Strona 16 z 30 PierwszyPierwszy ... 6141516171826 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 151 do 160 z 292

Wątek: Wielki Format - fotografowanie i technika.

  1. #151

    Domyślnie Odp: Wielki Format - fotografowanie i technika.

    Ja szukałem migawki do mojego tessara 360 mm 4.0, używałem go do portrecików w studio, niby czas załatwiał błysk lampy, ale zawsze bezpieczniej mieć migawkę...., czasem ciężko modela utrzymać w nieruchu - czasem dostaje wtedy sztywności.
    W krajobrazie, czy martwej naturze migawka nie jest potrzebna nawet przy filmie ISO 25.
    Ale faktem pozostaje, że takie wynalazki są...
    gg: 6096145

  2. #152
    Bywalec
    Dołączył
    May 2009
    Miasto
    usa
    Wiek
    71
    Posty
    235

    Domyślnie Odp: Wielki Format - fotografowanie i technika.

    Cytat Zamieszczone przez sweetek Zobacz posta
    Ja szukałem migawki do mojego tessara 360 mm 4.0, używałem go do portrecików w studio, niby czas załatwiał błysk lampy, ale zawsze bezpieczniej mieć migawkę...., czasem ciężko modela utrzymać w nieruchu - czasem dostaje wtedy sztywności.
    W krajobrazie, czy martwej naturze migawka nie jest potrzebna nawet przy filmie ISO 25.
    Ale faktem pozostaje, że takie wynalazki są...
    teraz rozumiem. To do tego Tessara potrzebowales migawke. On ma na pewno wiecej niz 8cm sednicy czyli do 5 Ilexa czy Betaxa nie zmiesci sie. Ale sa stare Packard'y o bardzo duzej srednicy. Nie probowales takiego odszukac? Znacznie mniej skomplikowany projekt, wystarczy, ze listki lekko chodza i jest juz naprawialne.
    __________________

  3. #153

    Domyślnie Odp: Wielki Format - fotografowanie i technika.

    "nauczyłem się" - przynajmniej tak mi się wydaje - zamiast migawki używać 2 szyberków. Kąt pomiędzy szyberkami wyznacza czas migawki. Jest gdzieś na youtube film gdzie gość coś takiego pokazuje. Bierzesz 2 szyberki, rozwierasz wedle uznania (trochę trzeba doświadczenia) jednym zasłaniasz obiektyw, wyjmujesz szyberek z założonej kasety (gotowy film do naświetlania) i wtedy zdecydowany ruchem przesuwasz szyberki w taki sposób aby drugi zasłonił obiektyw. Zdjęcie naświetlone. Przy dobrej wprawie da radę zejść do 1/15 s. 1 s. robię przy pomocy jednego szyberka.
    gg: 6096145

  4. #154
    Pełne uzależnienie Awatar dinderi
    Dołączył
    Aug 2009
    Miasto
    Raszyn
    Wiek
    50
    Posty
    3 028

    Domyślnie Odp: Wielki Format - fotografowanie i technika.

    Tutaj jest filmik, jak w bardzo prosty sposób wykonać migawkę działająca z dowolnym czasem. https://www.youtube.com/watch?v=pHu43YA4FoM
    Można zamiast zegara ciemniowego uzyć innego układu, generującego zwarcie w dowolnym czasie. Idea bardzo łatwa do skopiowania i modyfikacji.
    Kontakt ze mną tylko przez e-mail: "mirekkania na yahoo kropka com kropka au". PW nie czytam.
    09. Rób i pokazuj zdjęcia, które podobają się tobie, a nie oglądającym.

    ---Moje zdjecia na FB---

  5. #155
    Bywalec
    Dołączył
    May 2009
    Miasto
    usa
    Wiek
    71
    Posty
    235

    Domyślnie Odp: Wielki Format - fotografowanie i technika.

    Te wszystkie sposoby i sposobiki sa bardzo fajne i rzeczywiscie ulatwiaja zycie. Ja nie moglem sobie dlugo poradzic z odliczaniem sekund. Az przypomnialem sobie ja zdawalame na prawo jazdy w Illinois to byl rozdzial o zwloce w sekundach za wyprzedzajacym samochodem. W Polsce to chyba tez jest. Tam chyba chodzilo o 4 sekundy zwloki w normalnych warunkach, ale nie moglem sobie przypomniec co i jak nalezalo odliczac. Az w koncu znalazlem ze odliczanie po angielsku kolejno 1-800, 2-800, 3-800 do 9-800 i od poczatku daje wlasnie kawalki 1no sekundowe. Ale moze ktos ma lepszy sposob? I jeszcze jedna rada, tym razem na sztywny mieszek do kamery. Najlepsze sa srodki do zmiekczania skory i jej konserwacji zawierajace mink oil czyli tluszcz z fretek, gronostaja, norki. Nalezy mieszek oczyscic z kurzu ile sie da i z obu stron wysprejowac niewielka iloscia takiego srodka caly mieszek i pedzlem rozprowadzic pianke aby rownomiernie pokryla powierzchnie skory czy materialu uzytego do zrobienia mieszka. Nie rozciagac na sile. Zreszta chyba kazdy kusnierz ma swoje sposoby aby zmiekczyc skore. Pamietam, ze moj ojciec mial rekawice z jeleniej skory, ktore mama prala a po wysuszeniu nacierala jakos kostka wygladajaca jak szare mydlo. I mowila mi, ze to tluszcz w kawalku do zmiekczania skory.
    __________________

  6. #156
    Uzależniony
    Dołączył
    Jan 2007
    Posty
    510

    Domyślnie Odp: Wielki Format - fotografowanie i technika.

    Cytat Zamieszczone przez sweetek Zobacz posta
    "nauczyłem się" - przynajmniej tak mi się wydaje - zamiast migawki używać 2 szyberków. Kąt pomiędzy szyberkami wyznacza czas migawki. Jest gdzieś na youtube film gdzie gość coś takiego pokazuje. Bierzesz 2 szyberki, rozwierasz wedle uznania (trochę trzeba doświadczenia) jednym zasłaniasz obiektyw, wyjmujesz szyberek z założonej kasety (gotowy film do naświetlania) i wtedy zdecydowany ruchem przesuwasz szyberki w taki sposób aby drugi zasłonił obiektyw. Zdjęcie naświetlone. Przy dobrej wprawie da radę zejść do 1/15 s. 1 s. robię przy pomocy jednego szyberka.
    Jim Galli ten sposób wymyślił i w doskonały sposób go wykorzystuje, a za nim wiele innych osób.
    Łatwiej wykonać go z większymi obiektywami, gorzej z mniejszymi średnicami, wtedy raczej niezbędna migawka. Ja większość swoich starych obiektywów XIX-wiecznych, w tym petzvale i meniscusy, montuję w migawce za pomocą dorobionych adapterów - na petzvalach migawka na przodzie, meniscusy z tyłu migawki. Migawka założona na przodzie obiektywu spełnia też częściowo rolę osłony przeciwsłonecznej.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez trumil9 Zobacz posta
    Znam ten blog i bardzo szanuje autora za jego olbrzymia wiedze i profesjonalizm i przyznaje, ze nigdy nie widzialem czegos takiego. Natomiast nie uwazam takiej migawki za dobre rozwiazanie pomijajac juz sam fakt stanu technicznego. Najwiekszym mankamentem dla mnie jest przeniesienie jeszcze bardziej do przodu srodka ciezkosci. W wielkich formatach poza metalowymi kamerami i monsters typu wielgachne studyjne czy kamery ULF najciezszym elementem jest przewaznie obiektyw. Dolozenie dodatkowego ciezaru powoduje przewazanie konca zestawu. Poza tym jest sprawa przenoszenia drgan w trakcie ekspozycji. Nie wiadomo jakiej jakosci sa takie migawki. A sam fakt niedostepnosci takiego sprzetu tez o czyms swiadczy. Gdyby to bylo rowne/lepsze rozwiazanie od tych wystepujacych powszechnie, bylyby bardziej popularne. Mozliwe jest, ze tego rodzaju migawki wystepowaly w sprzecie fotograficznym specjalnego przeznaczenia, jak kamery lotnicze czy cos w podobnym stylu. Nie mam pojecia. Ale mialbym klopoty aby przytroczyc cos takiego do paru moich obiektywow z uwagi na potrzebe znalezienia migawek o wewnetrznej srednicy wiekszej niz 10 do 13cm. Nastepna sprawa jest zrozumienie przeznaczenia migawki. Jest ona potrzebna w przypadku wykonywania zdjec w dobrych warunkach oswietleniowych na materialach o czulosci 100ISO i wyzej na otwartych przyslonach. Bo wtedy odmierzanie czasu jest nieslychanie istotne. Natomiast w sytuacji kiedy robisz na materialach tupu 3-5 ISO to po co Ci migawka? Dzwigac dodatkowy ciezar? I otwierac migawke wezykiem spustowym na np 25 sekund?
    Trochę za dużo "ale" i wątpliwości, naprawdę nie mają większego znaczenia, po prostu czasem inaczej nie da się zamontować migawki niż na przodzie i całkiem dobrze się to sprawdza otwierając dodatkowe możliwości, choć wymaga pewnych zabiegów. Oczywiście im większy obiektyw (średnica) tym trudniej o takie rozwiazanie. A wcale nie jest rzadkie. Nie występuje też jakiś problem z "zabieraniem" światła przez "wydłużenie" obiektywu, wpływ bardzo niewielki.
    Ostatnio edytowane przez renes ; 23-09-2012 o 23:47

  7. #157
    Uzależniony
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    617

    Domyślnie Wielki Format - fotografowanie i technika.

    Do odmierzania sekund mozna rownierz liczyc "one missisipi, two missisipi..." lub po polsku "sto dwadziescia jeden , sto dwadziescia dwa...". Ale ja uzywam stopera w telefonie.

  8. #158
    Pełne uzależnienie Awatar dinderi
    Dołączył
    Aug 2009
    Miasto
    Raszyn
    Wiek
    50
    Posty
    3 028

    Domyślnie Odp: Wielki Format - fotografowanie i technika.

    Cytat Zamieszczone przez rOOmak Zobacz posta
    Do odmierzania sekund mozna rownierz liczyc "one missisipi, two missisipi..."
    Ten sposób jest w miarę dokładny do 5 sekund. Potem się rozjeżdża
    Kontakt ze mną tylko przez e-mail: "mirekkania na yahoo kropka com kropka au". PW nie czytam.
    09. Rób i pokazuj zdjęcia, które podobają się tobie, a nie oglądającym.

    ---Moje zdjecia na FB---

  9. #159
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jan 2012
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    86

    Domyślnie Odp: Wielki Format - fotografowanie i technika.

    Cytat Zamieszczone przez sweetek Zobacz posta
    Ja szukałem migawki do mojego tessara 360 mm 4.0, używałem go do portrecików w studio, niby czas załatwiał błysk lampy, ale zawsze bezpieczniej mieć migawkę...., czasem ciężko modela utrzymać w nieruchu - czasem dostaje wtedy sztywności.
    W krajobrazie, czy martwej naturze migawka nie jest potrzebna nawet przy filmie ISO 25.
    Ale faktem pozostaje, że takie wynalazki są...
    W studio i z użyciem światła błyskowego problemem nie jest czas otwarcia migawki, tylko przysłona i moc lamp. Model może się nawet poruszyć zarejestrowane będzie tylko to co "zamrozi" i doświetli lampa, więc nie ma problemu.

  10. #160
    Pełne uzależnienie Awatar dinderi
    Dołączył
    Aug 2009
    Miasto
    Raszyn
    Wiek
    50
    Posty
    3 028

    Domyślnie Odp: Wielki Format - fotografowanie i technika.

    Cytat Zamieszczone przez dinderi Zobacz posta
    Na ebay mozna kupić obiektywy Wollensank Alphax z migawką. Np. taki link do aukcji
    W końcu kupiłem tę migawkę. Uznałem, że przyda mi się w innych projektach fototechnicznych, a cena nie jest wysoka.
    Własnie do mnie dotarła. Jest to piękny kawałek techniki precyzyjnej. Oczywiście wymaga CLA, bo nie trzyma czasów. Ma 15 listków przysłony i otwiera się co najmniej o 1,5EV więcej niż f3,5. To błyszczące w środku, to jakiś wkręcany filterek. Patrzac przez niego, nie zmienia się nic. Może to filtr UV, lub coś w tym guście, w kazdym razie jest zbyt porządnie wykonany, żeby nie miał przeznaczenia. Dzisiaj pójdę do zaprzyjaźnionego zegarmistrza, żeby to rozebrał, przeczyścił, poskładał i naoliwił. Sam wolę się za to nie zabierać, bo okaże się jeszcze, ze trzeba np. wymienić zmęczoną sprężynę i już tego nie poskładam.
    Teraz mam do kolegów znowu pytanie. Od strony migawki (przód) średnica gwintu wynosi 45 mm. Od strony przysłony jest gwint 40 mm (albo coś w ten deseń, akurat nie mam suwmiarki, żeby dobrze zmierzyć). Czy może macie wiedzę i wolę by się nia podzielić, które obiektywy LF można do niej zamontować? Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
    Ostatnio edytowane przez dinderi ; 26-09-2012 o 11:14
    Kontakt ze mną tylko przez e-mail: "mirekkania na yahoo kropka com kropka au". PW nie czytam.
    09. Rób i pokazuj zdjęcia, które podobają się tobie, a nie oglądającym.

    ---Moje zdjecia na FB---

Strona 16 z 30 PierwszyPierwszy ... 6141516171826 ... OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •