Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Płynny obraz po montażu

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    15

    Domyślnie Płynny obraz po montażu

    Parę tygodni temu stałem się szczęśliwym posiadaczem 600d
    Niestety po pewnym czasie wyszły ograniczenia które staram się przeskoczyć.. W googlu sporo informacji.. ale jako że jestem świeży to mam problem żeby ogarnąć to wszystko.. więc będę wdzięczny za usystematyzowanie i pomoc.

    Po pierwsze na chwile obecną filmiki będą przede wszystkim na YT (lub odtwarzane z dysku i oglądane z na monitorze)

    Pytanie1. Materiał nakręcony w NTSC 60p jakościowo jest rewelacja. Kręciłem z tą ilością klatek bo chciałbym zwolnić materiał - niestety przy jakiejkolwiek obróbce w Corelu X3 materiał traci na jakości i skacze (nawet bez zwolnienia). Czytałem że po prostu większość programów renduje materiał na 25 klatek i to jest przyczyna. Jaki program daje rade obrobić 60p..

    Pytanie 2. Materiał kręcony w 24p i 30p jest ok do momentu gdy nie filmuje szybko poruszających się obiektów lub wykonuję panoramowanie. Co zrobić aby uzyskać płynny obraz. Czy 24p lub 25p odtwarzane na telewizorze będzie płynne ?

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    1 660

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez piaso Zobacz posta
    Pytanie 2. Materiał kręcony w 24p i 30p jest ok do momentu gdy nie filmuje szybko poruszających się obiektów lub wykonuję panoramowanie. Co zrobić aby uzyskać płynny obraz. Czy 24p lub 25p odtwarzane na telewizorze będzie płynne ?
    Kręć na czasie 1/30 s.

  3. #3
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    19

    Domyślnie

    Po zrobionych testach prędkości obrotowej podczas panoramowania to nie można przekroczyć granicznej szybkości prowadzenia kamery.
    Musisz znaleźć tę maksymalną przy której obraz jest płynny i nie skacze.

    Mam elektryczną obrotnicę do panoramowania z regulowaną prędkością.
    Z praktyki już wiem, że potencjometr mogę ustawić maksymalnie na 6 w 10 stopniowej skali.
    Mówiąc językiem praktycznym, to maksymalnie 2 stopnie na 1 sekundę dla obiektywu 18mm. Przy 58mm ( Helios 44M-4 ) to 1stopień/s.

    Ja staram się robić od 1 do 1,5 stopnia/s.

    Zrób sobie test. Ustaw zakres 60 stopni i prowadź to przez 30 sekund.
    Nie będzie nic skakało i drgało...
    A następnie to samo zrób w 15 sekund.
    I masz odpowiedź.

    Canon 550D

  4. #4
    Bywalec
    Dołączył
    Jun 2010
    Wiek
    47
    Posty
    149

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez piaso Zobacz posta
    Pytanie 2. Materiał kręcony w 24p i 30p jest ok do momentu gdy nie filmuje szybko poruszających się obiektów lub wykonuję panoramowanie. Co zrobić aby uzyskać płynny obraz. Czy 24p lub 25p odtwarzane na telewizorze będzie płynne ?
    To może być rolling shutter, taka zmora filmowców dslr
    5Dmk3, 60D, 16-35L/4, 35L, 100L/2.8, 85/1.8, 50/1.4, 24-105L, 17-85, 580EX II

  5. #5
    Uzależniony
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    617

    Domyślnie

    Dla uzyskania płynnego materiału filmowcy stosują regułę 180stopni.
    Bez wdawania się w pochodzenie nazwy sprowadza się to do ustawiania prędkości migawki na wartość dwa razy większą od ilości klatek na sekundę KOŃCOWEGO MATERIAŁU.
    Np jeżeli kręcisz w 24fps to ustawiasz migawkę na 1/50. 30fps-1/60, 60fps-1/120.
    Jeżeli masz zamiar kręcić 60fps ale wyświetlić jako 30fps (spowolnione) ustawiasz migawkę na 1/60s.

  6. #6

    Domyślnie Odp: Płynny obraz po montażu

    Przepraszam,że spytam. Co ma migawka w aparacie (jest chyba bardziej do fotek) do ilości klatek na sekundę podczas filmowania.
    Migawka to raczej zdjęcia, a ilość klatek na sek. to raczej film. Jak to jest? Czy jedno i drugie ma coś ze sobą wspólnego podczas filmowania? Tego nie wiedziałem.

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 392

    Domyślnie Odp: Płynny obraz po montażu

    Oczywiscie, ze migawka ma wplyw na to co widac na filmie. Pomysl o kazdej klatce jak pojedynczym zdjeciu a teraz wyobraz sobie dynamiczna scene z migawka 1/50s i 1/1000s. Klatki w pierwszym przypadku beda lekko rozmazane a w drugim ostre jak zyleta co na filmie da zupelnie rozny efekt - w pierwszym przypadku wrazenie plynnosci a w drugim efekt stroboskopowy.

  8. #8
    Uzależniony
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    617

    Domyślnie Odp: Płynny obraz po montażu

    Fizyczna migawka podczas filmowania nie działa i jest otwarta bez przerwy. Dlatego może to trochę dać do myślenia. Ustawienia czasu migawki jest to czas rejestracji obrazu przez sensor. Można sobie wyobrazić że sensor się włącza i wyłącza. A wpływ czasu migawki na film jest taki jak podał Przemek_PC

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •