Strona 1 z 79 1231151 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 790

Wątek: Canon 50mm f/1.2 L USM lens

  1. #1
    PLUS member PLUS member Awatar BeatX
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    43
    Posty
    1 733

    Domyślnie Canon 50mm f/1.2 L USM lens

    Witam

    Postanowilem zalozyc watek poswiecony obiektywowi 50L, poniewaz oficjalnego nie ma takiego na forum - a szkielko w miare popularne.
    Mamy test ( 50L vs 50/1.4 ), mamy najlepsze zdjecia, a dedykowanego watku brak.
    Zapraszam posiadaczy 50L podzieleniem sie wrazeniami z uzytkowania, uwagami, poradami itp.
    Osobiscie mam ten obiektyw od paru dni, wiec jeszcze za wczesnie na pisanie czegos wiecej, jednak pewne wnioski juz mam.
    Mianowicie 50L jest chyba najmniej oplacalnym zakupem w systemie obiektywow Canona (na pierwszym miejscu imho 14L)
    Zdecydowalem sie na 50L, poniewaz bardzo lubie ogniskowa 50mm, a zalezalo mi na niezawodnosci, pancernej obudowie, uszczelnieniach - pod tym wzgledem nie ma zadnej alternatywy na rynku.
    Po zrobieniu kilkunastu zdjec testowych widze spora roznice w ostrosci na najwiekszych przeslonach (wzgledem C50/1.4)
    f/1.2 jak najbardziej akceptowalnie ostre, ostrosc jest mniej wiecej taka jak f/1.8 w przypadku tanszego brata.
    Nie zanotowalem zadnych wiekszych roznic w kontrascie, kolorach czy pracy pod swiatlo wzgledem C50/1.4
    50L ma lepiej korygowana CA, natomiast winietuje podobnie jak C50/1.4
    Nie wiem jak z AF, bo w statycznych ujeciach mam srednio 9/10 zdjec trafionych tam gdzie chce, ale w praktyce (czyli w moim przypadku na slubach), sytuacja jest zupelnie inna i w praniu wychodza wszystkie wady.
    Reasumujac pierwsze wnioski i spostrzezenia: zdecydowanie odradzam ten obiektyw wszystkim, ktorzy nie bede z niego korzystac zarobkowo - jako narzedzie pracy.
    Czyli wszystkim tym, ktorzy nie musza miec niezawodnosci za wszelka cene.
    Roznica w cenie wzgledem C50/1.4 jest absurdalna (srednio 4400 pln roznicy)
    http://www.ceneo.pl/11424300 50L
    http://www.ceneo.pl/1073474 C50/1.4
    I zdecydowanie nie warta zachodu rozpatrujac wylacznie korzysci optyczne (nie mechaniczne).
    Zapraszam do dyskusji i opisania wlasnych wnioskow i spostrzezen

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie

    a bokeh? na f 1.4 żeby wyrównać szanse?
    Miłego dnia
    moja www

  3. #3
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Apr 2012
    Posty
    43

    Domyślnie

    ni wiem jak to robisz ale na f1.2 nie mozna przekadrowywac i seryjnie klepac we wczesniej obrany punkt AF,

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2005
    Posty
    1 905

    Domyślnie

    To przez cenę 50L wielu osobom leży na wątrobie, nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Gdyby obiektyw kosztował 2x tyle, co 50/1,4, to zwłaszcza na forach nie miałby żadnych wad :-)

    Jak dla mnie szkło bez większych zastrzeżeń. Jedyne co boli, to fakt, że bokeh potrafi "odjechać" przy fotografowaniu na większe dystanse. Zamiast kremowej papki 3D robią się takie nieprzyjemne mazy. Czasem trudno nad tym zapanować kiedy trzeba fotografować szybko.

    Co to stwierdzenia, że nie można przekadrowywać, to się nie zgodzę. Gdyby nie można było, nie zrobiłbym tym szkłem ani jednej fotki :-)

  5. #5
    PLUS member PLUS member Awatar BeatX
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    43
    Posty
    1 733

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jinks Zobacz posta
    a bokeh? na f 1.4 żeby wyrównać szanse?
    wiesz co.. ja nie widze zadnej roznicy.
    tzn. nie robilem porownania 1:1 tego samego kadru, o tej samej porze na obu obiektywach - ale Canona 50/1.4 uzywalem intensywnie przez ponad 3 lata i naprawde dobrze poznalem to szklo (jak rowniez ksztalt bokeh).
    nie widze zadnej roznicy w bokeh wzgledem 50L - a nawet jezeli jakas jest, to minimalna i nie warta przeplacania ;]

  6. #6
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Apr 2012
    Posty
    43

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez strideer Zobacz posta
    To przez cenę 50L wielu osobom leży na wątrobie, nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Gdyby obiektyw kosztował 2x tyle, co 50/1,4, to zwłaszcza na forach nie miałby żadnych wad :-)

    Jak dla mnie szkło bez większych zastrzeżeń. Jedyne co boli, to fakt, że bokeh potrafi "odjechać" przy fotografowaniu na większe dystanse. Zamiast kremowej papki 3D robią się takie nieprzyjemne mazy. Czasem trudno nad tym zapanować kiedy trzeba fotografować szybko.

    Co to stwierdzenia, że nie można przekadrowywać, to się nie zgodzę. Gdyby nie można było, nie zrobiłbym tym szkłem ani jednej fotki :-)
    na f1.2 ? to jestes niesamowity

  7. #7

    Domyślnie

    czasami przekadrować idzie, ale jednak wolę używać bocznych pkt af-u:]
    co do samego obiektywu to jest to kupa szkła, przez to af szalenie szybki nie jest, ale na szczęście celny (choć to pewnie w dużej mierze zasługa aparatu;p)
    Z Markiem, Elą, Nikosiem i czterdziestką na karku przemierzam świat....

  8. #8
    fotograf Awatar Czacha
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    44
    Posty
    4 868

    Domyślnie

    Nie ma problemu z przekadrowywaniem - wszystko zalezy od odleglosci do obiektu. Na 5D2 przekadrowywuje, na 5D3 uzywam skrajnych punktow

    Ogolnie szklo godne polecenia, chociaz cena nie jest do konca potwierdzona przez to co otrzymujemy z tego szkla. Ja jednak uzywam go z wielka przyjemnoscia i na f/1.2 jest ostry. Na 1.4 jest ostrzejszy niz 50/1.4 w okolicy f/2.0.

    Nie zgodze sie z tym, ze pod swiatlo zachowuje sie tak samo jak 50/1.4. W zyciu. Zupelnie inna praca, kontrast i kolory.

  9. #9
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Sep 2006
    Miasto
    Bydgoszcz.
    Posty
    3 468

    Domyślnie

    Nie zgodze sie z tym, ze pod swiatlo zachowuje sie tak samo jak 50/1.4. W zyciu. Zupelnie inna praca, kontrast i kolory.
    Mam to samo zdanie.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez BeatX Zobacz posta
    Reasumujac pierwsze wnioski i spostrzezenia: zdecydowanie odradzam ten obiektyw wszystkim, ktorzy nie bede z niego korzystac zarobkowo - jako narzedzie pracy.
    Czyli wszystkim tym, ktorzy nie musza miec niezawodnosci za wszelka cene.
    Czemu? to tak jakby każdemu odradzać zakup "lepszego" auta jak nie jest taksówkarzem. Stać kogoś na to żeby eLka leżakował w torbie 361 dni w roku - jego sprawa.

Strona 1 z 79 1231151 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •