Witam,

Jeszcze w uzupełnieniu...

1. Błąd autofokusa (BF/FF zależnie od odległości lub oświetlenia) - przeczytaj tutaj: http://www.canon-board.info/showthread.php?t=79281

2. Luzy mechaniczne mechanizmu ostrości - dla dużych odległości ruch pierścienia o 1mm powoduje znacznie większe zmiany odległości ostrzenia niż dla małych. U mnie w 50/1.8 jest minimalny luz i jeśli ostrzę w trybie AF, a potem delikatnie poruszam pierścieniem ostrości (rzędu 0.1..0.5mm), to widać w wizjerze, jak ostrość się zmienia. Może więc ten luz jest przyczyną "nietrafiania" AF przy większych odległościach.

3. Wielkość obrazu rzutowanego na matrycę - dla obiektywu 50mm obiekt o wielkości 5mm fotografowany z odległości 1m zajmuje ok. 60 pikseli, a z 5m już tylko 12 pikseli - więc w pierwszym przypadku będzie zawierał więcej szczegółów (będzie "ostrzejszy").

Zrób ten test z LV (tylko centralny punkt), sprawdź FF/BF, luzy pierścienia i napisz, co Ci wyszło.

Pozdrawiam, Alex