Strona 29 z 30 PierwszyPierwszy ... 1927282930 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 281 do 290 z 292

Wątek: Wielki Format - fotografowanie i technika.

  1. #281
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Wielki Format - fotografowanie i technika.

    dzieki za wyjasnienie.

    gdzies w glebi duszy budzi sie tesknota za starymi i fascynujacymi dzisiaj technologiami , z drugiej - raczej do tego nie powroce.

  2. #282
    Bywalec
    Dołączył
    May 2009
    Miasto
    usa
    Wiek
    71
    Posty
    235

    Domyślnie Odp: Wielki Format - fotografowanie i technika.

    Wiesz, sa na swiecie frazy jak zaklecia. Never say never, nie zarzekaj sie ze raczej nie sprobujesz. Po prostu sprobuj. Gdy bylem mlodym chlopakiem mama wziela mnie do kina na film pt Powiekszenie (Blow-Up), ktory okazal sie niezbyt odpowiednim dla chlopcow z uwagi na sceny nagosci. Ale jakos wytrwalismy do konca a ja zobaczylem pierwszy raz w zyciu jak biala kartka papieru lezaca w kuwecie nagle zmienia sie w obraz, ktory jakby wyskakiwal z bialej dziury. Pare dni potem mama wyciagnela z szafy walizke gdzie byly pamiatki po moim tacie (zmarl gdy mialem 6.5 roku) byly tam jakies bibeloty ale takze TLR Voigtlander. Byly takze wywolane fimy 35 i 120, jakies rzeczy z nazwa Kodak. Wtedy zobaczylem duzo zdjec mojego taty, ktorych przedtem nie widzialem. Mialem o to pretensje do mamy. Pozniej zrozumialem, ze dla niej kazdy moment gdy musiala myslec o tym co przeszla - tata umieral 3 lata - byl jak tortura, wszystko co bylo dla niej naigorsze - wracalo. Ale zostaly zdjecia. Fotografia analogowa jest inna niz cyfrowa. Dla mnie najwieksza roznica jest to, ze analogowa istnieje przede wszystkim jako print, a marginalnie jako skany zapisane cyfrowo. W analogowej fotografii duza role odgrywa format, zdeterminowany marka i modelem aparatu fotograficznego. Leica ze swoimi fantastycznymi obiektywami, Hasselblad, inne. Malo takich wariatow sprzetowych jak ja. Fotografia analogowa jest drozsza niz cyfrowa, wiec zazwyczaj jest to 1-3 body z niewielka iloscia obiektywow. Decyzja o tym aby zaczac wielki format przychodzi w momencie gdy widzisz print z LF wyprodukowany cyfrowo lub w ciemni. Ja zdecydowalem sie sprobowac i bede namawial kazdego. Nie pije alkoholu. nie pale papierosow. W domu bylo bardzo biednie, nauczylem sie zyc oszczednie aby pozwalac sobie na wydatki zwiazane z hobby. Nie mam nawet telewizora, dostep do internetu oraz ksiazki i dobry film zaspokajaja wiekszosc potrzeb jezeli chodzi o trening mozgu. Przechodzac na emeryture powiedzialem sobie, ze teraz jest czas aby w miare nie przekraczania organiczen, ktore kazdy ma - zaspokajac swoje widzimisie. Wiec kazdego namawiam do wejscia w duza fotografie, Gdybym nie mial kumpla, ktory dysponuje pomieszczeniem i wspolnie zgromadzilismy wiele rzeczy potrzebnych do zabawy w fotografie takze w duzym formacie - nie byloby rozmowy o ciemni. Bo nie musi byc ciemnia. Wystarczy nawet mala lazienka z wentylacja. Kopiorama i naswietlarka zalatwia wszystko zeby robic duze formaty.
    __________________

  3. #283
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Wielki Format - fotografowanie i technika.

    obrobka, ktora dzisiaj nazywamy analogowa nie miala dla mnie wiecej tajemnic.

    Tzn oczywiscie ze tak nie bylo , ale ja mialem takie wrazenie.
    Nawet dosyc wyrafinowane metody ostatecznie staly sie czynnosciami powtarzalnymi , sama obrobka zeszla wiec do roli rutyny.
    Poniewaz fascynacja ta Technika minela , wiec chyba nie wejde po raz drugi do tej samej rzeki - " panta Rehi".
    Dzisiaj czas zycia jest mi zbyt cenny by trwonic na rzeczy dla mnie niefascynujace.
    Tzn nie uwazam , ze jest to czas blednie spedzony , nie , ale dla mnie terra incognita w moim odczuciu jest zbyt mala.
    Nie oczekuje zaskoczenia.

    --- Kolejny post ---

    "panta rhei"

  4. #284
    Bywalec
    Dołączył
    May 2009
    Miasto
    usa
    Wiek
    71
    Posty
    235

    Domyślnie Odp: Wielki Format - fotografowanie i technika.

    Z jednej strony swiadomosc, ze moge pewne rzeczy wykonywac rutynowo to plus bo mozliwosc zrobienia skuchy jest ograniczona do minimum, ale z drugiej strony masz racje - rutyna zabija entuzjazm. Czytalem juz jakis czas temu Twoje wczesniejsze posty i wiem, ze masz na pewno wieksza wiedze ode mnie jezeli chodzi o fotografie generalnie. Ja jednak jestem na wczesnych etapach jeszcze i mimo ze probowalem kolodionu z pozytywnym skutkiem, to jestem pewny, ze przed nastepna proba beda mi drzaly kolana z nerwow
    __________________

  5. #285
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Wielki Format - fotografowanie i technika.

    Gdyby sie tak wybrac " sladami Ansela Adamsa " z takim wielkim aparatem .
    To musialby byc przygoda.

  6. #286
    Bywalec
    Dołączył
    May 2009
    Miasto
    usa
    Wiek
    71
    Posty
    235

    Domyślnie Odp: Wielki Format - fotografowanie i technika.

    Ja juz prawie wymiekam na wielkie wyprawy z wielkim formatem. Na pewno caly sprzet Sinar'a jaki mam pojdzie na sprzedaz. Za ciezki do noszenia. W domu, w studio jeszcze i ciezar nie odgrywa takiej roli zwlaszcza jak jest mozliwosc bardzo precyzyjnego ostrzenia. W ogole ciezkie warunki w terenie stanowia dla mnie przyszkode nie do przeskoczenia. Nie mam kondycji, historie wielu przebytych chorob ktore w jakis sposob mnie uposledzaja fizycznie. Fotografia przyrody i krajobrazu to piekna rzecz ale jak czujesz bolace kolano to fotografowanie przestaje bawic, zwlaszcza jak jestes zakutany w ciuchy chroniace przed sloncem i pylem, a dookola temperatura 102 stopnie Fahrenheit'a czyli 39 Celcjusza. To sa bardzo ciezkie warunki dla mlodych i wysportowanych ludzi a nie dla starszych panow jak ja. Do wielu miejsc widokowych dojezdza sie samochodem osobowym lub terenowym, ale sa i takie ze tylko kon lub mul, motocykl nawet nie przejedzie nie mowiac o quad'zie. Sa tez miejsca, ktore sa teoretycznie dosteone dla samochodu ale ustanawiane sa zapory latwe do ominiecia tylko z indianskim przewodnikiem - pieszo. Zapobiega to zbieraniu "pamiatek", a takze podwyzsza bezpieczenstwo turystow w miejsca gdzie spadaja skaly lub tworza sie osuwiska

    Tak byl ubrany moj kolega z ktorym podrozowalem z Chicago,IL do Portland,OR. A na 2gim zdjeciu dobrnal do miejsca gdzie byl zakaz wejscia, nie przestrzegany zreszta przez wielu turystow. Przewodnik pozwolil.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mv1.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	671,4 KB
ID:	3333

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	navaho1.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	506,1 KB
ID:	3334
    __________________

  7. #287
    Bywalec
    Dołączył
    May 2009
    Miasto
    usa
    Wiek
    71
    Posty
    235

    Domyślnie Odp: Wielki Format - fotografowanie i technika.

    Bardzo prosze zajrzec do mojego postu #19 w tym temacie. Sa tam zdjecia tej samej sceny z zapalona i ze zgaszona lampa. Dzisiaj odnalazlem negatywy i cyanotype ze styku negatywu z zapalona lampa. Sorry za niska jakosc zdjec. Robilem te zdjecia z wyciagnietej reki, trzymjac tak aby nie robic cienia.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	living-neg.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	807,5 KB
ID:	3381

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	living-cya.jpg
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	634,8 KB
ID:	3382
    __________________

  8. #288
    Bywalec
    Dołączył
    May 2009
    Miasto
    usa
    Wiek
    71
    Posty
    235

    Domyślnie Odp: Wielki Format - fotografowanie i technika.

    Moglem wczoraj zeskanowac cyanotype na plaszczaku brother, tak jak dzisiaj zrobilem i cyanotype jest w prostokacie. 8x10. Negatyw zrobilem z reki bo skan negatywu w plastikowej koszulce i na all in one biurowym jest tragiczny.
    Niebo bylo do d...., plaskie,jasne i bezchmurne, kopula dachu pokryta jakas metalowa blacha "wyplowiala".

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	lf-lib.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	1,16 MB
ID:	3385

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	lf-lib-cya.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	3,19 MB
ID:	3386
    __________________

  9. #289
    Bywalec
    Dołączył
    May 2009
    Miasto
    usa
    Wiek
    71
    Posty
    235

    Domyślnie Odp: Wielki Format - fotografowanie i technika.

    Znalazlem pierwsza probe z rozstawienia Vageeswari banquet camera, nie pamietam jaki obiektyw wkleilem do frontowego stadardu. Po kupnie pierwszej kamery z Indii od John Alex, eBay nick alx-pk, udalao mi sie pozniej dokupic ksiazkowe holdery na plyty szklane oraz oryginalny statyw. Kupno indyjskich kamer niesie ze soba pewne ryzyko. Drogie holdery - $100 szt + shipping oraz dol kamery nie jest przystosowany do takich statywow jakie zwykle sa w naszym posiadaniu. Mam kilka indyjskich kamer i jeden statyw na ktorym mozna zapiac kazda z tych kamer.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	banquet1.jpg
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	466,7 KB
ID:	3409

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	banquet2.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	419,8 KB
ID:	3410
    __________________

  10. #290
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 720

    Domyślnie Odp: Wielki Format - fotografowanie i technika.

    Cytat Zamieszczone przez trumil9 Zobacz posta
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	banquet2.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	419,8 KB
ID:	3410
    Cudo . Jaki to format?
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

Strona 29 z 30 PierwszyPierwszy ... 1927282930 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •