Strona 494 z 494 PierwszyPierwszy ... 394444484492493494
Pokaż wyniki od 4 931 do 4 938 z 4938

Wątek: Canon 6D - teraz juz naprawde oficjalnie

  1. #4931
    Początki nałogu Awatar rysz
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    ~Warszawa
    Wiek
    30
    Posty
    271

    Domyślnie Odp: Canon 6D - teraz juz naprawde oficjalnie

    To nie jest szum, to mora. Artefakt wynikający z nałożenia powtarzającego się wzoru (wykończenie powierzchni aluminium) na siatkę filtrów na matrycy.
    Ogólnie jestem zaskoczony, że udało Ci się to osiągnąć na 6D, który chyba ma dość silny filtr AA na matrycy.

    Na szybko przychodzi mi do głowy jeden pomysł: możesz spróbować zmienić wielkość obiektu w kadrze (jeśli to możliwe). Jest szansa, że przy zmianie skali odwzorowania interferencja nie będzie wychodziła tak niekorzystnie wizualnie. Kąt ustawienia detalu też może mieć wpływ.

  2. #4932
    Bywalec Awatar Yanc
    Dołączył
    Oct 2015
    Miasto
    Manieczki
    Wiek
    49
    Posty
    205

    Domyślnie Odp: Canon 6D - teraz juz naprawde oficjalnie

    @rysz - jeśli to mora to dlaczego na wewnętrznej powierzchni jej nie ma? pytam serio, bo morę na zdjęciu udało mi się zrobić 1 raz (słownie jeden)
    C6, C7DMkII, C60D, 17-50/2,8, 50-150/2,8, 50/1,8, 85/1,8, 150/2,8 Macro, 70-200L, 120-400, 430EX, S568

  3. #4933
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Canon 6D - teraz juz naprawde oficjalnie

    Cytat Zamieszczone przez MateuszJ Zobacz posta
    Cześć,

    Czy ktoś rozumie, dlaczego na tym zdjęciu aluminiowego mocowania (mam takich więcej i na każdym ten sam problem) wyłazi tak okropny szum ?
    nazywasz to szumem ale to nie jest szum.

    o widzialnosci szumu na zdjeciu decyduje poziom szumu.
    Im motyw ciemniejszy tym poziom szumu wiekszy.
    gdyby na tym profilu wystepowal rzeczywiscie wysoki poziom szumu , to w miejscach ciemniejszych musialby byc wiekszy , a tego nie obserwujemy.

    te kolorowe zafarbione paski na niebiesko i zielonkawo to najprawdopodobniej skutek jakiegos rozszczepienia albo ugiecia swiatla na drobnej krawedzi .

    to sie latwo usuwa.

    natomiast w odrozieniu od przedmowcy nie uwazam , aby to byla mora , dlatego ze ten kolor wystepuje takze na odbiciu , ktore jest niostre . mora wystepuje jesli czestosc przestrzenna motywu jest wyraznie wyzsza od gestosci matrycy , a tutaj na odbiciu widac , ze ono jest nieostre.
    To nie jest zjawisko , ktore wystapilo na matrycy , lecz wczesniej i widac je juz na nieostrym odbiciu


    Ja mysle ze ta boczna scianka nie Jest juz tak ostro odwzorowana i naturalna ziarnistosc powierzchni metalu , niezbyt ostro odwzorowana
    moze i robi wrazenie szumu.

    takie kolorowe zafarby pojawiaja sie czasem na metalu - ale to sie bezproblemowo usuwa - zaznaczasz obszar i zmniejszasz nasycenie tylko koloru niebieskiego i zielonkawego .

  4. #4934
    Początki nałogu Awatar rysz
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    ~Warszawa
    Wiek
    30
    Posty
    271

    Domyślnie Odp: Canon 6D - teraz juz naprawde oficjalnie

    @Yanc

    Szczerze mówiąc nie jestem pewien, ale mogę zgadywać. Z tego co widzę najbardziej prawdopodobna wydaje mi się kombinacja dwóch czynników:
    1. Odbicia powierzchni 'dolnej' w wewnętrznej, przez co obraz jest jaśniejszy i wypadkowo mory nie daje (w tym przypadku)
    2. Różnej pozycji w kadrze
    Zauważ, że na powierzchni zewnętrznej mora jest najsłabsza przy górnej krawędzi, nasila się ku dołowi i najintensywniejsza jest na odbiciu, które jest jeszcze niżej. Analogicznie w lewym górnym rogu powierzchni wewnętrznej (tam, gdzie jasnego odbicia nie ma) mory praktycznie nie widać, a na odbiciu powierzchni wewnętrznej w blacie jest bardzo wyraźna.

  5. #4935
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Canon 6D - teraz juz naprawde oficjalnie

    Cytat Zamieszczone przez Yanc Zobacz posta
    @rysz - jeśli to mora to dlaczego na wewnętrznej powierzchni jej nie ma? pytam serio, bo morę na zdjęciu udało mi się zrobić 1 raz (słownie jeden)
    odpowiem za Rysza.

    to zjawisko oczywiscie moze wystapic i najprawdopodobniej wystepuje na scianie jasniejszej , tylko ze jej oswietlenie jest wielokrotnie mocniejsze , tzn zakrywa ono ten efekt .


    to jest podobnie jak ze swiatlami latarni w nocy - jesli przymknac przyslone to widzimy takie gwiazdziste promienie na tle ciemnego nieba rozchodzace sie od lampy.

    a w dzien ?

    to zjawisko wystepuje dokladnie tak samo w dzien , tyle ze swiatlo otoczenia jest wielokrotnie wyzsze niz w nocy i tem efekt zostaniee przykryty , ale on wystepuje , choc go nie widac. To jest efekt dyfrakcji i interferencji na styku krawedzi lamelek. Dla okraglych lamelek , efekt bylby slabszy jako, ze i interferencja bylaby slabsza niz w "naroznikach" przyslony.

  6. #4936
    Bywalec Awatar Yanc
    Dołączył
    Oct 2015
    Miasto
    Manieczki
    Wiek
    49
    Posty
    205

    Domyślnie Odp: Canon 6D - teraz juz naprawde oficjalnie

    @Bechamot - faktycznie - dopiero teraz zwróciłem uwagę że przysłona jest aż f/22, ciekawe dlaczego tak wysoko, czy do tego detalu nie wystarczyłaby w granicach f/9-11? @MateuszJ - próbowałeś zrobić zdjęcie tego elementu na innych ustawieniach przysłony i pod nieco innym kątem?
    C6, C7DMkII, C60D, 17-50/2,8, 50-150/2,8, 50/1,8, 85/1,8, 150/2,8 Macro, 70-200L, 120-400, 430EX, S568

  7. #4937
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Canon 6D - teraz juz naprawde oficjalnie

    byc moze mozna , nie wiem jaka byla odleglosc, ogniskowa

    ale te unhmogennosc latwo sie usuwa w obrobce - 5 minut.

    to jest zrzut z ekranu ale mimo tego da sie usunac ten efekt .

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	97
Rozmiar:	505,9 KB
ID:	4178

  8. #4938
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jul 2010
    Miasto
    Katowice, Zabrze
    Wiek
    44
    Posty
    66

    Domyślnie Odp: Canon 6D - teraz juz naprawde oficjalnie

    Cytat Zamieszczone przez Yanc Zobacz posta
    @Bechamot - faktycznie - dopiero teraz zwróciłem uwagę że przysłona jest aż f/22, ciekawe dlaczego tak wysoko, czy do tego detalu nie wystarczyłaby w granicach f/9-11? @MateuszJ - próbowałeś zrobić zdjęcie tego elementu na innych ustawieniach przysłony i pod nieco innym kątem?
    Tego konkretnego elementu nie robiłem na mniejszej przesłonie. Użyłem F22 bo ten element jest malutki a skala odwzorowania 1:1 - to jest zdjęcie Macro. Dla innych podobnych elementów tego rozmiaru także używam tej przysłony - dla F8 czy F11 głębia ostrości jest zbyt płytka.

    Dziękuję Wam za zainteresowanie wątkiem i odpowiedzi. Na pewno spróbuję z innym oświetleniem i ustawieniem elementu. To są zdjęcia jakie robię do katalogu produktów - trzaskam ich setki, lecz dopiero przy tym metalowym maleństwie pojawił się ten problem z kolorowym "szumem".
    EOS R6 Mark II, RF 15-35/2.8L IS, RF 50mm F1.8, EF 24L II, EF 35L, EF 50L, EF 85/1.8, EF 135L, EF 400/5.6L, 430EX II
    www.facebook.com/matti.jarominnen/photos

Strona 494 z 494 PierwszyPierwszy ... 394444484492493494

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •