moje fotki Moje fotki II