Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Wątek: Rozbieżność balansu bieli 5D Mark II i camera raw

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2009
    Miasto
    3-city
    Posty
    15

    Domyślnie Rozbieżność balansu bieli 5D Mark II i camera raw

    może ktoś mi pomoże wyjaśnić taką kwestię... Wykonuję zdjęcie studyjne z ustawionym na aparacie ( 5D Mk II) balansem bieli ręcznie 5500K, następnie wywołuję RAWa w CS4 poprzez najnowszy camera raw (5.7), i co się okazuje... wartość tamperatury wskazuje 5100 a zdjęcie jest z dodatkiem magenty. Skąd ta rozbieżność, przecież WB był ustawiany w puszce na 5500 i teoretycznie taka sama wartość powinna wyjść podczas wywoływania w camera raw

  2. #2
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  3. #3
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2009
    Miasto
    3-city
    Posty
    15

    Domyślnie

    Dziękuję Janusz, o istnieniu wzorników wiem. Jednak pytanie dotyczyło rozbieżności pomiędzy ręcznie ustawionym balansem w menu aparatu a rzeczywistym odczytem w camera raw. Przecież skoro balans był ustawiony ręcznie na 5500 to aparat powinien wykonać fotkę z tą wartością, a okazuje się że tego nie robi, przynajmniej tak wynika z odczytu w camera raw

  4. #4
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bolec Zobacz posta
    Dziękuję Janusz, o istnieniu wzorników wiem. Jednak pytanie dotyczyło rozbieżności pomiędzy ręcznie ustawionym balansem w menu aparatu a rzeczywistym odczytem w camera raw. Przecież skoro balans był ustawiony ręcznie na 5500 to aparat powinien wykonać fotkę z tą wartością, a okazuje się że tego nie robi, przynajmniej tak wynika z odczytu w camera raw
    Ani aparat, ani oswietlenie, ani ACR nie sa idealne. Wartosci temperatury barwowej we wszystkich trzech przypadkach sa przyblizone i nie mozna sie opierac na tym, ze na lampie zarnik ma 5500 (wg. Dokumentacji) a ACRowi wychodzi 5100. Nigdy nie wiadomo ktory z odczytow jest prawdziwy. Luki w widmie, niejednorodnosc blysku, filtry bayera na matrycy i pewnie milion innych rzeczy ma wplyw. Dlatego jedynym lekarstwem jest profilowanie zestawu aparat-oświetlenie-ACR. profil to po prostu ustabilizuje i sprowadzi calosc do wspolnego poziomu.

    Edit: temperatura barwowa lampy studyjnej zalezy od wielu rzeczy - moze byc delikatnie rozna dla 1/32 i dla 1/1. To w koncu gaz w ktorym odbywa sie wyladowanie elektryczne i czas "dojscia" do temepratury blysku ma znaczenie. Temperatura barwowa dla lamp blyskowych jest zwykle podawana dla 1/1 - (nie mam pewnosci )temperatura barwowa to faktyczna temperatura wygenerowana w gazie... No ok prawie... ACR zaklada cialo doskonale czarne jako promiennik. Co zaklada aparat to nie wie nikt. zwlaszcza, ze jakosc filtra bayera moze i zapewne rozni sie "egzemplarzozaleznie"
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 11-03-2012 o 21:37

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  5. #5
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2009
    Miasto
    3-city
    Posty
    15

    Domyślnie

    Tak już wcześniej myślałem, żeby korzystać z wzornika, jednak z uporem maniaka będąc upierdliwym nadal nie rozumiem, po co w body aparatu jest możliwość wybrania ręcznie temperatury skoro i tak robi zdjęcie z inną wartością (5100), taki wynik przecież pokazuje camera raw. Prawdę mówiąc po skorygowaniu ustawień w camera raw z 5100, na 5500 czyli tak jak mam ustawione w body podczas wykonywania zdjęcia odwzorowanie kolorów jest prawidłowe

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Sep 2006
    Miasto
    Bydgoszcz.
    Posty
    3 468

    Domyślnie

    Prawdę mówiąc po skorygowaniu ustawień w camera raw z 5100, na 5500 czyli tak jak mam ustawione w body podczas wykonywania zdjęcia odwzorowanie kolorów jest prawidłowe
    Czyli body zrobiło zgodnie z nastawioną wartością.

  7. #7
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2009
    Miasto
    3-city
    Posty
    15

    Domyślnie

    na to wygląda, jest tylko jeden problem, oprócz wartości temperatury w camera raw pojawia się jeszcze suwak tinty, którym też trzeba trochę pokombinować (w tym wypadku zminusować), żeby rezultat był satysfakcjonujący. Jestem ciekawy czy podobne zjawisko występuje u Was, może warto się tym zainteresować, być może mam coś skopane w ustawieniach camera raw lub jest to błąd tego softu. Moim zdaniem jeżeli sam decyduję się na ustawienia na body to takie same ustawienia powinny się pojawiać podczas procesu wywoływania w camera raw. Jak ominąć problem praktycznie wyjaśnił Janusz, jednak interesuje mnie sam fakt dlaczego nie mogę polegać na profesjonalnym sofcie.

  8. #8
    Bywalec Awatar simon83
    Dołączył
    Oct 2007
    Miasto
    Września
    Wiek
    41
    Posty
    216

    Domyślnie

    Koledze IMHO chodzi nie o to, że zdjęcie faktycznie posiada inny punkt bieli (jak mogłoby być w przypadku niejednorodności oświetlenia), a o to, że ACR odczytuje inną niż użyta wartość temperatury barwowej. Sprawdź jeżeli masz taką możliwość w innej wersji ACR (np. u znajomego). Sprawdź też czy masz z listy wybrane "As shot" i czy dzieje się tak dla wszystkich procesów w zakładce Camera Calibration.
    Pozdrawiam, Szymon Zdziabek
    Blog: http://szymon.zdziabek.net/blog

  9. #9
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2009
    Miasto
    3-city
    Posty
    15

    Domyślnie

    to samo się dzieje w ACDSee, wskazuje 4900 Może ktoś sprawdzi u siebie czy przy ustawieniu w menu aparatu określonej temperatury pokrywa się ona w ACR

  10. #10
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    W 1Ds3 tez są podobne rzeczy. Po prostu tak jest. żadne z urządzeń nie jest wystarczająco precyzyjne a temp . barwowa lampy najczęściej jest daleko od tego co jest napisane w dokumentacji.
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 12-03-2012 o 15:11

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •