Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28

Wątek: lampy studyjne

Mieszany widok

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jun 2011
    Posty
    42

    Domyślnie lampy studyjne

    Witam wszystkich,
    Zacznę od tego, iż pisząc to zapytanie nie idę na łatwiznę i nigdzie nie szukałam... ale temat ten, pomimo dużego zainteresowania nie wnosi żadnych konkretów..

    Chcę zakupić do mojego, małego studia 2 lampy studyjne, które wykorzystywać również chcę w plenerze (czy to do zdjęć na łonie natury, czy też do zdjęć reklamowych np. pokoi hotelowych itp).
    Nie chcę, aby zestaw był wypasiony, tylko taki aby wystarczył mi do moich potrzeb.
    Studio nie jest duże (wręcz małe około 20mkw, ale chcę wykorzystywać je przede wszystkim do portretów.

    Zastanawiam się nad lampami Quantumm, ale dużo opini krąży, iż jest to "chińskie dziadostwo", ale i tak przedział cenowy chyba najlepszy w stosunku ceny do jakości?

    Szukałam też porównań, przykładowych fotek różnymi zestawami studyjnymi, ale nic takiego nie znalazłam. Lubię mieć "namacalne" porównanie, różnych możliwości, i wtedy mogę sama wywnioskować co jest bardziej przydatne i lepsze.....

    Nie mam obszernej wiedzy na ten temat, i błądze jeśli chodzi o konkrety w tym temacie...

    Chciałabym, aby światło było mieciutkie i zastanawiam się czy w tej kwesti nie jest przypadkiem najważniejsze jakie softboxy kupię, a nie jakie lampy? może poprostu kupić tańsze lampy, ale na softboxy wydać trochę więcej funduszy?

    Jeśli nie macie ochoty mi tłumaczyć powyższych zapytań to podpowiedzcie chociaż czym kierować się wybierając lampy? np.

    - jaki powinien być podział mocy lampy ( z tego co widzę to przeważnie 1/32 mocy to max, ale są też 1/64 mocy, czy ma to duże znaczenie czy nie zwracać uwagi na ten parametr?
    - moc lampy chyba wystarczy 300W? Tu i ówdzie czytam że lepiej słabszą niż mocniejszą, gdzie indziej znowu czytam, że powinno być na odwórt
    - czy możliwość regulacji światła modelowego jest ważnym elementem?

    Jakie jeszcze parametry powinna mieć lampa? (co możecie podpowiedzieć z własnego doświadczenia? czasem wychodzi coś w "praniu" czego spodziewać się nie można było)

    Podpowiedzcie bądź nakierujcie mnie do prawidłowego wyboru jak i do poszerzenia wiedzy na ten temat

    Z góry dziękuję
    Karolina

  2. #2
    Coś już napisał
    Dołączył
    Apr 2010
    Posty
    75

    Domyślnie

    Też właśnie szukam czegoś takiego i z tego co zauważyłem:

    Quantuum 600ws - 1300 zł
    Fomei Panthere 600 WS - 1900 zł

    i masz wszystko zarówno zasilanie jak i lampę(choć jest to też wadą) jeśli nie to to musisz kombinować oddzielnie z akumulatorem oddzielnie z lampą i de facto wychodzi drożej.

    Bowens 500 WS + batterypack - około 2 900 zł

    Lampa z dedykowanym batterypakiem tylko pod lampy firmy bowens.

    Ostatni sposób na studio w plenerze to oddzielnie akumulator oddzielnie lampy. Tutaj cenowo wychodzi różnie:

    Akumulator 3000 WS - 2 000 zł
    Lampa 600 WS quantuum - 850 zł

    Ogólnie jeżeli możesz sobie pozwolić na to by lampa miała kabel idący jakąś odległość do zasilacza i przewidujesz modernizację zestawu to polecam rozwiązanie z oddzielnym akumulatorem. Dowolnie wybierasz lampy możesz mieć kilka wkładek. Jeśli jednak musisz mieć akumulator przy lampie to niestety tylko quantuum 300/600 jest logicznym finansowo wyborem.

    Choć ogólnie w quantuumie nie podoba mi się głęboko osadzony palnik w bowensie jest znacznie bardziej wysunięty mimo to moje słowa traktuj tylko jako luźne przemyślenia bo nie jestem w tym temacie praktykiem.

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie

    "2 lampy studyjne, które wykorzystywać również chcę w plenerze"
    Ile masz do wydania? Bo tu po sąsiedzku jest taki wątek
    http://www.canon-board.info/showthread.php?t=74334
    Podsumowanie: do pleneru może być albo niewygodnie, i niezbyt drogo, albo wygodnie, ale nie będzie tanio.
    Klasa lamp (i cena) wiąże się ze stabilnością temperatury barwowej błysku, oraz stabilnością jego mocy (tzn. czy pierwszy i setny błysk na tym samym ustawieniu będą tak samo jasne).
    Moc - do pleneru i "robienia nocy z dnia" musi być duża moc, 600Ws wcale nie jest taka duża (do tego celu). W tak małym pomieszczeniu myślę, że 300Ws zupełnie wystarczy.
    Moc jest "pożerana" przez nasadki, zależnie od ich rodzaju. Duży softbox-okta wymaga nieco więcej niż np. prostokątny 60x90, duży beauty dish z plastrem miodu też swoje potrzebuje. Ty wolisz miękko, więc raczej okta, chcesz chodzić w plener, więc pewnie najwygodniejsza byłaby "szybki montaż" (rozkładana jak parasolka, fripers.pl -> studio, softboxy, "studio w plenerze").

  4. #4
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jun 2011
    Posty
    42

    Domyślnie

    dziękuję za zainteresowanie tematem...
    Ogólnie to bardziej potrzebuję lamp do studia i do zdjęć reklamowych (typu pomieszczenia hotelowe itp), z tym plenerem to dodałam, gdyż przed każdym zakupem wybieram to co potrzebuję, ale również, aby było uniwersalne więc jeśli mam dodać kilkaset złotych więcej, aby lampa był zdatna również do pleneru do z doświadczenia wiem, że warto tak zrobić.

    Czy ktoś z Was miał styczność z lampami quantuum? Tak jak pytałam powyżej, czy same lampy mają, aż tak wielkie znaczenie co do np. miękkości światła czy zasadnicze znaczenie ma tutaj porządny softbox?

    Gdzie mogę podglądnąć przykładowe zdjęcia zrobione zestawem quantuum?

    Też czytałam, że na taką wielkość studia jakie posiadam to lampy 300W zupełnie wystarczą, ale jeśli 600W przydadzą się również do innych celów a nie zaszkodzą na tak małe studio to wolę dołożyć i kupić mocniejsze

  5. #5
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Karolinna Zobacz posta
    dziękuję za zainteresowanie tematem...
    Ogólnie to bardziej potrzebuję lamp do studia i do zdjęć reklamowych (typu pomieszczenia hotelowe itp), z tym plenerem to dodałam, gdyż przed każdym zakupem wybieram to co potrzebuję, ale również, aby było uniwersalne więc jeśli mam dodać kilkaset złotych więcej, aby lampa był zdatna również do pleneru do z doświadczenia wiem, że warto tak zrobić.
    Bardzo ogólnie to niby każda lampa się nada w plenerze, o ile masz ją czym wyzwolić i zasilić. Ale do sesji dedykowanych w plenerze to najlepiej jak najmocniejsza a tym samym dość droga. Albo zestawy głowic z generatorami. Ale jeśli plener tylko tak przy okazji, bardzo sporadycznie to się nie przejmuj - prawie dowolna studyjna "da radę" (choć przydałoby się minimum 300Ws ale to już zależy od budżetu itp preferencji).

    Czy ktoś z Was miał styczność z lampami quantuum?
    Pracowałem na nich i mi osobiście nie pasuje ich cyfryzacja - wolę gałki i przyciski niż digitalne panele. Ale to już kwestia indywidualnego gustu. Jeśli na żadnych lampach nie pracowałaś to nie da się nic konkretnie doradzić co do firmy. Ewentualnie wizyty w kilku różnych studio czy sklepach by pomacać i popróbować pracować z różnymi modelami lamp. Mogą Ci pasować te Quantuumy, widziałem w kilku studio przynajmniej, jakoś nikt mocno nie narzekał.

    Tak jak pytałam powyżej, czy same lampy mają, aż tak wielkie znaczenie co do np. miękkości światła czy zasadnicze znaczenie ma tutaj porządny softbox?
    Rodzaj i stopień miękkości światła zależy tylko od zastosowanych modyfikatorów. "Goła" to każda lampa świeci praktyczni tak samo. Mogą się odrobinę między sobą różnić temperaturą barwową czy natężeniem, ale to drobiazgi, i na pewno nie miękkością.


    Gdzie mogę podglądnąć przykładowe zdjęcia zrobione zestawem quantuum?
    Na stronie producenta i na stronach sklepów oferujących dane lampy.
    Wystarczy w googla wpisać "Quantuum".
    Ale tak szczerze mówiąc to zdjęcia robione "zestawem Quantuum" nie będą się niczym różnić od dowolnych zdjęć robionych z zastosowaniem dowolnych lamp studyjnych . Cały efekt końcowy zależy od pomysłu i jego wykonania, a odnośnie światła to od jego ustawienia, modyfikowania i ewentualnej dalszej obróbki. Nie od producenta lamp.

    Też czytałam, że na taką wielkość studia jakie posiadam to lampy 300W zupełnie wystarczą, ale jeśli 600W przydadzą się również do innych celów a nie zaszkodzą na tak małe studio to wolę dołożyć i kupić mocniejsze
    Mi na ok 25m^2 wystarczają 200Ws i to z dużymi softboxami i jeszcze nie czułem potrzeby zbliżenia się ponad połowę mocy. Jeśli Cię stać to kup 600Ws, ale ich pełnej mocy będziesz potrzebowała raczej dopiero w plenerze przy świetle słonecznym . Btw nie myl W z Ws .

  6. #6
    Coś już napisał Awatar Ulisses
    Dołączył
    Mar 2012
    Miasto
    Warszawa, Łódź
    Wiek
    40
    Posty
    96

    Domyślnie

    Zestaw składający się z 2 lamp do studia i w plener to dosyć droga opcja. Koszta winduje zasilanie plenerowe. Ponadto lampy do portretu (a piszesz, że chodzi głównie o portret) w niewielkim studio mogą (a nawet powinny) mieć stosunkowo niewielką moc, tak jak pisał vitez 200Ws powinno wystarczyć. Tymczasem w plenerze przy świetle dziennym potrzeba często bardzo dużych mocy. Warto więc przemyśleć czy oby na pewno opcja plenerowa się przyda bo wraz ze wzrostem mocy i potrzebą zasilania w plenerze koszty rosną, że hoho ;]

    Z drugiej strony portret w plenerze - niekoniecznie w samo południe pod bezchmurnym lipcowym niebem :wink: - to opcja wykonalna z lampami o niezbyt wybujałej mocy. I pod tym kątem można by myśleć o niezbyt drogim błyskaniu w plenerze.

    Sporo jest różnych lamp, które się sprawdzą w warunkach o których piszesz. Niezłe i niedrogie będą Jinbei Spark 300 - błyskają całkiem równo, są niewielkie i mobilne. Przeglądając ofertę fripersa znalazłem zestaw portretowy ze sparkami i cenowo wychodzi całkiem przyzwoicie: http://fripers.pl/product_info.php/i...rtretowej.html jeżeli opcją byłby plener to całość powinien zasilić jeden z tańszych i co chyba istotne mniejszych, dostępnych zasilaczy: http://fripers.pl/product_info.php/i...Freepower.html

  7. #7
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jun 2011
    Posty
    42

    Domyślnie

    To w takim razie czym konkretnie różnią się lampy bardziej profesjonalne (np. bowens, elfo) od lamp quantuum? Tylko temp. barwową i natężeniem? To po co w takim razie przepłacać i kupować droższe? :P

    Napiszcie na co z własnego doświadczenia zwracalibyście uwagę wybierając lampy? Jakie funkcje są potrzebne a które nie koniecznie? np. widzę że niektóre mają moc 1/32 a inne możliwość zmniejszenie do 1/64? czy jest to ważny dodatek czy bez 1/64 się obejdzie?
    Tak samo regulacja światła modelującego, w jednych jest w innych nie ma.

    Jeśli chodzi o podłączenie lamp do aparatu, to jaką możliwość wybrać? Kiedyś pracowałam w studio, gdzie lampy wyzwalane były na fotocelę, jakie są teraz rozwiązania? Czy fc wchodzi w grę?

    Myślałam żeby kupić jedną lampę z dedykowanym akumulatorem http://www.quantuum.pl/detal.php?id=...ng=pl&curr=PLN a drugą bez.

    Też wolę analogowe potencjometry, i z tego co widzę w tej taki jest.
    A czym się różni ta lampa http://www.quantuum.pl/detal.php?id=...ng=pl&curr=PLN od tej powyższej (oprócz ceny)

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar Sergiusz
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    mazowiecka wioska
    Posty
    2 708

    Domyślnie Odp: lampy studyjne

    Zwykła żarówka nie ma światła ciągłego. Zresztą niebawem przestanie istnieć są już przejściówki do lamp aby żarówkę zastępować halogenem. Z czasem żółknie ale to i nie majątek.
    Nie ogranicza mnie wyobraźnia ponieważ jej nie posiadam.

  9. #9
    Coś już napisał Awatar Ulisses
    Dołączył
    Mar 2012
    Miasto
    Warszawa, Łódź
    Wiek
    40
    Posty
    96

    Domyślnie Odp: lampy studyjne

    Cytat Zamieszczone przez Sergiusz Zobacz posta
    Zwykła żarówka nie ma światła ciągłego. Zresztą niebawem przestanie istnieć są już przejściówki do lamp aby żarówkę zastępować halogenem. Z czasem żółknie ale to i nie majątek.
    Niebawem i halogeny mogą wyjść z mody ;] zastąpią je lampy led z regulacją mocy.

  10. #10
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jun 2011
    Posty
    42

    Domyślnie Odp: lampy studyjne

    Po długiej lekturze wybrałam w końcu na początek te lampyQuantuum - oświetlenie studyjne, lampy studyjne, wyposażenie studia, czy mogę liczyć na podpowiedź jakie softboxy lub octa dobrać do nich? czy jest duża różnica w efekcie przy różnych producentach?

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •