Strona 2 z 7 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 62

Wątek: Mini studio- fotografia produktowa

  1. #11
    Początki nałogu Awatar KUBAwo
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    W-WA
    Posty
    449

    Domyślnie

    Jak kto woli. Ja wolę błyskowe.
    5D, 15-30 3.5-4.5, 28 1.8, 50 1.4, 85 1.8, 180 2.8

  2. #12
    Awatar Wicoor
    Dołączył
    Jan 2012
    Miasto
    Kraków
    Posty
    8

    Domyślnie

    W sumie to nie wiem co wolę bo jak do tej pory korzystałem właśnie z błyskowego i wydawało mi się że ze stałym jest łatwiej osiągnąć zamierzony efekt.

  3. #13
    Uzależniony Awatar kaindox
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    598

    Domyślnie

    Pisał Ci kolega wyżej że ten lampy Quantuum pt-200 mają światło pilota, tzn specjalną żarówkę halogenową która przed odpaleniem właściwego błysku świeci Ci światłem ciągłym i pozwala dokładnie modelować światło. W momencie odpalenia błysku żarówka ta gaśnie więc nie wpływa na temperaturę światła na zdjęciu. Jeśli będziesz tylko robił zdjęcia przedmiotom to światło stałe powinno wystarczyć, gorzej jak będziesz chciał robić mniej statyczne zdjęcia np modelce. Błyskiem możesz "zamrozić" ruch i zdjęcia będą ostre, przy "budżetowym" świetle może zabraknąć Ci mocy

  4. #14
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kaindox Zobacz posta
    (...) lampy (...) mają światło pilota, tzn specjalną żarówkę halogenową która przed odpaleniem właściwego błysku świeci Ci światłem ciągłym i pozwala dokładnie modelować światło. W momencie odpalenia błysku żarówka ta gaśnie więc nie wpływa na temperaturę światła na zdjęciu
    Poprawka: pilot nie gaśnie "w momencie błysku", tylko wtedy, gdy lampa się ładuje do kolejnego błysku, zaświecenie pilota oznacza gotowość do kolejnego błysku. W momencie błysku pilot świeci.

    Błyskiem możesz "zamrozić" ruch i zdjęcia będą ostre
    Poprawka: krótkim błyskiem można zamrozić ruch, ale nie liczyłbym na zamrożenie szybkich ruchów (np. długie włosy podczas szybkiego odwrócenia głowy) popularnymi chińskimi lampami, zwłaszcza na pełnej mocy.

  5. #15
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Sep 2006
    Miasto
    Bydgoszcz.
    Posty
    3 468

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wicoor Zobacz posta
    W sumie to nie wiem co wolę bo jak do tej pory korzystałem właśnie z błyskowego i wydawało mi się że ze stałym jest łatwiej osiągnąć zamierzony efekt.
    IMHO trudniej.Zmiana temp.barwowej w miarę czasu pracy [nagrzewanie]
    podgrzewanie studia , modelki ,zużycie energii,regulacja siły światła , itd.

  6. #16
    Awatar Wicoor
    Dołączył
    Jan 2012
    Miasto
    Kraków
    Posty
    8

    Domyślnie

    Nie wiem co się tak upieram:P jak wszyscy doradzacie błyskowe to takie biorę, kupię może 2x quantuum powinno mi starczyć pieniązków

  7. #17
    Coś już napisał Awatar skylight
    Dołączył
    Mar 2012
    Posty
    64

    Domyślnie

    jeśli jednak światło ciągłe to za 1100zł masz elegancki komplet... Zestaw do fotografii bezcieniowej i powinno dać radę
    Ale jeśli fotografuje się przedmioty dość powtarzalne to faktycznie to chyba światło błyskowe i tak ustawisz sobie metodą prób i błędów i nie potrzeba wtedy już wiele zmieniać.
    Fotografować to znaczy wstrzymać oddech, uruchamiając wszystkie nasze zdolności w obliczu ulotnej rzeczywistośc /Henri Cartier - Bresson

  8. #18
    Awatar Wicoor
    Dołączył
    Jan 2012
    Miasto
    Kraków
    Posty
    8

    Domyślnie

    Kupiłem te quantuumy i ogólnie jestem z nich bardzo zadowolony, tylko nurtuje mnie jedna rzecz: mianowicie robię takie zdjęcie


    i nie mogę zrobić tak żeby było ono ostre bo dając krótszy czas naświetlania połowa obrazu jest ciemna. Czy jest jakieś wyjście czy muszę mieć do takich zdjęć światło stałe?

  9. #19

    Domyślnie

    Do tego bardziej nadają się lampy systemowe canona czy nikona..... lampy studyjne słabej klasy mają za długi czas błysku. sfotografuj wodę z kranu i bedziesz wiedział ,ze czas naświetlanai to nie 1/125 a 1/2000
    Ostatnio edytowane przez Witold Spisz ; 26-03-2012 o 01:03
    regulamin pkt. 8

  10. #20
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wicoor Zobacz posta
    i nie mogę zrobić tak żeby było ono ostre bo dając krótszy czas naświetlania połowa obrazu jest ciemna. Czy jest jakieś wyjście czy muszę mieć do takich zdjęć światło stałe?
    Dlaczego Cię dziwi, że światło lamp nie przebija się przez migawkę? ;-)
    1) W studio (błyskowym) do normalnej pracy używamy czasu dłuższego lub równego czasowi synchronizacji dla posiadanego aparatu.
    2) Lampy studyjne mają dość długi czas świecenia, co daje czasem rozmazane poruszające się obiekty (chyba już o tym pisałem).
    Są dwie metody radzenia sobie z tym problemem, obie wymagają dobrej lampy systemowej:
    - scenę oświetlasz lampą systemową (lampami systemowymi), w trybie M, ustawiając minimalną moc błysku - w lampach systemowych moc błysku jest regulowana długością błysku (w studyjnych-w inny sposób), dlatego możesz uzyskać np. czas błysku 1/10000s (przy czasie synchronizacji)
    - scenę oświetlasz normalnie, lampami studyjnymi, starając się ustawić jak największą moc lamp. Na aparat zakładasz dobrą lampę systemową, ustawiasz ją w tryb HSS. Na aparacie możesz ustawić krótkie czasy naświetlania (np. 1/1000s). Lampy studyjne są wyzwalane wbudowanymi fotocelami, reagują na pierwszy błysk z serii błysków HSS. Trick polega na tym, że błysk lampy studyjnej jest tak długi, że dla krótkich czasów naświetlania może być traktowany jak światło ciągłe. Niestety, błysk lamp studyjnych nie ma stałej jasności przez cały czas trwania, więc możesz mieć nierównomiernie naświetloną klatkę.

Strona 2 z 7 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •