Strona 147 z 148 PierwszyPierwszy ... 4797137145146147148 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 461 do 1 470 z 1475

Wątek: Filtry polaryzacyjne

  1. #1461
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 670

    Domyślnie Odp: Filtry polaryzacyjne

    Cytat Zamieszczone przez Pezet85 Zobacz posta
    Ps, tak właśnie czytam i podobno dużo trudniej jest ustawić poprawnie filtr na bezlustrach, czy ktoś to może potwierdzić?
    Trudniej, nie trudniej. Jak ktoś nie ogarnia mechaniki to może i trudniej. Na filtrze powinien być taki magiczny trójkącik, który powinien być skierowany w stronę słońca, by efekt był najlepszy. Pamiętaj też, że nie zawsze efekt będzie super, szczególnie jak słońce będziesz miał bezpośrednio za sobą lub przed Tobą, ale ogólnie jak dla mnie to nad morze lub w góry polar "must have".

  2. #1462
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 327

    Domyślnie Odp: Filtry polaryzacyjne

    Jaki efekt ma być najlepszy? To co piszesz to ograniczenie możliwości filtra polaryzacyjnego.
    Chcę widzieć natężenie efektu w wizjerze w czasie kręcenia filtrem, bo nie zawsze chcę, żeby niebo było najciemniejsze z możliwych. I ciekawy jestem, czy elektronika wizjera elektronicznego to ułatwia albo utrudnia w porównaniu z wizjerem pryzmatycznym.

    Na co ustawić magiczny trójkącik, gdy chcesz regulować przezroczystość wody w jeziorze tak, żeby było widać kamienie na dnie, ale jeszcze widać że to w ogóle woda.
    Albo chcesz wygasić odblaski w okularach, ale nie zupełnie, tak żeby jakiś błysk został. Trójkącik na lewe oko w mocnym punkcie?
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  3. #1463
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 670

    Domyślnie Odp: Filtry polaryzacyjne

    Cytat Zamieszczone przez Leon007 Zobacz posta
    Jaki efekt ma być najlepszy? To co piszesz to ograniczenie możliwości filtra polaryzacyjnego.
    Chcę widzieć natężenie efektu w wizjerze w czasie kręcenia filtrem, bo nie zawsze chcę, żeby niebo było najciemniejsze z możliwych. I ciekawy jestem, czy elektronika wizjera elektronicznego to ułatwia albo utrudnia w porównaniu z wizjerem pryzmatycznym.

    Na co ustawić magiczny trójkącik, gdy chcesz regulować przezroczystość wody w jeziorze tak, żeby było widać kamienie na dnie, ale jeszcze widać że to w ogóle woda.
    Albo chcesz wygasić odblaski w okularach, ale nie zupełnie, tak żeby jakiś błysk został. Trójkącik na lewe oko w mocnym punkcie?
    Może zamiast "najlepszy" powinienem napisać "najsilniejszy".

  4. #1464
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 327

    Domyślnie Odp: Filtry polaryzacyjne

    OKa, ale jak wtedy oceniasz efekt pośredni? Nie zawsze chcesz docisnąć na maksa.
    Tam rzeczywiście jest trójkącik - sprawdziłem przed chwilą, nie wiedziałem o takiej magii. Dzięki Bangiemu człowiek całe życie się uczy.
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  5. #1465
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 670

    Domyślnie Odp: Filtry polaryzacyjne

    Cytat Zamieszczone przez Leon007 Zobacz posta
    OKa, ale jak wtedy oceniasz efekt pośredni? Nie zawsze chcesz docisnąć na maksa.
    Tam rzeczywiście jest trójkącik - sprawdziłem przed chwilą, nie wiedziałem o takiej magii. Dzięki Bangiemu człowiek całe życie się uczy.
    Ja o tym trójkąciku też dowiedziałem się tu na forum, choć dawno temu.
    Powiem szczerze, że ja polara używam bardzo rzadko, właśnie albo nad morzem, albo na wycieczkach krajobrazowych i raczej nie szukam pośrednich ustawień, stąd nie zwracam, aż takiej uwagi na kwestię używania polara w ML.

  6. #1466

    Domyślnie Odp: Filtry polaryzacyjne

    Dla mnie obecnie przydatność polara ogranicza się do możliwości usunięcia odbić w szybach / wodzie. Oczywiście bardzo zależy od warunków oraz kąta padania świata.
    Efekty związane z przyciemnieniem nieba obeceni, w szczególności przy matrycach w ML, da się zrobić w poście w zasadzie z identycznym rezultatem.

    Na ML działa dokładnie tak samo, to znaczy w EVF widać efekt przy kręceniu. W wypadku odbić to właśnie kręcąc trzeba znaleźć nalepsze ułożenie.

    p,paw
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 24-105 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Huta od środka

  7. #1467
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 365

    Domyślnie Odp: Filtry polaryzacyjne

    Jak to kiedyś napisał jakiś znany fotograf, "filtr polaryzacyjny jest jedynym filtrem zdolnym zmienić kontrast na zdjęciu". Są też oczywiście filtry połówkowe, ale one zmieniają kontrast strefowo, natomiast polar jest w stanie zmienić kontrast zarówno po całości, jak i selektywnie. Najmocniejsze działanie filtra polaryzacyjnego jest w kierunku prostopadłym do kierunku, w którym mamy słońce. Obowiązuje tu reguła dwóch palców: prostujemy palce wskazujący i kciuk; kciuk ma wskazywać słońce, a palec wskazujący kierunek najmocniejszego działania filtra. Pod słońce, ze słońcem w kadrze, i z słońcem w plecy działanie filtra jest żadne, lub prawie żadne. W epoce cyfrowej obróbki zdjęć większość efektów uzyskiwanych z filtrem polaryzacyjnym da się osiągnąć bez jego użycia, więc największe jego zastosowanie jest do kasowania odblasków na powierzchniach refleksyjnych.
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  8. #1468
    Początki nałogu Awatar Pezet85
    Dołączył
    Jan 2018
    Posty
    475

    Domyślnie Odp: Filtry polaryzacyjne

    Cytat Zamieszczone przez atsf Zobacz posta
    Obowiązuje tu reguła dwóch palców: prostujemy palce wskazujący i kciuk; kciuk ma wskazywać słońce, a palec wskazujący kierunek najmocniejszego działania filtra. .
    Widziałem te regułę w którymś artykule, generlanie wszędzie jest napisane że kat padania światła do osi obiektywu ma być 90 stopni.
    Teraz pytanie co do tej zasady... mając tak ustawioną dłoń, musimy wspomniany przez @Bangi trójkąt na filtrze ustawić tak jak kciuk?


    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  9. #1469
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 409

    Domyślnie Odp: Filtry polaryzacyjne

    Cytat Zamieszczone przez atsf Zobacz posta
    W epoce cyfrowej obróbki zdjęć większość efektów uzyskiwanych z filtrem polaryzacyjnym da się osiągnąć bez jego użycia, więc największe jego zastosowanie jest do kasowania odblasków na powierzchniach refleksyjnych.
    Dokładnie taka jest ta istotna funkcja.
    Usunięcie refleksów bardzo podnosi nasycenie barw, pozwala na późniejszą łatwiejszą i skuteczniejszą obróbkę. A błyszczą liście, trawa, dachówki i tracą barwę. Polar te odblaski ładnie likwiduje.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  10. #1470
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 365

    Domyślnie Odp: Filtry polaryzacyjne

    Cytat Zamieszczone przez Pezet85 Zobacz posta
    Widziałem te regułę w którymś artykule, generlanie wszędzie jest napisane że kat padania światła do osi obiektywu ma być 90 stopni.
    Teraz pytanie co do tej zasady... mając tak ustawioną dłoń, musimy wspomniany przez @Bangi trójkąt na filtrze ustawić tak jak kciuk?


    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
    Dokładnie tak, ale nie do końca . Ten znacznik ułatwia użycie filtra, jeśli z jakiegokolwiek względu jest utrudnione obserwowanie efektu, jaki filtr daje. Dawno temu, przy aparatach z celownikiem lunetkowym, filtr ustawiało się obserwując przez niego scenę okiem, a potem zakładało na obiektyw. Nie zawsze na filtrze jest trójkąt, przeważnie jest to kreska spełniająca te samą rolę. Nie zawsze chodzi nam o maksymalny efekt polaryzacyjny, więc chodzi o to, aby kąt, o jaki kreska jest odchylona od osi pionowej filtra w momencie, gdy ustawiliśmy filtr na oko, był taki sam po założeniu go na obiektyw. Warto to przećwiczyć gołym okiem.
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

Strona 147 z 148 PierwszyPierwszy ... 4797137145146147148 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •