Pokaż wyniki od 1 do 10 z 104

Wątek: #03 Zarządzanie barwą

Widok wątkowy

  1. #3
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    72
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Otrzymaliśmy od kilku osób pytania na PM dotyczących kalibracji i „zastępczych” rozwiązań w rodzaju QuickGamma czy Adobe Gamma.

    Jak już pisaliśmy, QuickGamma (QG), czy AdobeGamma (AG) jest lepsze, niż nic. Kalibrator dokonuje pomiarów w wielu punktach. Ustawiając każdą ze składowych RGB w QG, czy AG dokonujemy „pomiaru na oko”, praktycznie w jednym punkcie, a reszta jest aproksymowana prostą. Wszystko dobrze, jeśli odchylenia są niewielkie. Dużo gorzej, jeśli naprawdę odchylenia są duże. Zobaczmy to na wykresach poniżej.

    Podobnie jest z balansem bieli. Odbiór szarości zależy od wielu rzeczy. Ponoć nawet nastrój ma wpływ. Wizualna ocena zafarbu to naprawdę duża sztuka i niewiele osób potrafi to dobrze ocenić „na oko”. Kalibrator pozwala pomierzyć nie tylko wrażenia barwne, ale dokładnie luminancję, poziom czerni i bieli i zapisać te dane w profilu.

    Wykonałem kalibracje (GregtagMacbeth Eye One Display 2) trzech różnych urządzeń:

    1. Monitor LCD – Samsung SyncMaster 214T 21” (1600x1200) – nowy
    2. Laptop Gericom z matrycą 1400x1050 – dwuletni
    3. CRT – MAG 796 FD z Trinitronem – czteroletni

    Gamuty poszczególnych urządzeń na rysunku poniżej. CRT ma gamut zblizony do LCD . Przedstawione tu gamuty są dla Luminancji L=50. Najistotniejsze - 4 letni trinitron ma wypalone czerwone piksele. W trakcie kalibracji ustawienie R = 100% nie pozwala osiągnąć zrównoważenia barw. B i G dają się ustawić „na zielonym polu indykatora” w położeniu ok 80-85%. Ale o tym dowiedziałem się dopiero używając kalibratora.

    Wykresy gamutów dla L=50 to duże uproszczenie i nie można na tej podstawie jednoznacznie ocenić jakości urzadzenia. Trzeba porównywać w 3D całą bryłę barw danego profilu z innym - a tego na płaskim wykresie pokazac się nie da. Niektóre urzadzenia lepiej się spisują w światłach, inne w cieniach.

    Monitor CRT musiał mieć ustawiony kontrast na maximum i jasnośc również na 100%. Pomimo tego nie osiągnął minimum przyzwoitości 90 cd/m2.

    Gamut laptopa doskonale odpowiada na pytanie często zadawane na forum, czy laptop nadaje się do obróbki zdjęć. Odpowiedź może byc nieco zaskakująca. TAK ale tylko jeśli jest skalibrowany sprzętowo! Po oprofilowaniu – wyświetlacz pokaże barwy w miarę wiernie, ale w słabym zakresie. Od biedy da sie używać. Bez kalibratora to niestety tragedia. Tak więc w przypadku konieczności użycia laptopa sens zastosowania kalibratora rośnie bardzo !





    Poniżej kolejne rysunki obrazujące wyniki kalibracji.

    1. Samsung 214T



    2. Laptop. Proszę zwrócić uwagę jak mocno w dół jest odchylona charakterystyka niebieska i jak mocno w górę odbiegają R i G – tego Adobe Gamma czy Quick Gamma zniwelować się nie da!!!



    3. CRT – trochę stary i wypalony – mocno eksplowatowany po 15-16 godzin na dobę.

    Odchylenia krzywych w poszczególnych kanałach są „prawie liniowe” ale widać „zużycie” luminancji no i pomimo wielu prób nie udało mi się wzmocnić czerwieni na tyle, żeby kalibrator stwierdził, że jest „przyzwoicie”.



    Podsumowując – widać wyraźnie, że im lepszy monitor tym mniej roboty dla kalibratora (co absolutnie nie oznacza, że kalibrator jest zbedny). Biednemu zawsze wiatr w oczy...
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 05-02-2006 o 17:44

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •