Strona 2 z 11 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 104

Wątek: #03 Zarządzanie barwą

  1. #11
    Uzależniony
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Radom
    Wiek
    53
    Posty
    647

    Domyślnie

    Lame pytanko,

    350d mam ustawiony na sRGB, monitor skalibrowany Adobe Gamma - siakiś CRT CTX. Zainstalowałem jakiś programik MS do zarządzania kolorami pod XP (jako domyślny ustawiłem profil monitora z kalibracji), wywaliłam Adobe Gamma Loader z Autostartu . I teraz odpalam PS, w którym widzę inne kolory (jaśniejsze, jakby więcej cieni), a gdy podglądam w przeglądarce XP - też inne. Pytanie Jak ustawić CS2 (plizzz, krok po kroku i gdzie (w jakim menu), bym widział jednakowe kolory :
    - PS i przeglądarce XP
    - IE na stronie WWW
    - na papierze po odberaniu odbitek z laba
    Pozdrawiam
    Marek

  2. #12
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MarekC
    Lame pytanko,

    350d mam ustawiony na sRGB, monitor skalibrowany Adobe Gamma - siakiś CRT CTX. Zainstalowałem jakiś programik MS do zarządzania kolorami pod XP (jako domyślny ustawiłem profil monitora z kalibracji), wywaliłam Adobe Gamma Loader z Autostartu . I teraz odpalam PS, w którym widzę inne kolory (jaśniejsze, jakby więcej cieni), a gdy podglądam w przeglądarce XP - też inne. Pytanie Jak ustawić CS2 (plizzz, krok po kroku i gdzie (w jakim menu), bym widział jednakowe kolory :
    - PS i przeglądarce XP
    - IE na stronie WWW
    - na papierze po odberaniu odbitek z laba

    Przy korzystaniu z profili generowanych sprzętowo – koniecznie należy usunąć z autostartu „Adobe Gamma Loader”!

    Adobe Gamma to nie jest kalibracja sprzętowa. Ten "jakiś programik MS" to co to? Aplet do Color Management?

    Chyba nie doczytałeś tego co napisaliśmy - albo ustaw 350D na AdobeRGB albo rob w RAWach

    1. IE NIE MA OBSŁUGI PROFILI - tu sie nic zrobic nie da.
    2. Przegladarka XP - jw. Polecam FastStone ma CMS (Color Management System)
    3. Im gorszy monitor tym bardziej potrzebna jest kalibracja sprzetowa. Paradoks ale im lepszy monitor tym mniej "do roboty" ma kalibrator. Ale też jest potrzebny.

    Można zasymulowaćw Photoshopie widok IE: widok/próba kolorów i ustawienie próby/monitor RGB. Później kombinacja klawiszy ctrl+y przełącza na "przewidywany" widok w IE.

    Ogólnie to monitor jest najważniejszą częścią systemu i bez poprawnej kalibracji nie ma nadzieji na zachowanie spójności. Zwykle to nie lab źle wywołuje tylko źle oprofilowany monitor "oszukuje" twórce. Dobrze jest zapytać w labie czy moga udostępnic profil - nawet jeśli oddaje się im w sRGB to jeśli maja profile to przynajmniej wiadomo, że maszyna jest oprofilowana.

    Przeczytaj proszę jeszce raz to co napisaliśmy. Tego się "na skróty" w postaci "recepty" wyjaśnić nie da. I włącz ten AdobeGamma Loader

    Janusz

  3. #13
    Bywalec Awatar Duty
    Dołączył
    Apr 2005
    Wiek
    54
    Posty
    244

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez eMILz
    no super, juz wczesniej pisalem ze pisze z tego prace inz. i musze powiedziec ze po przeczytaniu tego tekstu odnioslem wrazenie ze zrodlowe materialy byly takie same ale moge sie mylic.
    Źródła podaliśmy na wstępie artykułu – jeśli masz jakieś inne, ciekawe, podziel się informacjami.

    Cytat Zamieszczone przez eMILz
    mam pytanie czy ktos uzywa xrite monaco ? lub porownywal go z Eye One ?
    Nie wiem, kto przejął kogo, ale firmy się połączyły. Zobacz fajerwerki: http://www.xrite.com/
    i info o „ślubie” : http://www.gretagmacbeth.com/index/about/announce.htm

    Niedługo wybór się skurczy

    Ja bym zdecydowanie stawiał na Eye One Display 2 – jeśli chodzi o kalibrację monitorów.
    Na razie cena w Polsce to ok. 1120 zł netto.
    Są już zapowiedziane w sprzedaży tańsze rozwiązania Gretag/Pantone – Huey i Display LT,
    ale nie obsługują ustawiania luminancji – co nie jest zbyt profesjonalne.
    Porównanie tutaj:

    appendix

    Dotarły do mnie zapytania o koszty kalibracji całego systemu: aparat, monitor, drukarka, skaner.

    A więc – aparat.

    Zdania są podzielone, jeśli chodzi o profilowanie aparatu we własnym zakresie. Tworzenie profilu zależne jest mocno od oświetlenia, użytego obiektywu, a nawet egzemplarza aparatu.
    Można polegać na profilach „generic” jakie zawiera Adobe Camera Raw, albo C1Pro. Można też kupić uznane profile Magne Nielsena do C1Pro (http://etcetera.cc/pub/ ) – cena to ok. 30$, możliwa płatność kartą kredytową – profile udostępniane są w niedługim czasie na ftp.
    Kupiłem w ten sposób profile do 1DMKII – poprawiają sporo w aspekcie światło/cień – równoważą lepiej zafarby i zieleń-czerwień – tu znowu łatwiej zachować zbalansowanie tych odcieni barw (tak jest w przypadku 1DMKII).
    Mam wzornik Gretag Macbeth SG i oprogramowanie Profile Maker 5.05 z opcją Camera.
    W końcu wygospodaruję trochę czasu i zrobię testowo profile swojego aparatu – jeśli będzie to sensowne, to podejmę się oprofilowania innych aparatów dslr Canona. W grę wchodzi światło studyjne (lampy Bowens 750 Pro, albo Elfo) i dzienne. Myślę, że neutralnym obiektywem byłby 24-70 2,8 L albo 70-200 2,8 IS L.

    Monitor:

    Zdecydowanie polecam Eye One Display 2 – niesamowite narzędzie za całkiem rozsądne pieniądze. Niedługo ukaże się do tego kalibratora oprogramowanie Eye One Match 3.6 (na razie jest 3.4) – z Display 2 będzie możliwe tworzenie profili monitora w wersji ICC 4.1 (zalety tutaj: http://www.color.org/advantagesv4.pdf ) Z tańszymi (Huey, Display LT) – w poprzedniej specyfikacji 2.0. Ci, którzy już zainwestowali w Display 2 nie stracą – wręcz zyskają – co się rzadko zdarza w dzisiejszych czasach, przy wprowadzaniu nowych rozwiązań.
    Droższym rozwiązaniem jest Eye One Pro – spektrofotometr sprzedawany w różnych konfiguracjach software’owych, w cenie od 995 Euro netto (Eye One Design) - do 4850 Euro netto (Profile Maker 5 Photo Eye-One + iO bundle). Eye One Pro warte jest uwagi, jeśli planuje się tworzenie profili drukarek, albo minilabów – w takim przypadku należy dokładnie przemyśleć wymagania stawiane przez nas oprogramowaniu – dopiero ono zapewnia jakość i elastyczność działania.
    Wspomnieliśmy z Januszem w artykule, że kalibrację i profilowanie monitora należy powtarzać cyklicznie – co 2-3 tygodnie. Odpada więc ciągłe umawianie się z kimś na kalibrację usługową (nawet towarzyską) – po kilku miesiącach każdemu się znudzi takie bieganie.

    Często jak mam ważne zdjęcia, albo w większej ilości i nie chcę żadnej wpadki – to przed ich konwersją kalibruję monitor dodatkowo. Monitor trzeba też skalibrować ponownie jeśli zmieniło sie oświetlenie zewnętrzne w miejscu pracy. Niewłaściwe oświetlenie „wokół” monitora często skutkuje zbyt ciemnymi lub zbyt jasnymi odbitkami.
    W zakresie kalibracji monitora, podsumowując – najlepszym wyjściem jest posiadanie własnego sprzętu (potraktujmy to jak zakup lampy, albo kolejnego obiektywu).
    Jeszcze raz mocno podkreślę konieczność dobrego skalibrowania i oprofilowania monitora – to węzeł całego układu. Źle skalibrowany uniemożliwi poprawny wydruk, czy uzyskanie odbitki w labie i trudno tu winić lab, skoro to plik jest źle przygotowany.


    Drukarka:

    Tu trzeba posiadać specjalny wzorzec, najczęściej składający się z 918 pól (lub więcej), który drukujemy przy zachowaniu specyficznych ustawień w Photoshopie/sterowniku drukarki.
    Chodzi o powyłączanie zarządzania barwą przy otwieraniu wzorca w Photoshopie (nie przydzielamy profilu, ani nie konwertujemy ):


    Drukowanie bez przeskalowywania, a jeśli już będzie to konieczne – metodą najbliższego sąsiada. Z poniższymi ustawieniami w oknie drukowania (CS2):




    W sterowniku drukarki także należy sporo pozmieniać, w zależności od producenta i modelu.
    Generalnie:
    1. wybieramy typ papieru najbardziej odpowiadający stosowanemu przez nas – można coś wydrukować i wizualnie ocenić, czy przy takim ustawieniu pokrycie tuszem jest równomierne, bez smug i zacieków.
    2. wyłączamy wszystkie opcje ICM (zarządzania barwą w sterowniku),
    3. print quality – custom (ustawienia własne – tu najlepiej ustawić jakość maksymalną, drukowanie półtonów rozproszone)
    4. color adjustment – manual,
    5. wyłączamy wszystkie opcje optymalizujące zdjęcia – podbijanie kontrastu, barw – nic automatycznie!

    Wydruk powinien wyschnąć przez jakiś czas (najlepiej 24 h ) – potem przy pomocy spektrofotometru i specjalnego oprogramowania mierzymy pola pomiarowe na wydruku, program porównuje je z plikiem referencyjnym (zawierającym wartości RGB wzorca ).
    W zależności od jakości oprogramowania możemy wyliczyć profil z różnymi opcjami nasycenia, szarościami neutralnymi albo w odcieniu bieli papieru, z uwzględnieniem rozjaśniaczy optycznych zawartych w samym papierze (odbijają promienie UV i papier wydaje się bielszy – taki trick producentów), zoptymalizowanym oddaniem barw nasyconych albo w całym zakresie, a nawet z uwzględnieniem światła, w jakim wydruki będą oglądane (np. można zrobić profil pod konkretne światło w galerii, wtedy wydruki będą wyglądały optymalnie, szczególnie czarno-białe).
    Opcji jest sporo, więc niedoświadczony posiadacz spektrofotometru może zmarnować mnóstwo materiałów i czasu, zanim dojdzie do zadowalającego wydruku.
    Można zlecić tę ciężką pracę firmie specjalizowanej – ceny na polskim rynku wahają się od 50 do 750 (!) zł. netto za jeden profil drukarki – dla jednego układu papier-tusz-drukarka. Najlepiej znaleźć firmę, która daje gwarancję zadowolenia – nie zostawi klienta z nieciekawymi wydrukami, ale pokieruje i wyjaśni, gdzie leży błąd.
    Wykonuję takie profile w swojej firmie – dla członków CB po promocyjnych cenach.

    Ważne – po słabych drukarkach nie należy się spodziewać super wyników przy użyciu profili! Profile umożliwią tylko zobaczenie na ekranie skalibrowanego monitora tego, co potem otrzymamy z drukarki. Czasem jest to widok nieciekawy – dlatego zaleca się otwarcie gotowego do wydruku obrazka w 2 kopiach – obok siebie i konwersję jednej z nich. Zmiany na gorsze wystąpią prawie zawsze – ale wtedy mamy szanse ponaginać trochę krzywymi, tak, żeby kopia przeznaczona do druku zbliżyła się ponownie do oryginału.
    Możliwe jest zrobienie idealnego profilu – opisującego dokładnie możliwości słabej drukarki, ale i zrobienie niedokładnego profilu doskonałej drukarki.
    Wydruki należy oglądać przy właściwym oświetleniu. Standardem jest illuminant D50 – źródło światła zbliżone do dziennego. Można kupić wiele rozwiązań fabrycznych – niejednokrotnie za kosmiczne pieniądze, zapewniających odpowiednie warunki oceny.
    Najtańszym, wypraktykowanym przeze mnie i wielu moich znajomych jest oświetlenie żarówkami Solux (http://www.eiko-europe.de/produkte/solux_technik.htm) Są to żarówki halogenowe w oprawie MR-16, 50W, 12V, 4700K . Sporo praktycznych uwag nad ich zastosowaniem jest w tym wątku anglojęzycznego forum: http://forums.robgalbraith.com/showf...fpart=all&vc=1
    Wydruki na oprofilowanej drukarce należy wykonywać zawsze z tymi samymi ustawieniami w photoshopie/sterowniku drukarki, na tym samym papierze i z tym samym tuszem – jak się to zrobiło drukując test do profilowania.

    Skaner:

    Wykorzystuje się specjalny wzorzec (najczęściej) IT8.7 (w formie przeźrocza, negatywu lub wydruku – zależnie od rodzaju skanera).
    Wzorzec jest skanowany na skanerze – także przy wyłączeniu wszelkiego podbijania krzywych, wyostrzania, opcji przywracania barw itp.
    Podczas profilowania Epsona 4870 w pracy ustawiałem 300dpi , rodzaj dokumentu i wymaganą głębię bitową (24 albo 48 ) – przy opcjach automatycznych był przycisk „reset” – naciśnięcie rozwiązywało sprawę prostowania krzywych i innych automatyk, które się włączyły po wyświetleniu podglądu.
    Zeskanowaną odbitkę wczytałem do programu do profilowania, dodatkowo z wzornikiem otrzymałem plik referencyjny zawierający dane pomiarowe (wzornika). Program pomierzył skan i porównał z danymi z pliku – szybko wyliczył profil i odtąd widzę wierne barwy na skanach

    Istnieją darmowe programy do tworzenia profili skanera: http://www.argyllcms.com/ ,
    dość tanie: http://www.pictocolor.com/incamera.htm ,
    albo kosmicznie drogie jak Profile Maker firmy Gretag Macbeth (inne: google).

    Problemem jest zdobycie wzornika – oryginalne tanie nie są. Dobrym rozwiązaniem jest zakup wysyłkowo: http://www.targets.coloraid.de/ - kupowałem, polecam.
    Nieważne, jaki sprzęt posiadasz. Ważne, jak go potrafisz wykorzystać.

  4. #14
    Uzależniony
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Radom
    Wiek
    53
    Posty
    647

    Domyślnie

    Janusz,

    Przeczytałem na tyle uważnie na ile moja (nie)wiedza na ten temat pozwoliła mi zrozumieć tekst.
    Monitor "kalibrowany" z użyciem Adobe Gamma.
    Tak, aplet Color Management.

    Dzięki za podpowiedź

    Zmieniam aparat na AdobeRGB.. a przy zapisie do JPEG dla web'a konwersja na sRGB
    Pozdrawiam
    Marek

  5. #15
    Uzależniony Awatar dentharg
    Dołączył
    Apr 2005
    Miasto
    Tomaszów Maz/Łódź
    Posty
    867

    Domyślnie

    Ja monitor ustawiam zgrubnie programem wiziwyg xp; uważam że lepszy od AdobeGamma.
    Postprocessing: AfterShot Pro + pluginy

  6. #16
    poczatkujacy
    Guest

    Domyślnie

    mam pytanie odnosnie zestawow do kalibrowania monitora i drukarki na www.colourconfidence.com
    czy ktos uzywal takiego zestawu za okolo 400 eu i czy warto cos takiego kupic ?

  7. #17
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poczatkujacy
    mam pytanie odnosnie zestawow do kalibrowania monitora i drukarki na www.colourconfidence.com
    czy ktos uzywal takiego zestawu za okolo 400 eu i czy warto cos takiego kupic ?
    Nie da się odpowiedzieć na to pytanie lepiej niz zrobił to już Duty w poście #13 (nomen omen).

    Kliknij tez na link appendix w w/w poście.

    Janusz

  8. #18
    Bywalec Awatar Duty
    Dołączył
    Apr 2005
    Wiek
    54
    Posty
    244

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poczatkujacy
    mam pytanie odnosnie zestawow do kalibrowania monitora i drukarki na www.colourconfidence.com
    czy ktos uzywal takiego zestawu za okolo 400 eu i czy warto cos takiego kupic ?
    Nie bardzo widzę na stronie Colour Confidence jakiekolwiek rozwiązanie za 400 Euro nadające się do monitora i drukarki jednoczesnie. Możesz wskazać dokładniejszego linka?
    Przemyśl sprawę - ilu profili papierów będzie potrzeba, nawet jeśli ktoś prowadzi minilab? 3-4? To samo dotyczy drukarki atramentowej - wybiera się papier, na którym będziemy najwięcej drukować i dla niego robi się profil.
    Naprawdę najlepiej jest zaopatrzyć się w dobry kalibrator do monitora, a różnicę w cenie przeznaczyć na porządne oświetlenie do oceny barw i zakup profili do najczęściej używanych materiałów. Wyjdzie o wiele taniej, niż zakup najtańszego Eye One Photo (a oświetlenie i tak będzie niezbędne). Profil wykonany usługowo będzie na pewno dokładniejszy i można go dostać w kilku opcjach - zależnie od potrzeb (pisałem wcześniej) - tanie oprogramowanie na to nie pozwala.

    BTW: Colour Confidence bije na głowę nasze ceny krajowe, jesli chodzi o sprzęt do kalibracji. Nawet wliczając ciut większe koszty przesyłki i ryzyko serwisowe.
    Nasza firma ma u nich status resellera, w ciągu najbliższego czasu uruchomimy stronę www.kalibracja.net , gdzie będą oferowane te same produkty, w tych samych cenach co u nich (może w mniejszym wyborze, bo nie na wszystko jest popyt).
    Za 2 tygodnie będę dogrywał szczegóły tej współpracy na targach Focus On Imaging w UK. Mam nadzieję, że się wyszystko pomyślnie ułoży.
    Nieważne, jaki sprzęt posiadasz. Ważne, jak go potrafisz wykorzystać.

  9. #19

    Domyślnie

    Dowiedzialem sie ze to xrite kupil gretag, podobno firmy maja podzielic sie rynkami, tzn. xrite ma produkowac urzadzenia pomiarowe dla produkcji poligraficznej i przemyslowej a gretag systemy prepress.

    prawdopodobnie ceny podskocza bo podobno taka jest polityka xrite

  10. #20
    Coś już napisał Awatar jrock7
    Dołączył
    Jul 2005
    Miasto
    Sopot
    Wiek
    50
    Posty
    88

    Domyślnie

    a propos ustawiania photoshopa...
    skalibrowalem monitor według artykułu zamieszczonego na stronie :
    http://www.cdrom.pl/index.php?title=Kalibracja
    oraz programu Monitor Profiler (czyli stworzyłem swój osobny profil do moniotra).
    Przed skalibrowaniem monitora przygotowywalem pliki foto do wielkiego formatu - próbki na maszynie wyszły za ciemne. Po skalibrowaniu - gdy przeglądam ww.pliki w ACDC - są faktycznie za ciemne (takie jak na próbkach) - po otwarciu ich w szopie CS, wyglądają na dobre (tzn. jaśniejsze) - czyli Photoszop zmienia ustawienia - dopiero po właczęniu trybu Color Setting -> i ustawień Color Managment Off (nie Custom) - fotki są takie same jak w przeglądarce i na wydrukach.

    Pytanko: czy faktycznie trzeba w szopie wyłączyć Color Managment? (w ustawienia wskakuje profil Monitora - Monitor RGB working space)

Strona 2 z 11 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •