Strona 1 z 16 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 156

Wątek: Kosmiczny problem z 70-200L I

  1. #1
    Uzależniony Awatar RTSiak
    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    635

    Domyślnie Kosmiczny problem z 70-200L I

    Z góry przepraszam za długość tego postu ale tylko tak mogę zobrazować problem. Po prostu nadal nie wiem w czym tkwi problem i może ktoś pomoże mi rozszyfrować o co chodzi.
    Krótko: sprzedałem w pełni sprawny obiektyw C70-200/2.8 wer I, mechanicznie bez żadnych zarzutów i teraz pojawia się kupujący który twierdzi iż (dla porządku "K"=kupujacy | "J"=ja):

    K: Zauważyłem, że obiektyw przy zawężeniu ostrości od 3 m nie potrafi wyostrzyć, gdy wcześniej była ustawiona ostrość poniżej tego zakresu czyli dla 1,5-3m

    J: Nie jestem pewny czy dobrze rozumiem. Obiektyw ustawiony na <3m nie ostrzy? czy po przestawieniu z 1.5 na 3 nagle przestaje? w sumie i w 1 i w 2 przypadku u mnie nie bylo z nim problemow, ostrzyl zawsze tam gdzie trzeba bez wzgledu na to czy byl ustawiiony na 3 czy 1.5m, czy moglbym wiedziec do jakiego aparatu podpina Pan to szklo ?

    K: Myślę, że body (600D) nie ma znaczenia, gdyż dotychczas testowałem z nim 4 różne szkła (2 canona i po jednym sigmy i tokiny), i nie miałem żadnych problemów.
    Obiektyw ustawiony np. na 2 metry po przełączeniu ustawienia na 3-nieskończoność nie ostrzy, więc trzeba ręcznie przesunąć go w ten zakres.


    J: nadal nie wiem czy dobrze rozumiem, ustawia Pan na obiektywie przelacznikiem na 3m i celuje w obiekt ustawiony 2m od obiektywu ? obiektyw ma ustawienie ostrzenia albo od 1.5 metra (nie blizej) albo od 3 metrow i dalej

    K: Ustawiam przełącznik na 3-nieskończoność, celuję w coś co jest dalej niż 3m i gdy na obiektywie przed celowaniem było mniej ustawione niż 3 m, af w ogóle nawet nie drgnie. Gdy coś jest za blisko np. na 2 metrach a obiektyw ustawiony na 1,5-nieskończoność, to zaczyna jeździć i nie ustawia ostrości - czyli w tym przypadku normalnie. Lecz nie zacznie pracować jeśli było wcześniej ustawione mniej niż 3m.

    J: Mam wrazenie ze nie rzumie Pan jak dziala to ustawienie 1.5/3m ;] albo po prostu ja nie rozumiem sposobu w jaki Pan to tlumaczy, (dla pewnosci na pewno 2 przelacznik jest ustawiony na AF nie MF ? ;]) i jeszcze pytanie czy ustawia Pan ostros w wizjerze czy na wyswietlaczu przez LV ? - po tym odpisalem na poszczegolne czesci poprzedniej wypowiedzi kupujacego i on sie do nich ustosunkowal, calosc tej ostatniej wymiany wklejam na dole:



    "Mam wrazenie ze nie rzumie Pan jak dziala to ustawienie 1.5/3m ;] albo po prostu ja nie rozumiem sposobu w jaki Pan to tlumaczy, (dla pewnosci na pewno 2 przelacznik jest ustawiony na AF nie MF ? ;]) i jeszcze pytanie czy ustawia Pan ostros w wizjerze czy na wyswietlaczu przez LV ?


    K:Gdyby było MF to by nie ostrzył w zakresie 3-nieskończoność. Nie używam LV tylko wizjera.

    "Ustawiam przełącznik na 3-nieskończoność, celuję w coś co jest dalej niż 3m i gdy na obiektywie przed celowaniem było mniej ustawione niż 3 m, af w ogóle nawet nie drgnie." - co to znaczy ''przed celowaniem'' ? ustawia Pan 3m i celuje w cos np na odleglosci 6m - czy wtedy wszystko dziala ?


    K: przed celowaniem czyli przed ustawieniem ostrości
    tak wtedy działa, przecież już to wyjaśniłem
    nie działa, gdy wcześniej ustawiona była ostrość na obiektywie poniżej 3 metrów - to chyba proste

    "Gdy coś jest za blisko np. na 2 metrach a obiektyw ustawiony na 1,5-nieskończoność, to zaczyna jeździć i nie ustawia ostrości - czyli w tym przypadku normalnie." - to nie jest normalne ze obiektyw ustawiony na 1.5m wycelowany w obiekt odalony o 2m przelatuje cala skale i nie trafia z ostroscia

    K:no tak, miałem napisać coś poza skalą czyli np 1 metr lub 2 w przypadku 3-nieskończoność


    "Lecz nie zacznie pracować jeśli było wcześniej ustawione mniej niż 3m." - tego w kontekscie poprzedniego zdania juz w ogole nie lape...


    K:wyjaśniłem już wyżej

    mam nadzieje ze nie przestawia Pan tego guzika odleglosci podczas wcisnietego spustu migawki podczas ustawiania ostrosci ? ;] prosze mi wytlumaczyc ten problem jak komus kto nie ma o tym zielonego pojecia w najprostrzy mozliwy sposob ;]

    K:chyba prościej już nie potrafię


    Ja powiem tak - jesli ustawimy przelacznik na 3m, aparat nie da rady zlapac ostrosci bedac wycelowanym w obiekt ktory jest blizej aparatu niz te 3m, jesli chcemy zrobic zdjecie czemus cos jest blizej przelaczamy na 1.5m, jednak i tu jest ograniczenie wlasnie tych 1.5 metra, jesli cokolwiek w co celujemy bedzie blizej obiektyw nie wyostrzy tego w ogole


    K:logiczne, rozumiem to

    kolejne pytanie czy korzysta Pan z centralnego punktu AF czy automatu? jesli automat sam dobiera to w co chce trafic to faktycznie moga dziac sie rozne rzeczy


    K:centralnego, a jakie to ma znaczenie skoro silnik af nawet nie rusza?

    poprosilbym przy okazji 2 zdjecia, 1 z ustawionego na 1.5 wycelowane w np drzewo za oknem albo przechodznia i 2 zdjecie z ustawienia na 3 metrach, najlepiej w trybie P/Av/Tv czy kompletnym manualu (M) i najlepiej celowane konkretnie centralnym punktem AF

    K: przecież obiektyw nie wyostrzy - jak już pisałem wcześniej - nawet na odległe drzewo, gdy przy ustawieniu 3-nieskończoność wcześniej była wybrana (ustawiona na obiektywie) odległość np. 2m
    a tak poza tym ostrzy ok"


    Mam z tego rozumieć, że szkło działa normalnie tylko kiedy próbuje ostrzyć poniżej ustawionego zakresu to nie ostrzy ? ? :O
    Ostatnio edytowane przez RTSiak ; 14-05-2012 o 21:39

  2. #2

    Domyślnie

    Ja to rozumiem tak że szkło nie bangla ja na skali (tej na obiektywie jest ustawione np.1,7m i wtedy się przełączy na pow. 3m to jakby nie chwyta af bo jest w złej pozycji.(nie łapie się w skali przedziału)
    Kurde ciężko to ubrać w słowa.

    edit w sensie, że trzeba by go "ręcznie", pierścieniem dociągnąć do tych 3metrów żeby automat załapał.
    Ostatnio edytowane przez matti_1989 ; 14-05-2012 o 21:58

  3. #3
    Uzależniony Awatar RTSiak
    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    635

    Domyślnie

    W sensie, że bez ''kopa'' w postaci poruszenia pierścieniem ostrzenia AF mu nie rusza ? Dobrze zrozumiałem? Nie wiem jak to możliwe skoro u mnie wszystko działo jak należy :O

  4. #4

    Domyślnie

    Przed chwilą z samej ciekawości zrobiłem teścik
    do 5d podpiąłem 70-200 f/2,8 i wszystko działa tak jak powinno czyli w pozycji 1,5-nieskończoność ustawiłem ostrość na rzecz odległą o 1,7 mb przełączyłem na 3-nieskończoność i wycelowałem na odległy budynek.
    AF normalnie poleciał z ostrością i nic nie musiałem dokręcać pierścieniem ostrości.
    Dla mnie bardzo dziwna sprawa z tym af .
    Podejrzewam że nowy właściciel nie jest zbytnio zadowolony z nowego szkiełka i wydanej kasy więc na obecną chwilę wymyślił coś niespotykanego w celu zwrotu sprzętu pod tym zarzutem.
    Z tego co rozumie sprzedaż odbyła się na odległość i ty masz mu przelać kasę a on wyśle ci obiektyw.Jak przyjdzie na miejsce to okaże się że działa prawidłowo i tłumaczenie będzie że to jakieś fatum lub chochlik.
    Moja propozycja to najpierw obiektyw do ciebie i test jeżeli będzie tak jak kupujący pisze to dopiero oddaj mu kasę.



    Jeszcze może być jedno niech nowy nabywca sprawdzi firmware puszki - jeżeli na stronie canona jest nowsze to obowiązkowo niech je zainstaluje.
    Kiedyś taki trik pomógł mi w obsłudze jakiejś L z Is bodajże 24-105
    Ostatnio edytowane przez karol-j92 ; 14-05-2012 o 23:27

  5. #5
    Uzależniony Awatar RTSiak
    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    635

    Domyślnie

    Ze zwrotem wiadomo jak wyglada sprawa, przeciez w ciemno kasy nie odesle... po prostu szklo dzialalo dobrze i chcialbym zeby u kupujacego tez tak bylo

    Kolejny mail:

    J: ustawione na 3m i celowane w cos np w odleglosci 6metrow dziala ok?
    ustawione na 1.5m i celowane w cos np o odleglosci 4metrow dziala ok ?

    K: na prawdę nie wiem jak mam to wytłumaczyć prościej
    ad 1 - tak
    ad 2 - nie, jeśli przełącznik jest w pozycji 3-nieksończoność

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RTSiak Zobacz posta
    Ze zwrotem wiadomo jak wyglada sprawa, przeciez w ciemno kasy nie odesle... po prostu szklo dzialalo dobrze i chcialbym zeby u kupujacego tez tak bylo

    Kolejny mail:

    J: ustawione na 3m i celowane w cos np w odleglosci 6metrow dziala ok?
    ustawione na 1.5m i celowane w cos np o odleglosci 4metrow dziala ok ?

    K: na prawdę nie wiem jak mam to wytłumaczyć prościej
    ad 1 - tak
    ad 2 - nie, jeśli przełącznik jest w pozycji 3-nieksończoność

    On ma problem taki - na skali widzi i jest ustawiona ostrość np. 1,7mb przesunie przełącznik w pozycję 3-nieskończoność i af mu nie rusza bo na skali jest mniejsza wartość niż 3mb -jeżeli w tym zakresie przekręci ręcznie pierścień ostrości na 3 lub więcej af działa mu idealnie

  7. #7
    Uzależniony Awatar RTSiak
    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    635

    Domyślnie

    Czyli jaki wniosek z tego? Szkło ma walnięty AF czy to kombinowanie na silę i zawsze tak to wyjdzie w tym przypadku ?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RTSiak Zobacz posta
    Czyli jaki wniosek z tego? Szkło ma walnięty AF czy to kombinowanie na silę i zawsze tak to wyjdzie w tym przypadku ?

    JEDNO I DRUGIE ??????????
    Niech spróbuje z tym firmware mi naprawdę kiedyś taki manewr pomógł

  9. #9
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Apr 2012
    Miasto
    Bytom
    Posty
    37

    Domyślnie

    RTsiak, nie wiem czego nei rozumiesz...wg mnie kupujacy tlumaczy to w miare logicznie, z godnie z tym co napisali Ci koledzy powyzej - nie bede powielał. Napisz mu niech nakreci filmik czymkolwiek obrazujacy problem i na podstawie tego (jesli faktycznie bedzie cos nie tak) w razie czego bedziesz w stanie zwrocic pieniadze.

  10. #10
    Uzależniony Awatar RTSiak
    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    635

    Domyślnie

    Jak to 1 i 2 ? albo jest dobre albo nie hehe. Skoro normalnie ustawiany af na coś co spokojnie mieści sie w skali czyli np oddalone o 4 metry drzewo (niezależnie od przełącznika na obiektywie) działa ok to chyba jest tak jak byc powinno? I w jaki sposób ja u siebie mogłem tego nie zauważyć ? A raczej czemu u mnie to nie występowało, bo chyba bym się pokapował, że nagle AF odmówił posłuszeństwa...

Strona 1 z 16 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •