Dla forumowiczów pytanie
kto oglaglądał TVN 24 dziś niech sobie odpuści ...
to polska nazwa na słowo ktore często pada na tym forum 8)![]()
Dla forumowiczów pytanie
kto oglaglądał TVN 24 dziś niech sobie odpuści ...
to polska nazwa na słowo ktore często pada na tym forum 8)![]()
zwyczajnie obiektyw typu ZOOM
na zajęciach u mnie w szkole, tym terminem ludziska się posługują...
transfokator to zoom , który podczas zmiany ogniskowej nie zmienia ostrości , Drogi i stosowany głównie w TV i innych produkcjach filmowych
A nie po prostu zoom?Zamieszczone przez Tomasz1972
Na pierwszy rzut oka i moja Tokina i Canon 70-210 nie zmienia ostrości przy zoomie. A drogie są nie za bardzo.
650D, T 12-24 4.0, S 30 1.4, S 18-35 1.8, C 70-210 3.5-4.5, C 50 2.5 macro, M42: Praktica LLC, Jupiter 9, Pentacon 135 2.8, Orestegor 300 4.0
Ostrość przy zoomowaniu się się zmienia w przypadku większości popularnych obiektywów, jedynie prz transfokatorach jest stała . I niezależna od ogniskowej .
O ile sie nie myle to ostrosc sie nie zmienia ze zmiana ogniskowej tylko w obiektywach parafokalnych, wiec chyba pomyliles pojecia.
http://www.rogercavanagh.com/helpinfo/30_parfocal.stm
...
Pewnie tak .Zamieszczone przez KuchateK
Transfokator to poprostu zoom .... polaska nazwa na to ustrojstwo .... a z tym wyszukanym zoomem to nie jest tak poprostu tak że ci co go używają są poprostu tacy elokwentni i inni niż wszycy co używają poprostu zoomów ...![]()
Nie polska tylko łacińskaZamieszczone przez popmart
TRANSFOKATOR
Nowa encyklopedia powszechna PWN © Wydawnictwo Naukowe PWN SA
TRANSFOKATOR [łac.], zoom, obiektyw zmiennoogniskowy, obiektyw fot. o ogniskowej dającej się zmieniać w sposób ciągły w określonym zakresie (np. w stosunku 2 : 1, a nawet 20 : 1), zwykle bez zmiany płaszczyzny ostrości; zawiera do 20 soczewek, z których część tworzy zespoły przesuwalne wzdłuż osi opt.; przez zastosowanie transfokatora w kamerze film. czy telew. uzyskuje się, bez zmiany pozycji kamery, efekt zbliżania się lub oddalania od obiektu filmowanego bez zmiany perspektywy; pierwsze transfokatory zastosowano w kamerze film. 1931 (Busch Vario-Glauker), a w aparacie fot. 1959 (Voigtländer Zoomar).