Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 60

Wątek: Jaki obiektyw do fotografowania gwiazd i zórz polarnych?

  1. #11
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Enoka Zobacz posta
    Rozumiem, że zostajemy wyśmiani
    Ty widzę tak jak w dawnych czasach ale teraz już króla nie ma i nawet prezydent mówi o sobie w liczbie pojedynczej :cool:.
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  2. #12
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2011
    Posty
    260

    Domyślnie

    Witam,

    Cytat Zamieszczone przez Enoka
    Nie wiedziałem, że potrzeba tak drogiego statywu do tego, jako laik chciałem kupić jakiś za 50 zł
    Im dłuższa ogniskowa obiektywu, tym solidniejszy musi być statyw (tłumienie drgań, sztywność, uniesienie ciężaru body+obiektyw, aby nic się nie uginało...) - chcecie nieporuszonych zdjęć, to trzeba zainwestować w solidny statyw

    Na początku widziałem takie obiektywy (...)
    Wszystkie są obiektywami manualnymi (bez AF), tanie ale słabe optycznie i bardzo ciemne !!! (trzeci to obiektyw "lustrzany") - zdjęcie się da zrobić, ale jakością nie będziecie zachwyceni... (no i ta "ciemność"...)

    Niestety, chcecie dobrej jakości zdjęć, trzeba kupić droższe i lepsze obiektywy - tu praw rynku się nie oszuka Moim zdaniem, do zabawy można kupić jeden z tych trzech, ale szybko go sprzedacie lub schowacie do szuflady (jakość będzie niczym z kompaktu).

    Poleciłbym na początek z tele np. Canona 70-200/4L lub Tamrona 70-200/2.8 (nowe są drogie, ale warte swej ceny - można się rozglądnąć za używanymi w dobrym stanie). Nowe szkła ponad 300mm są już dość drogie... Jeśli nie przeraża Was ręczne nastawianie ostrości, to można rozglądnąć się za (używanymi) szkłami M42 (plus przejściówka M42-EOS) - niektóre są na prawdę niezłe optycznie, np. Takumar 300mm/4 (fajne szkło )

    Może faktycznie na początek kupicie standardowy zoom (lub szeroką/standardową stałkę) i porobicie zdjęcia, a jak przybędzie kasy, to wtedy dokupicie jakieś tele. Z zoomów mogę polecić Canona 15-85/3.5-5.6 (nie za drogi a dobry optycznie - mam i używam).


    Pozdrawiam, Alex

    Cytat Zamieszczone przez Kolekcjoner
    Ty widzę tak jak w dawnych czasach (...)
    Bo to Paweł i Monika piszą...

  3. #13
    Pełne uzależnienie Awatar _igi
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    2 035

    Domyślnie

    Pod taki zestaw spokojnie styknie np. Slik Pro 330-cośtam, czy jego nowsza wersja, do tego wąż z interwałometrem (bardzo przydatna sprawa), dobrze jest mieć grip'a z pojemnikiem na akumulatory AA (eneloopy), prostą puszkę (1100D, 550D), no i obiektyw. Bardzo szerokie kąty wydają się być na początku fajne, jednak na dłuższą metę dają brzydko przerysowaną perspektywę. Ja bym polecił coś pokroju 15-85IS, to dobre szkło, bez przesadnie wywindowanej ceny, o fajnym zakresie (ekwiwalent 24-135), rozsądną średnicę filtrów (72mm) i bardzo dobrą jakość optyczną.

    Do tego warto pamiętać o takich pierdołach, jak porządny czytnik kart, czy ładowarki do akumulatorów. Nie wiem, czy w 550D zmienili baterie względem 500D, ale generalnie każda puszka xxxD miała dosyć słabe ogniwa, i warto było pakować chociaż jedno do kieszeni

    Moim zdaniem taki zestaw oferuje bardzo, bardzo dużo, za rozsądną dla amatora cenę. Sam obiektyw daje na tyle duży zakres, że bez problemu można wykonywać zdjęcia tylko nim.
    5D4, 1D4, 1Ds3 + TS-E 17L, TS-E 24mk2L, 24L, 35L, 50L, 135L, 24-105L, 100-400L, + 6x manfrotto

  4. #14
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2006
    Posty
    238

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kolekcjoner Zobacz posta
    Ty widzę tak jak w dawnych czasach ale teraz już króla nie ma i nawet prezydent mówi o sobie w liczbie pojedynczej :cool:.
    kolega mówił, że pisze tu wespół z koleżanką (dziewczną) i tak fajnie siebie w liczbie mnogiej tytułują. miłe.
    70D, C. EF-S 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM, C. EF 50mm f/1,8 STM, C. 100mm 2.8L Macro IS USM, C. EF 70-200mm f/4 L IS USM, C. Speedlite 430EX II, Velbon sherpa 600R, Marumi Super DHG

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar jacek_73
    Dołączył
    Oct 2010
    Miasto
    53 N, 18 E
    Wiek
    51
    Posty
    2 587

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kolekcjoner Zobacz posta
    ...nawet prezydent mówi o sobie w liczbie pojedynczej :cool:.
    No, ale zakazu nie ma, więc chyba możemy
    Jestę fotografę
    miszcz martwi się o podpis

  6. #16
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2006
    Posty
    238

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Enoka Zobacz posta
    Witam mamy na imię Paweł i Monika.
    Jesteśmy zieloni bardziej niż trawa w tematach związanych z fotografią, dużo czytamy na temat obiektywów, filtrów i wszystkiego co związane z fotografią ale to za mało by wybrać jaki obiektyw kupić. Mieszkamy po środku Islandii, gdzie obserwujemy gwiazdy, planety i zorze polarne, księżyc jest dużo większy niż w Polsce i ogólnie wszystko widać lepiej.
    Chcemy kupić sobie amatorskiego Canona 550D (dlatego ten aparat bo nagrywa w HD i nie chcę się wkręcać w grę w modele, cyferki i cały mega rozbudowany szeroko pojęty konsumpcjonizm), statyw, grip, filtr UV, polaryzacyjny (B+W) plecak, tulipana, dodatkową baterię, pilota. Po zakupie tego wszystkiego zostało mi około 600zł na obiektyw, czy istnieją jakieś obiektywy na rynku w tej cenie, który będzie mógł zrobić zdjęcia księżyca i zórz polarnych?
    Jeśli istnieją droższe ale nie kosmicznie droższe to proszę też o tym napisać. Będziemy bardzo wdzięczny za każdą poradę dla amatora.
    Pozdrawiamy!

    kolego jak mam właśnie takie zestaw jaki ci mniej wiecej polecjają. do niego wystarczy statyw jaki mam w stopce. nie słuchaj bajek o kupowaniu statywu za 1000 zł, bo ten do amatorki wysraczy. co będzie jak sięo kazę, że ta twoja preferowana fotografia nieba to jednak nie to? stawty na allegro albo do szafy/? w amatorskich warunkach statywu nie wykorzystuje się codziennie, więc może warto się zastanowić zanim się wyda kupe kasy. Nie licz też, że tymi obiektywami w stoce co mam zrobisz jakieś superdokłądne zdjęcia księżyca czy gwiazd.

    Poza tym jak oglądasz stronę Juzy to weź pod uwagę, że ten koleś robi zdjęcia dobrym sprzetem, ma wiedze o foto taką jaką pewnei Ty nie będziesz miałą nigdy (to niezłośliwe piszę - ten koleś na tym zarabia i bawi się w to codziennie, to jego praca od lat, wie co i jak, amatro nie za bardzo mam warunki i możliowści zbliżyć się do tego poziomu), a poza tym wie co to postprocesing, nie kryje tego, że jego zdjęcia poddawane sa jeszcze obróbce w kompie. a jak to robić to już kompletnie inna działka i odrębna nauka.

    Piszę to, żebyś nie był rozczarowany efektami swojej pracy, przynajmniej na początku. Życze dużo cierpliwości i powodzenia.
    70D, C. EF-S 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM, C. EF 50mm f/1,8 STM, C. 100mm 2.8L Macro IS USM, C. EF 70-200mm f/4 L IS USM, C. Speedlite 430EX II, Velbon sherpa 600R, Marumi Super DHG

  7. #17
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2012
    Miasto
    Flúðir
    Posty
    17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kolekcjoner Zobacz posta
    Ty widzę tak jak w dawnych czasach ale teraz już króla nie ma i nawet prezydent mówi o sobie w liczbie pojedynczej :cool:.
    Zamiast pomagać to uczysz gramatyki, piszę w liczbie mnogiej ponieważ piszę z moją dziewczyną z którą założyłem ten wątek i opisałem wszystko. FAQ forum zawsze mówi o tym by najpierw czytać później pisać, no ale dość złośliwości... Lepiej coś doradź.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Super dziękujemy wszystkim za rady! Teraz to przeanalizujemy i damy znać.
    Ostatnio edytowane przez Enoka ; 25-03-2012 o 17:37 Powód: Automerged Doublepost

  8. #18
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    1 631

    Domyślnie

    A co z montażem? Bez niego to można śmiało olać długie obiektywy bo i tak gwiazd nie porobicie. Nawet kilka sekund ekspozycji na dłuższej ogniskowej zamienia gwiazdy w smugi. A co dopiero kadry po 30'' i to wielokrotne...

    Do zorz polarnych to chyba lepiej jakiś standardowy zoom. Nigdy czegoś takiego nie widziałem. Jeżeli zajmuje całe niebo to wtedy UWA.

  9. #19
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2011
    Posty
    260

    Domyślnie

    Witam,

    Cytat Zamieszczone przez Enoka
    Teraz to przeanalizujemy i damy znać.
    Sugeruje Wam (tak jak i Koledzy) na początek kupić standardowy zestaw, a więc:
    - Canon 550D + Canon 15-85/3.5-5.6 IS USM + filtr 72mm UV/ochronny (na obiektyw)
    - wężyk, zapasowy akumulator i kartę pamięci, torbę foto (na ten zestaw)
    W następnej kolejności:
    - statyw (np. Slik Pro 330 lub Benq A350 z głowicą BH1) - do powyższego zestawu w sam raz
    - obiektyw Canon 50/1.8 (lub 85/1.8) do portretów (i zdjęć z małą GO)
    - tele 70-200/4L (lub tańszy C 55-250 lub Tamron/Sigma)
    - większą torbę lub plecak foto (na body + kilka obiektywów)
    - resztę klamotów

    Jeśli na razie braknie Wam kasy na statyw, to na początek można zdjęcia robić z ręki z włączonym IS (dla krótkich czasów) lub postawić aparat na murku lub samochodzie (dla długich czasów). Do fotografowania krajobrazów (szerszy kąt, horyzont+niebo+zorza) powyższy zestaw nada się znakomicie (i z jakości zdjęć będziecie zadowoleni).

    Jeśli zaś chcecie fotografować gwiazdy (galaktyki) i na serio zająć się astrofotografią, to sugeruje najpierw popytać szczegółowo co i jak - bo koszty sprzętu będą duże (solidny statyw, montaż, ...).

    Pozdrawiam, Alex
    Ostatnio edytowane przez Aleximov ; 26-03-2012 o 10:28

  10. #20
    Coś już napisał Awatar meg83
    Dołączył
    Mar 2010
    Miasto
    Kraków
    Posty
    65

    Domyślnie

    Enoka za 600zł to nic sensownego nie wyrwiesz, bo temat księżyca, gwiazd i zorzy jest szeroki i kosztowny.

    do księżyca potrzebujesz czegoś długiego...te min 300mm by się przydało
    zorza - jakiś szeroki kąt...z min 20mm byłby ok...przy 600zł zostają tylko szkła m42+przejściówka o ile brak AF cię nie przeraża

    to fotek na naprawdę wysokim poziomie będziesz potrzebować do księżyca i gwiazd montażu paralaktycznego (poszukaj na forach o astrofoto) - ale bez niego też można zrobić fajnego łysego a jeśli chodzi o gwiazdy można się pobawić w starrails

    do tego stabilny statyw to będzie podstawa np manfrotto + jakaś głowica 3d


    Cytat Zamieszczone przez Aleximov Zobacz posta
    Witam,
    Jeśli na razie braknie Wam kasy na statyw, to na początek można zdjęcia robić z ręki z włączonym IS
    bez jaj, nocą krótkie czasy? IS to nie statyw


    Cytat Zamieszczone przez _igi Zobacz posta
    mieć grip'a z pojemnikiem na akumulatory AA (eneloopy), prostą puszkę (1100D, 5porządny czytnik kart,
    ani grip ani mega czytnik nie jest rzeczą niezbędną, osobiście do cyfry nie mam już gripa, bo nie chce mi się taszczyć tego na plecach i jakoś radzę sobie bez problemu; trzeba mieć zapasowe akumulatory i tyle
    Ostatnio edytowane przez meg83 ; 26-03-2012 o 12:46

Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •