No wlasnie, kazdy by chcial zeby bylo dobrze ale wiadomoo, albo tanio albo dobrze
Czyli trzeba bedzie zainwestowac w cos lepszego
No wlasnie, kazdy by chcial zeby bylo dobrze ale wiadomoo, albo tanio albo dobrze
Czyli trzeba bedzie zainwestowac w cos lepszego
Z drugiej strony nie inwestuj za dużo w filtr o romiarze 58mm, albo miej na uwadze to, że do wielu "jasnych" obiektywów nie będzie pasował.
58mm pasuje Ci do:
- Kita
- np. Sigmy 70-300 DG
67mm pasowałby Ci do:
- Tamrona 28-75
- Tamrona 17-50
77mm pasowałby Ci do:
- Canona EF-S 10-22
- Canona 17-40L
- Canona 24-105L
- Canona 70-200L
Podsumowując, zanim wydasz 180-250zł (tyle potrafi kosztować dobry filtr polaryzacyjny - vide ten wątek), pomyśl jaki obiektyw kupisz sobie, gdy wrócisz do "świnki skarbonki", w której odkładasz na szpejo fotograficzne.
Ja wpierw zainwestowałem w filtr 58mm (na szczęśćie UV i na szczęście Hoya 58mm), ale później na Forum znalazłem bardzo dobrą ofertę na filtr 67mm (a akurat miałem nowy obiektyw Tamrona). Zawsze lepszą decyzją jest kupno filtru do swojego "docelowego" obiektywu i pierścienia redukcyjnego (15-18zł).
Fotograf platoniczny
A no tez fakt, warto nad tym pomyslec dluzej jakie szko bede kupowal jako pierwsze
Na pewno cos jasniejszego, pomyslimy jeszcze, wiem ze kit wystarczy mi na pare mc-y bo musze sie najpierw nauczyc robic dobrze tym zdjecia a potem zainwestowac w szkło
Dzieki za podpowiedz
Witam
Znalazłem na Allegro filtr polaryzacyjny Sunpak o którym to sprzedawca pisze "Filtry Sunpak produkowane są przez Marumi (te dwie japońskie firmy współpracują ze sobą od kilku lat). Jest to ten sam filtr, w tej samej oprawce, w tym samym pudełku co filtr Marumi DHG. Jedyną różnicą jest nadruk oraz niższa cena". Orientuje się ktoś czy to prawda czy tylko "chłyt" marketingowy?
był 350D, 4D, 7D - jest 5D
Zastanawialem sie jaka srednice by kupic zeby potem miec na inne obiektywy a teraz dokupic redukcje tak jak pisal HuleLam.
Moze sprawe zalatwi system Cokin ? Kupno pierscienia i Holdera nie jest takie drogie, a filtry by byly raczej uniwersalne, puzniej tylko dokupic do konkretnego obiektywu pierscien i po sprawie, co o tym myslicie, czytalem juz na forum o tym niektorzy mowia ze fajna sprawa niektorzy ze lepsze sa te nakrecane bezposrednio na obiektyw
Po dwukrotnym przeczytaniu całego tego wątku zdecydowałem sie na marumi CPL DHG i mam "ostateczną" rozterkę w postaci "CPL DHG czy CPL DHG Super". Różnica w cenie 100 zł a te Super polega na "wzmocniony powłoką odporną na wodę i tłuszcz, dedykowany do cyfrówek". Warto dopłacac? A może ktoś z szanownych forumowiczów ma już taki filtr?
Czy ktoś może mi potwierdzić, że filtr marumi cpl dhg 77mm będzie pasował do Tokiny 11-16 2.8 oraz do Cnaona 17-55 2.8 (oba maja 77mm)? Czy to dobry wybór?
Potrzebuje jakiś filtr do swojej 450D z obiektywem kit co polecacie?
Co do filtrow i pracy z oslonami przeciwslonecznymi mala uwaga, ktora moze sie przydac.
Pewne oslony Canona mocowane bagnetowo (np. ta od 28/1.8 ), ktore maja w oznaczeniu identyczny numer jak srednica filtra (np. EW-58W), sprawiaja potem problem z filtrami polaryzacyjnymi niektorych marek. Problem polega na tym ze po zamocowaniu filtra nie sposob zamocowac juz oslony, gdyz zabki na filtrze poszerzaja minimalnie srednice oprawy filtra na tyle skutecznie ze oslona juz nie przechodzi.
Zauważylem ze filtry polaryzacyjne marki B+W slim niepozwalaja na uzycie oslony przeciwslonecznej.
Filtry polaryzacyjne marki Heliopan i HOYA SHMC; slim ;pozwalaja na uzycie oslony przeciwslonecznej o tej samej srednicy co filtr.