Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Wątek: jaki pomiar ustawić

Mieszany widok

  1. #1
    Coś już napisał Awatar maati
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    93

    Domyślnie

    Tak, moim zdaniem, w tym przypadku tzn zdjęcie ołtarza lepiej wykonać z trybem matrycowym, ponieważ zmierzymy swiatło dla całej sceny itd..., punktowy natomiast zmierzy tylko w centrum kadru gdzie akurat może "wskoczyć coś jaśniejszego" i bez korekty expozycji klatka bedzie bodajże niedoświatlona w ciemniejszych miejscach.
    Canon 5d MKII, MKIII, C85 1,4IS + 580EXII, C35 1,4 C24 1,4 fish

  2. #2
    Bywalec
    Dołączył
    Oct 2009
    Wiek
    45
    Posty
    137

    Domyślnie

    Tak, moim zdaniem, w tym przypadku tzn zdjęcie ołtarza lepiej wykonać z trybem matrycowym, ponieważ zmierzymy swiatło dla całej sceny itd
    Czyli zaliczył bym wpadkę ustawiając Centralnie ważony :wink:
    Jesteś pewien ,że ustawienia f4 i 1/40sek. będą odpowiednie?
    Pozdrawiam
    Ustawione będzie 30 mm i 50 mm a f4 powinno dać wystarczającą GO .Jeśli dam 5.6 to czas będzie ok 1/30 ,1/25 a to jest ryzyko przy obiekcie /typu strażak i sztandar ,ksiądz i ołtarz /.Ale pewny na 100 % nie jestem :-?
    Jak byś ustawił parametry dodam że mam stałe światło f4 więc o jasności f1.4 -2.8 mogę pomarzyć :wink:

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Nowy Sącz
    Posty
    1 304

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez aztek Zobacz posta
    Czyli zaliczył bym wpadkę ustawiając Centralnie ważony :wink:

    Ustawione będzie 30 mm i 50 mm a f4 powinno dać wystarczającą GO .Jeśli dam 5.6 to czas będzie ok 1/30 ,1/25 a to jest ryzyko przy obiekcie /typu strażak i sztandar ,ksiądz i ołtarz /.Ale pewny na 100 % nie jestem :-?
    Jak byś ustawił parametry dodam że mam stałe światło f4 więc o jasności f1.4 -2.8 mogę pomarzyć :wink:
    Mam wrażenie, że o fotografii nie masz zielonego pojęcia. Jak możesz ustawiać parametry zdjęcie nie mierząc zastanego światła, chyba, że bywasz tam i te wyliczenia czasu są już robione na miejscu. No chyba, że masz na tyle "wypasiony" aparat, że migawkę i przysłonę ustawisz sztywno, a ekspozycję dostosujesz przez ISO.
    Proponuję najpierw trochę się pouczyć, lub poprosić kogoś o kilka lekcji.
    W przeciwnym wypadku myślę że najodpowiedniejsze ustawienia to; ISO auto. tryb P.
    Ostatnio edytowane przez tlustyx ; 08-03-2012 o 15:58
    6D; 5DII; C 24-70 2.8L; C 24-105L; C 70-200 2.8L; C 35 2.0 IS; C 50 1.4; C 85 1.8; S 17-35 2.8-4
    Moje fotki Moje fotki II

  4. #4
    Uzależniony
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    617

    Domyślnie

    Fotografia reportażowa czy architektura?
    Jak reportaż to po pierwsze wysokie ISO. Nie wiem jaki masz aparat, ale 800 to minimum. Jak masz nowszy sprzęt to 1600 powinno być dobre.
    Ustaw na preselekcje przysłony. Przysłona całkowicie otwarta, pomiar centralnie ważony uśredniony.
    Nie baw się w manual bo skoro zadajesz takie pytanie to raczej nie masz doświadczenia i się zdziwisz że pod jakąś lampą wszystko jest wypalone.

    Osobiście użyłbym pomiaru punktowego z korektą na +2/3EV i trybu Av, ale to wymaga ciągłego pomiaru światła, blokada AE, focus, przekadrowanie, zdjęcie.
    Jeżeli główne światło jest stałe i równomierne (czego bym nie oczekiwał w starym kościele) to ustawienie manualne sprawowały by się najlepiej.

    Polecam pójść do kościoła wcześniej i popstrykać. Zobaczyć na jakie trudności napotkasz. Zastanowić się nad nimi. Pójść jeszcze raz spróbować wyeliminować problem.
    "bez pracy nie ma kołaczy"

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •