Strona 3 z 30 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 292

Wątek: Wielki Format - fotografowanie i technika.

  1. #21
    Bywalec
    Dołączył
    May 2009
    Miasto
    usa
    Wiek
    71
    Posty
    235

    Domyślnie Odp: wielki format tutaj?

    Cytat Zamieszczone przez rOOmak Zobacz posta
    Nie pytam czy jeden aparat zrobi lepsze zdjęcie ponad drugim. Raczej czy jakiś się np nie rozpadnie, lub jest ciężki w precyzyjnych ustawieniach itp. Raczej nie wydałbym 3tys na aparat ale warto wiedzieć w co się nie wkopać. Może jakaś część się psuje i ciężko znaleźć zamiennik etc...
    Tak aby najprosciej podejsc do Twojego pytania.
    Kamera sklada sie z 4 glownych czesci. Podwozie, czyli albo pojedyncza szyna (monorail) albo sanie czyli lawa, ktora umozliwia zmiane ogniskowej. Przod na ktorym jest zamontowana plytka z obiektywem lub bez (pinhole) i mieszek czyli bellows. Tyl ktorego konstrukcja pozwala na wyostrzenie na matowce i wsuniecie holdera tak aby ostrosc zamiast na matowce "ustawila sie" na negatywie, ktory odslaniamy na czas robienia zdjecia wyciagajac dark slide z holdera. Konstrukcja moze byc metalowa, drewniana lub kombinacja. Ostrzenie moze byc na matowce lub w mniejszych kamerach przez dalmierz. Kamery mozemy dzielic na studyjne i inne. Studyjne w zasadzie nie daja sie uzywac poza studiem chociaz przy odrobinie szczescia mozna trafic na w miare lekkie, ktore mozna adoptowac do mocowania na statywie. Teraz rOOmak masz maly obrazek tego co trzeba sprawdzic jezeli chodzi o jakosc i niezawodnosc poszczegolnych czesci naszego zestawu. Jedno jest pewne - jezeli mieszek jest podziurawiony, laczenie mieszka z przodem czy tylem jest nieszczelne, holder do negatywow puszcza swiatlo - nalezy zapomniec o robieniu zdjec bo nawet te z "artystycznym zacieciem" czyli z zaplanowanymi bledami i niedorobkami tez nie wyjda. Pytanie jakie zadales musi byc bardziej precyzyjne. Zazwyczaj powinnismy zaczac od ustalenia budzetu jaki mamy bo to przeniesie sie na mozliwosci jezeli chodzi o zakup. Jezeli myslimy o czyms solidnym i duzym musimy sie przygotowac na wieksze koszty. Jezeli szukamy czegos na najnizszej polce cenowej bedziemy miec grupe zmartwien i klopotow z najnizszej polki i tak dalej wspinajac sie coraz wyzej. Nie jest wiec latwo dac jednoznaczna odpowiedz na Twoje pytanie. Trzeba by bylo przechodzic przez poszczegolne modele i tam walczyc z potencjalnymi klopotami/trudnosciami. Gdy glebiej wejdziemy w temat pojawiaja sie jeszcze inne problemy, ale to juz jest zwiazane z bardziej zaawansowana fotografia jak techniki szlachetne.
    Warto sprobowac, naprawde. Tym bardziej, ze to wszystko nie jest wcale bardziej skomplikowane niz robienie zdjec na cyfrze, na analogu, praca w ciemni czy cyfrowej ciemni
    __________________

  2. #22
    Pełne uzależnienie Awatar Sergiusz
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    mazowiecka wioska
    Posty
    2 708

    Domyślnie Odp: wielki format tutaj?

    Aparaty na ławie optycznej mają pochyły czyli pochylaną matówkę i czołówkę. Po ustawieniu pochyłu są zaciski aby jedno i drugie było sztywno. Jeśli sprzęt jest zużyty to będą luzy mniejsze lub większe. Na to należy zwracać uwagę. No i dobrze aby miech był w dobrym stanie.
    Nie ogranicza mnie wyobraźnia ponieważ jej nie posiadam.

  3. #23
    Bywalec
    Dołączył
    May 2009
    Miasto
    usa
    Wiek
    71
    Posty
    235

    Domyślnie Odp: wielki format tutaj?

    Jest bardzo duzo kamer, ktore maja pod tym wzgledem ograniczenia zwlaszcza jezeli chodzi o przod, z kolej sa kamery na monorail, ktore maja opcje wszystkich ruchow - wszystko zalezy od modelu i od producenta. Ale generalnie drewno jest naprawialne oraz odbudowa drewnianego elementu kamery jest tansza od niz wykonanie kopii metalowego detalu lub odkupienie takego detalu w dobrym stanie. Dla mnie zawsze najistotniejszy jest mieszek i holder, bez nich (prawidlowo dzialajacych) zrobienie nasiwietlenia poprawnie negatywu jest praktycznie niemozliwe
    __________________

  4. #24
    Uzależniony
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    617

    Domyślnie Odp: wielki format tutaj?

    W uproszczeniu stara prawda: "dostajesz to, za co płacisz". Nie jestem na razie gotowy na kupno więc nie będę zawracał głowy szczegółowymi pytaniami
    Podejrzewam, że kupię jakieś składane 4x5 które będzie dostępne w dobrym stanie w dobrej cenie...
    A moim marzeniem jest panoramiczny 617 ale to chyba ostatnie w kolejce.
    Puki co mam jeszcze sporo zabawy z moim 6x7.

  5. #25
    Bywalec
    Dołączył
    May 2009
    Miasto
    usa
    Wiek
    71
    Posty
    235

    Domyślnie Odp: wielki format tutaj?

    Cytat Zamieszczone przez rOOmak Zobacz posta
    W uproszczeniu stara prawda: "dostajesz to, za co płacisz". Nie jestem na razie gotowy na kupno więc nie będę zawracał głowy szczegółowymi pytaniami
    Podejrzewam, że kupię jakieś składane 4x5 które będzie dostępne w dobrym stanie w dobrej cenie...
    A moim marzeniem jest panoramiczny 617 ale to chyba ostatnie w kolejce.
    Puki co mam jeszcze sporo zabawy z moim 6x7.
    Troche sie nie zgodze. Teraz jest dobry okres na kupowanie na eBay. Jest bryndza i ceny sa dolne co jest dobre kupujac. Ja w podobnym okresie dostalem SinaraF 4x5 za okolo $150 (bez obiektywu), dokupilem obiektyw, szitki i od razu robilem zdjecia. Jak chcesz zaczac to musisz odrobic lekcje i sledzisz na okraglo aukcje. Wpisujesz na jakie rzeczy chcesz powiadomienia i obserwujesz aukcjie, ktore koncza sie w godzinach rannych, w porze lunch'u, w nocy PT. Ktoregos dnia dostaniesz to czego szukasz. Ten "panoramiczny 617" to jest format 6x17?
    __________________

  6. #26
    Uzależniony
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    617

    Domyślnie Odp: wielki format tutaj?

    Tak na filmie 120 Np. Fuji G617 lub Linhof Technorama 617 (kosmicznie drogi ).
    Tak zrobię jak mówisz. Zacznę śledzić eBay i zobaczymy czy uda się coś wyrwać. Najlepszy czas na kupowanie minął i teraz ceny się powoli podnoszą, głównie za sprawką handlarzy używanego sprzętu. Najlepszy moment był jak wszyscy na hura się przesiadali na cyfrę. Teraz rzadko się uda coś znaleźć od prywatnego sprzedawcy. No ale trzeba mieć oczy otwarte.

  7. #27
    Pełne uzależnienie Awatar jacek_73
    Dołączył
    Oct 2010
    Miasto
    53 N, 18 E
    Wiek
    50
    Posty
    2 587

    Domyślnie Odp: wielki format tutaj?

    Cytat Zamieszczone przez trumil9 Zobacz posta
    ...Gdy glebiej wejdziemy w temat pojawiaja sie jeszcze inne problemy, ale to juz jest zwiazane z bardziej zaawansowana fotografia jak techniki szlachetne.
    ...
    Bardzo zaintrygowały mnie te techniki szlachetne. Nie żebym był jakimś szlachcicem Jak się ONE (tzn. te techniki) mają do skanera i drukarki?
    Jestę fotografę
    miszcz martwi się o podpis

  8. #28

    Domyślnie Odp: wielki format tutaj?

    Musisz też pamiętać, że LF to oprócz samego "aparatu" wiele dodatkowych rzeczy, które są potrzebne - a wręcz niezbędne:
    - porządny statyw i głowica (musisz utrzymać sztywno aparat z obiektywem często warzący 4-6 kg) o długości 30-50 cm (duże ramię), a czasy naświetleń dla LF to bardziej 1 s niż 1/500 s.
    - kasety no i ew. rękaw - kasety muszą być szczelne... no i trzeba mieć ich przynajmniej 5-8 szt.
    - filtry, i to najlepiej dobrej jakości a szkła do LF często mają duże średnice
    - coś w czym to wszystko nosić
    - światłomierz (choć tu cyfra może być przydatna)
    ale zabawa warta grzechu..
    gg: 6096145

  9. #29
    Pełne uzależnienie Awatar jacek_73
    Dołączył
    Oct 2010
    Miasto
    53 N, 18 E
    Wiek
    50
    Posty
    2 587

    Domyślnie Odp: wielki format tutaj?

    Cytat Zamieszczone przez sweetek Zobacz posta
    ...
    - filtry, i to najlepiej dobrej jakości a szkła do LF często mają duże średnice
    ...
    To nie jest tak, że centerfiltry są dołączane do obiektywu (tzn. komplet)?
    Jestę fotografę
    miszcz martwi się o podpis

  10. #30
    Bywalec
    Dołączył
    May 2009
    Miasto
    usa
    Wiek
    71
    Posty
    235

    Domyślnie Odp: wielki format tutaj?

    Cytat Zamieszczone przez jacek_73 Zobacz posta
    Bardzo zaintrygowały mnie te techniki szlachetne. Nie żebym był jakimś szlachcicem Jak się ONE (tzn. te techniki) mają do skanera i drukarki?
    Techniki zwane szlachetnymi to powrot do historii fotografi, kiedy nie bylo klisz, a nawet zwiazkow srebra wykorzystywanych jako skladnik warstwy swiatloczulej. Wiecej szczegolow np tutaj
    Ja korzystam wylacznie ze stykow czyli dla moich potrzeb praktycznie ani skaner (nie uzywam w tym przypadku) ani drukarka (kopiorama jest drukarka) - nie sa potrzebne. Inna sprawa jest, ze gdybym chcial sam zrobic negatyw ze zdjecia, to w tedy bede potrzebowal jedno i drugie ale jestem ograniczony skanerem, na ktorym moglbym zdejmowac do 8x10. Wydruk na kliszy jest drogi przy wiekszych formatach i trzeba korzystac z profesjonalnych pracowni.
    Cytat Zamieszczone przez sweetek
    Musisz też pamiętać, że LF to oprócz samego "aparatu" wiele dodatkowych rzeczy, które są potrzebne - a wręcz niezbędne...)
    Zgadza sie, lista rzeczy ktore "musza byc" jest dluga, swiatlomierz jest potrzebny ale mozna wykorzystac np cyfre, z tym, ze trzeba wiedziec jak kompensowac swiatlo, ja nie uzywam np lupki oprocz sytuaacji gdzie jest bardzo silne swiatlo i musze sie przykryc szmata aby widziec cos na matowce, filtrow a zwlaszcza centerfiltrow, ktore bywaja drozsze od obiektywu. Najwazniejsze to nie dac sie wkrecic w stan: "nie mam wszystkiego co potrzebuje"
    __________________

Strona 3 z 30 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •