Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: #86 Szumy – uśrednianie danych z kilku zdjęć

  1. #1
    Uzależniony
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    834

    Domyślnie #86 Szumy – uśrednianie danych z kilku zdjęć

    Na początek może o wykonaniu zdjęć, ważne by aparat się nie ruszał, więc przyda się dobry statyw. W celu wyeliminowaniu drgań użyjemy blokady podniesionego lustra. Tutaj przykład dla 500D:


    Przy wykonywaniu tego typu zdjęć pomocny jest dodatek Magic Lantern, włączamy w nim HDR Bracketing, ustawiamy ile ma zrobić klatek, różnicę ekspozycji na 0 EV. Można, też wszystko zrobić bez ML, za pomocą wężyka spustowego, lecz tak jest szybciej i wygodniej.


    Gdy robimy w formacie raw, dobrze było by ustawić taki sam balans bieli dla zdjęć które łączymy. Jeśli już to zrobimy otwieramy zdjęcia jako warstwy w Photoshopie. Zaznaczamy wybrane zdjęcia i klikamy Tools -> Photoshop -> Load Files into Photoshop Layers...


    Zaznaczamy wszystkie warstwy klikamy na zaznaczonej warstwie prawy przycisk myszy i wybieramy Convert to Smart Object.


    Teraz pora na ostatni i efektywny krok. Zaznaczamy utworzoną warstwę smart object i klikamy : Layer → Smart Objects → Stack Mode → Median


    Efekty (Wycinki 100%, lewa strona oryginał, prawa po składaniu):

    500D ISO 12800 2 zdjęcia:

    500D ISO 12800 9 zdjęć :
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 03-08-2012 o 17:20

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 206

    Domyślnie Odp: #86 Szumy – uśrednianie danych z kilku zdjęć

    Metoda jest, ok

    Tylko zakres stosowania tej metody raczej bardzo ograniczony

    Warto by porównać wyniki tej metody z wynikiem np. NeatImage gdzie stosuje się profile szumowe dla matrycy dla całego zakresu ISO i podczas odszumiania można "ręcznie" dobierać tak wynik tak aby zoptymalizaować szumy <-> szczegóły w ważnych obszarach zdjęcia.

    jp

  3. #3
    Początki nałogu Awatar Sempoo
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    43
    Posty
    273

    Domyślnie Odp: #86 Szumy – uśrednianie danych z kilku zdjęć

    Też polecam tę metodę - używałem jej przy Canonie G9, aby zdjęcia nocne były bez szumu. Kiedyś zrobiłem mega-test efektywności takiego uśredniania szumów, otóż wziąłem obrazek bw i naniosłem nań gaussian noise w PS w wartości aż 100%, na 1000 takich obrazków, akcją. Finalny wynik był taki, że obraz "wrócił do żywych" i był w pełni czytelny etc, jedynie kontrast się pogorszył. To jest czysta matematyka, żadnych tajemnic
    60D | 50 1.8 II | kit 18-55 + Tamron 70-300 | moje foty

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •