Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 58

Wątek: Sterownik do aparatu

  1. #1
    Pełne uzależnienie Awatar arturs
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    48
    Posty
    4 196

    Domyślnie Sterownik do aparatu

    Witam..

    Tak sobie siedzę ostanio i czytam wątek o samoróbach i propozycje "tips&tricks" i naszło mnie na zrobienie czegoś samemu, ale że dawno nic nie dłubałem czegoś "w elektronice" to naszło mnie na zrobienie czegoś do sterowania aparatem z jakimiś bardziej lub mniej rozbudowanymi funkcjami.. Myślę o zrobieniu jakiegoś układu na kawałku procesora AVR do którego podłączałoby się aparat przez wejście "wężyka" do samowyzwalacza (uniwersalne - złącze śrubowe - tak żeby mozna dopasować do każdego aparatu). Wiem że jest jakieś ustrojstwo Canona (ale kosztuje coś z 600 PLN) które działa podobnie..
    Chodzi mianowicie o urządzenie w formie sterownika z wyświetlaczem LCD i paroma guzikami któremiałoby funkcje:
    - wyzwalanie migawki za pomocą dowolnego pilota od sprzętu RTV (można by bylo je nauczyć kodów posiadanego pilota)
    - Wyzwalanie migawki i "trzymanie jej" przez zadany czas (dłuższy od 30s - dla trybu BULB) - czas oczywiście programowany przez użytkownika
    - możliwość dołączenia swojego wężyka żeby móc też ręcznie sterować aparatem
    - zdjęcia cykliczne (tak jak w programie "Remote Control") - ustawienia interwału czasowego i ilosci zdjeć
    - opcjonalnie zegar RTC i zdjęcia o zadanej godzinie lub seria zdjęć od zadaej godziny
    -....

    I tu proszę forumowiczów o opinię czy robienie takiego czegoś ma sens (myślę, że koszt części zamknąłby się w kwocie 100-150 zł) i co jeszcze można by do takiego sterownika wymyśleć - jakie funkcje do sterowania "z zewnątrz"

    Prosze o opinie

    Pozdrawiam

    Artur Starz
    5DmkI, C85f1.2L|580 EXII|

  2. #2
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez arturs
    jakie funkcje do sterowania "z zewnątrz"
    http://www.luminous-landscape.com/reviews/tc-80n3.shtml

    Kosztuje ok 800-900 zl.

    Jak wykonasz cos rownie funkcjonalnego, trwalego, estetycznego, z podobnym zasilaniem i latwoscia obslugi (intuicyjne guziki, podswietlanie, laczenie funkcji itp) za max 150zl to masz szanse znalezc nabywcow.

    We wszelkich tego typu samorobkach jednak wiem ze estetycznosc wykonania czesto spada na ostatnie miejsce .

  3. #3
    Bywalec
    Dołączył
    Jul 2005
    Miasto
    W-wa
    Posty
    214

    Domyślnie

    chętnie bym się na cos takiego zapisał - chocia prawdę mówiąc wystarczyłbo by mi i rowiazanie minimalne w postaci komórki 6230 lub PDA do wyzwalania Canona przez IR

  4. #4
    Bywalec
    Dołączył
    May 2005
    Posty
    107

    Domyślnie

    A co sądzicie o czymś takim
    Zigview R Digital Angle Finder (SC-V100R)
    http://www.secu-line.com ?

    A na proponowane urządzenie za kwotę 100-150 zł+ zysk - piszę się
    Marek

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar arturs
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    48
    Posty
    4 196

    Domyślnie

    Witam...
    Tak na szybko to udało mi się "od ręki" zrobić sterowanie aparatem za pomocą mojego pilota od RTV (phillips - ale będzie działac z każdym który chodzi w kodzie RC5) - działa bez problemu - co prawda na płytce testowej i do gotowego uządzenia to jest trochę za duża ;-) ale ważne że działa bez problemów, nie mam niestety pod ręką wyswietlacza LCD żeby coś tam jeszcze potestować ale widze że działa i może coś z tego być.
    co do postu VITEZ'a to zgadzam się - co do estetyki i funkcjonalności to faktycznie zawsze jest problem i obudowa może być problematyczna - ale
    obdowa to na końcu ;-)..
    Co do "zapisów" to nie jest moim zamierzeniem uruchamianie produkcji seryjnej (no chyba że będzie tylu chętnych ;-) )- na pomysł wpadłem po przeczytaniu wątków o samoróbach i po skonfrontowaniu że nie zawsze mam laptopa i program remotecontrol i że na "bulb" niewygodnie trzyma się wężyk w ręku przez 10 minut ;-)
    Jak by Ktoś miał jeszcze jakieś pomysły co mogłoby robić takie ustrojstwo to chetnie posłucham coś tam mogłoby się przydać - jutro kupię sobie wyświetlacz i spróbuję dorobić jakieś menu i co tam jeszcze wymyślę..
    Na razie na płytce testowej ale jak będzie działać to się zminiaturyzuje.
    Prosiłbym o opinie jak widzielibyście kwestię zasilania takiego urządzenia - wiadomo że nie zawsze jest zasilanie zewnętrzne - to jest problem, bo wiadomo że wyświetlacz LCD ciągnie dużo prądu ale też możnaby go wyłączać i zrobić kilka przycisków zawierających stałe funkcje..
    Pytanie do Vitez'a lub innych - czy używaliscie tego urządzenia z linku i jak byście widzieli : " z podobnym zasilaniem i latwoscia obslugi (intuicyjne guziki, podswietlanie, laczenie funkcji itp)"

    Pozdrawiam
    Artur Starz
    5DmkI, C85f1.2L|580 EXII|

  6. #6
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez arturs
    Pytanie do Vitez'a lub innych - czy używaliscie tego urządzenia z linku i jak byście widzieli : " z podobnym zasilaniem i latwoscia obslugi (intuicyjne guziki, podswietlanie, laczenie funkcji itp)"

    A przeczytales co tam mam w podpisie?
    Mi sie funkcjonalnosc TC 80-N3 cholernie podoba . Ma wieeeelee zastosowan i jest to urzadzenie dla wygodnickich.
    Zalozmy np pokaz fajerwerkow... z tym urzadzonkiem to jest praktycznie:
    - rozstawienie sprzetu (statyw, aparat na nim, wycelowanie)
    - ustawienie nastawow sprzetu i "wężyka" (ogniskowa, okolice 28-50mm w zaleznosci od wycinka czystego nieba czy tez wolimy fajerwerki na tle miasta, ostrosc na nieskonczonosc, przyslona rzeu 8-11, aparat na tryb samowyzwalacza, wezyk na: ilosc klatek, 15 sekund naswietlania)
    - fire&forget

    Inne zalozenia jakie wymyslilem - zdjecia nocne, astrofotografia, kilkudniowe zdjecia poklatkowe (np roslin), zdjecia "szpiegowskie" (zostawiamy aparat, kazemy mu zaczac robic zdjecia np za dwa dni) , zdjecia przyrody (jak szpiegowskie, tylko sprzet musi byc cichy), zdjecia studyjne (np 50 klatek co 3 sekundy kazda, i tylko modelka musi sie wyginac w odpowiednim momencie ).

    Zasilanie - jakas bateria zegarkowa. Waga - malutka.
    Obsluga - przycisk podswietlania, przycisk trybow, przycisk start/stop (np do zdjec seryjnych lub dlugiego naswietlania lub interwalow), kolko z boku do zmiany nastawow, przycisk migawkowy z blokada (blokuje dluga ekspozycje lub aparat w trybie zdjec seryjnych).

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar arturs
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    48
    Posty
    4 196

    Domyślnie

    Witam..
    Cytat Zamieszczone przez Vitez
    Zasilanie - jakas bateria zegarkowa. Waga - malutka.
    Obsluga - przycisk podswietlania, przycisk trybow, przycisk start/stop (np do zdjec seryjnych lub dlugiego naswietlania lub interwalow), kolko z boku do zmiany nastawow, przycisk migawkowy z blokada (blokuje dluga ekspozycje lub aparat w trybie zdjec seryjnych).
    Tu właśnie mam problem - żeby załadować małą baterię trzeba mieć wyświetlacz dedykowany - za zwykłym LCD już wymiary niestety wzrosną ale myślę że do większości zastosowań nie bedzie problemu.. Co do wymiarów i wagi - niestety będzie na pewno większa od tego co opisujesz, do kieszeni raczej nie wejdzie, prędzej podwiesi się na statywie ;-).
    Zakresy czasowe - myślę że jednostką czasu chyba byłaby sekunda (nie wiem czy jest sens szybciej), co do energooszczędności to zrobiłbym raczej wyłączany LCD przyciskiem, do tego jakieś 6 przycisków i ze 2 diody sygnalizacyjne.. Zasilanie zewnętrzne lub z jakiegoś pojemniczka z akumulatorkami itp.


    Cytat Zamieszczone przez Vitez
    Inne zalozenia jakie wymyslilem - zdjecia nocne, astrofotografia, kilkudniowe zdjecia poklatkowe (np roslin), zdjecia "szpiegowskie" (zostawiamy aparat, kazemy mu zaczac robic zdjecia np za dwa dni) , zdjecia przyrody (jak szpiegowskie, tylko sprzet musi byc cichy), zdjecia studyjne (np 50 klatek co 3 sekundy kazda, i tylko modelka musi sie wyginac w odpowiednim momencie ).
    Zrobiłem już jakieś próby - mojego canona 350D bez problemu steruje się przez transoptory więc elementy mechaniczne typu przekaniki odpadają co ma też wpływ na pobór prądu - po wstepnych próbach na płytce testowej myślę że bez problemu uda się zrealizować takie funkcje:

    - wyzwalanie migawki za pomocą pilota od sprzętu RTV z uczeniem kodów lub reagujące na konkretne cyfry (wszystko jedno czy np. TV, magnetowid czy tuner) - to juz sprawdziłem - hula bez problemu

    - Wyzwalanie migawki i "trzymanie jej" przez zadany czas (dłuższy od 30s - dla trybu BULB) - czas oczywiście programowany przez użytkownika w zadanym zakresie - też działa

    - zdjęcia cykliczne - ustawiamy co ile ma pstrykać klatkę,ilość zdjeć i za ile ma zacząć

    - samowyzwalacz (opcja jak wyżej ale z jednym zdjęciem)

    - działanie ze wstępnym podniesieniem lustra (programowany czas pomiędzy podniesieniem lustra a wyzwoleniem migawki)

    Czyli te wymienione przez Ciebie funkcje moje ustrojstwo realizowałoby..
    Jutro przejdę się do sklepu, kupię resztę brakujących części i odpalę całość próbnie na płytce testowej, myslę że coś z tego będzie..

    Jak macie jeszcze jakieś pomysły - szczególne odnośnie zasilania i funkcjonalności to chętnie wysłucham..

    Pozdrawiam
    Artur Starz
    5DmkI, C85f1.2L|580 EXII|

  8. #8
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez arturs
    Czyli te wymienione przez Ciebie funkcje moje ustrojstwo realizowałoby..

    A ich kombincaje czyli wlaczenie kilku na raz?
    Na przyklad selftimer + bulb + ilosc klatek = odpal sie za 300 sekund, zrob 5 klatek po 20 sekund kazda.

    Odnosnie zasilania - moze byc wiekszy i ciezszy ale pomysl o jakims zrecznym mocowaniu na statyw. Ja z TC 80N3 miewam takie problemy ze nie bardzo mam co z nim zrobic jak juz jest podpiety do sprzetu na statywie... szczegolnie przy przenoszeniu statywu sie majta a ciagle odpinac i przypinac to tez zbedna fatyga.

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar Jac
    Dołączył
    Nov 2004
    Miasto
    W-wa/Bielany
    Posty
    4 813

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vitez
    odpal sie za 300 sekund, zrob 5 klatek po 20 sekund kazda.
    mozna wiecej
    odpal sie za 7h, zrob 30 klatek co np 30s po 5s kazda. tak sie robi wschody z okna bez nastawiania budzika :-)

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar arturs
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    48
    Posty
    4 196

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vitez
    A ich kombincaje czyli wlaczenie kilku na raz?
    Na przyklad selftimer + bulb + ilosc klatek = odpal sie za 300 sekund, zrob 5 klatek po 20 sekund kazda.
    Cytat z mojego posta:
    - zdjęcia cykliczne - ustawiamy co ile ma pstrykać klatkę,ilość zdjeć i za ile ma zacząć

    do tego ustawiany czas otwarcia migawki i już mamy to co sobie życzysz :smile:

    Cytat Zamieszczone przez Vitez
    Odnosnie zasilania - moze byc wiekszy i ciezszy ale pomysl o jakims zrecznym mocowaniu na statyw. Ja z TC 80N3 miewam takie problemy ze nie bardzo mam co z nim zrobic jak juz jest podpiety do sprzetu na statywie... szczegolnie przy przenoszeniu statywu sie majta a ciagle odpinac i przypinac to tez zbedna fatyga.
    Co do zasilania to przyglądam się czy nie ma gdzieś do kupienia koszyczka na akumulator LiJon np. NB2LH lub inny - z takiego wytrzma duzo i masz zawsze ladowarke pod ręka ;-), co do mocowania - to kiedyś robiłem parę takich dziwnych urządzonek które były zapinane "na rzepa" do miejsca przeznaczenia - może byłoby to uniwersalne dla różnych potrzeb mocowania

    Pozdrawiam
    Artur Starz
    5DmkI, C85f1.2L|580 EXII|

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •