Strona 2 z 8 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 80

Wątek: Jak to jest z naświetlaniem na cienie?

  1. #11
    Pełne uzależnienie Awatar jacek_73
    Dołączył
    Oct 2010
    Miasto
    53 N, 18 E
    Wiek
    50
    Posty
    2 587

    Domyślnie

    Bardzo mocna standaryzacja procesu C-41 sprawiła, że tak na prawdę to mało miejsca zostało na inwencję twórczą przy wołaniu. Nie podważam oczywiście tego co napisał janmar...ja tam na fotochemii się nie znam, a wołaniem kolorowych negatywów ręcznie to wręcz się brzydzę
    Jestę fotografę
    miszcz martwi się o podpis

  2. #12
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Sep 2006
    Miasto
    Bydgoszcz.
    Posty
    3 468

    Domyślnie

    Niestety,jeśli chcemy uniknąć kłopotów z jakością to przynajmniej stały partner do obróbki negatywów i duża praktyka..W innym wypadku będzie różnie.Może jeszcze bracketing naświetlania ważniejszych klatek i duble ujęć.
    Wywoływanie kolorowych negatywów jest jakie jest :razz:
    Możemy dobrze średnio naświetlić a wywołanie "zrobi" film za gęsty lub przejrzysty.
    Ostatnio edytowane przez janmar ; 20-04-2012 o 20:23

  3. #13
    Coś już napisał
    Dołączył
    Dec 2008
    Posty
    61

    Domyślnie

    Może coś pomoże o ile dobrze zrozumiałem problem http://www.marekmadej.com/pliki%20do...ja_idealna.pdf
    i może jeszcze to http://www.marekmadej.com/o%20fotogr...20strefowy.pdf
    Ostatnio edytowane przez mrjq ; 20-04-2012 o 22:07

  4. #14
    Pełne uzależnienie Awatar allxages
    Dołączył
    May 2006
    Posty
    2 549

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jacek_73 Zobacz posta
    np. niedowołany negatyw. A może wszystko jest OK tylko wydaje Ci się że jest za rzadko? Nie widząc negatywu nie wysunę żadnego wniosku. Daj odbitkę do zrobienia i oceń po niej - tak będzie najlepiej :smile:
    Tak jak pisałem. Zdjęcia wołane w bardzoooo szanowanym laboratorium.
    Jeżeli chodzi o gęstość to też tak jak pisałem, uwagę zwrócił na to Pan Tadek z labu. A Pan Tadek zajmuje się fotografią jak mnie pamięć nie myli od lat 60tych...myślę, że jak zwrócił na to uwagę, to wie o czym mówi.


    Zresztą jeszcze raz mówię. Ja zakładam swój błąd jak najbardziej. Nigdy nie fotografowałem wcześniej na analogu z pełnym ręcznym pomiarem światła. Dawałem do lewej na histogram i wygląda na to, że za bardzo. Z tego co widzę na wykresach, to wylazłem poza te ~8EV najwyższej gęstości i tyle. Nie znam się na analogu, stąd pytam...jak naświetlać zatem Bo widzę tutaj, że teoria jest "na cienie", a praktyka "uśredniamy"

    Kwestia, że ISO w matrycy cyfrowej jest zawyżone myślę, że nie ma wpływu. Bo po pierwsze światłomierz w aparacie nie wie jakie jest rzeczywiste ISO matrycy, po drugie, jeżeli nawet to bym prześwietlał, a nie niedoświetlał.

    Możliwe, że problem jest z samym aparatem analogowym, w stylu nie trzymania czasów wyzwolenia migawki. Ale wątpię.

    Cytat Zamieszczone przez jacek_73 Zobacz posta
    BTW: kodak porta moim zdaniem to nie jest najszczęśliwszy wybór jeśli chodzi o film.
    A to ciekawe. Rozwiniesz? Bo rozumiem, że nie chodzi tutaj o osobiste preferencje filmowe
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Cytat Zamieszczone przez mrjq Zobacz posta
    Może coś pomoże o ile dobrze zrozumiałem problem http://www.marekmadej.com/pliki%20do...ja_idealna.pdf
    Jest już późno więc przeczytałem tak po łebkach i to jest chyba to o co mi chodziło. Dzięki wielkie za ten link!
    Ostatnio edytowane przez allxages ; 21-04-2012 o 02:21 Powód: Automerged Doublepost

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar jacek_73
    Dołączył
    Oct 2010
    Miasto
    53 N, 18 E
    Wiek
    50
    Posty
    2 587

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez allxages Zobacz posta
    ...
    A to ciekawe. Rozwiniesz? Bo rozumiem, że nie chodzi tutaj o osobiste preferencje filmowe
    ...
    Nie rozwinę, gdyż bardzo źle rozumiesz Chodzi o moje bardzo osobiste ( w zasadzie byłe i nie mam zamiaru do tego wracać) preferencje negatywowe.

    BTW: ciekawi mnie natomiast dlaczego Ty akurat wybrałeś portę?
    Jestę fotografę
    miszcz martwi się o podpis

  6. #16
    Pełne uzależnienie Awatar zanussi
    Dołączył
    Feb 2006
    Miasto
    to tu to tam
    Wiek
    47
    Posty
    1 696

    Domyślnie

    Czy negatyw jest źle naświetlony czy źle wywołany łatwo jest rozpoznać po czarnych zaświetlonych fragmentach negatywu i po napisach na perforacji....
    Oko plus aparat - dobrana para.

    sprzęt do generowania, rozpraszania, skupiania i rejestrowania świat(ł)a.....

  7. #17
    Pełne uzależnienie Awatar allxages
    Dołączył
    May 2006
    Posty
    2 549

    Domyślnie

    Nie zauważyłem tej wypowiedzi wczoraj...

    Cytat Zamieszczone przez janmar Zobacz posta
    Negatyw a negatyw....
    Ja robiłem tak.Film profi nie amatorski. Zawsze duże puszki jak bez kaset lub pudełko,min.25 sztuk .kasetek po 36 klatek.Tak aby mieć całość materiału z tą samą datą i serią.Pierwsza kasetka naświetlona testowo.Wywołanie filmu zawsze sam.Nigdy nikomu naświetlonego negatywu.
    Wołam zawsze u tej samej osoby i na szczęście nie jest to MediaMarkt, więc powiedzmy że to jakiś kompromis
    Jeżeli chodzi o serię i datę to..moim zdaniem zależy. Jeżeli powiedzmy robimy sesje fotograficzną to i owszem, ale np. w moim przypadku to cykl który na tą chwilę jest rozpisany na jesszcze 3-4 lata. To by mi się materiały przeterminowały do tego czasu Poza tym wykonywany w przeróżnych miejscach więc i tak spójności nie będzie, a te minimalne rozjazdy między filmami nie powinny być tutaj problemem. Oczywiście cykl nie jest tworzony codziennie, ale jak jadę na kolejną część to filmy z jednej serii, bo w obrębie jednego fragmentu to już głupio by było mieć rozjazd

    Cytat Zamieszczone przez jacek_73
    BTW: ciekawi mnie natomiast dlaczego Ty akurat wybrałeś portę?
    Preferencje osobiste oczywiście :-)
    Tak jak BW, każda rolka TriXa od razu mnie cieszy, tak ukochanego przez wielu HP5+ zwyczajnie nudzi. Jak oglądam cudze zdjęcia i dostaję wypieków na twarzy to później też okazuje się, że to TriX.

    I dokładnie tak samo jest z Portrą. Zwyczajnie strasznie podobają mi się zdjęcia z niej.
    Lubię też Fuji Pro 400H, ale ten jest zbyt dosłowny dla mnie i akurat do tego co teraz robię zdecydowanie wolę Portrę

  8. #18
    Bywalec
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    144

    Domyślnie

    Też mam mizerne doświadczenie w fotografii analogowej, ale spróbowałbym ze światłomierzem zewnętrznym i pomiarem światła padającego, nie odbitego.

    Przerobiłem tak kilka filmów na rolleiflexie i naświetlone były w dychę.
    5d2, 33, X100, 35 f/1.4, 85 f/1.8, 17-40 f/4

  9. #19
    Pełne uzależnienie Awatar zanussi
    Dołączył
    Feb 2006
    Miasto
    to tu to tam
    Wiek
    47
    Posty
    1 696

    Domyślnie

    Ostatnio swierdlowskiem poprawnie naświetliłem film. Aparat Dacora Digna - 3 czasy i 5 wartości przysłon
    Oko plus aparat - dobrana para.

    sprzęt do generowania, rozpraszania, skupiania i rejestrowania świat(ł)a.....

  10. #20
    Uzależniony
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    617

    Domyślnie

    Nie opierałbym się tak bardzo o histogram ze względu na to, że histogram jedynie pokazuje rozkład informacji z jpga.
    Za to światłomierz z innego aparatu, czy to cyfra czy analog, powinien pomóc.
    Z tego co mówisz to wprowadzasz korektę ekspozycji i przyciemniasz zdjęcie więc jest niedoświetlone. Jeżeli do labu dasz klisze ISO400 niedoświetloną o -1EV to w labie muszą zostać o tym poinformowani, żeby wprowadzić korektę czasu wywoływania. No i zwiększa się ziarnistość.
    Co podejrzewam że chcesz osiągnąć jest poprawna ekspozycja ze szczegółami w cieniach.
    Może lepiej byłoby zacząć od szarej karty, lub pomiaru w cieniach i korekty żeby wepchnąć te cienie w odpowiednią strefę (~-2EV).

Strona 2 z 8 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •