Sorry, będzie długie !
Znalazłem w necie sposób oszacowywania wpływu jakości statywu+głowicy na przenoszenie
drgań spowodowanych ruchem lustra i migawki na matryce a więc rozmycie/nieostrość otrzymanego zdjęcia.
Postanowiłem sprawdzić jak to jest dla moich zestawów oraz ustalić jak należy fotografować w moim przypadku aby ten wpływ zminimalizować.
Mam nadzieję, ze przedstawiona metoda pozwoli na optymalny dobór statywów tym którzy przed tym wyborem stoją a wnioski na uzyskiwanie lepszych wyników.
Tym bardziej że metoda jest bardzo prosta, każdy może wykonać test przydatności w dowolnym miejscu na swoim czy kupowanym sprzęcie.
Nośność statywu/głowicy to dopiero połowa, warunek konieczny, statyw kupujemy/targamy nie poto aby mieć poczucie że robimy "jak trzeba" lecz po to aby zdjęcia były nierozmyte/ostre, aby mieć na tych zdjęciach to co daje obiektyw a nie narzekać na jakość obiektywu/matrycy. A nie da się wprost ocenić odporności na drgania i ich tłumienie z solidności wyglądu lub łatwości manipulowania/ustawiania statywu/głowicy
Drgania które wpływają na jakość zdjęcia wywoływane są przez podniesienie lustra oraz otwarcie/ruch migawki, zaczynają się zanim migawka się uruchomi.
Wielkość drgań i czas ich trwania świadczy o jakości aparatu i statywu/głowicy. Paradoksalnie przy długich czasach naświetlań ten wpływ na ostrość/szczegółowość zdjęć jest mniejszy niż dla czasów krótkich, mniejszy jest bowiem udział czasu gdy poruszenia występowały w całym czasie trwania naświetlania.
Oczywiście istnieje także wpływ warunków zewnętrznych na nieostrość zdjęcia (niestabilność podłoża, ruchy, wiatr itd. ) który to wpływ może być zdecydowanie większy i jeszcze większe wyzwania stawia przed konstrukcją statyw/głowica.
1. Zakres
Testowałem :
- statywy : 190XPROB, 190CXPRO4
- głowice : (kulowe) MH054M0-Q2, 496RC2, GH1781QR, (3 kierunkowa) 410
tak więc sprzęt "z grubsza" z tej samej półki.
2. Metoda
a. Body 5D3 z obiektywem 70-200/4 z IS OFF z "przyklejonym" wskaźnikiem laserowym z którego plamka padała na papier milimetrowy wiszący na ścianie, 9 metrów od statywu (statywów).
b. Czas ustawiony na 5 sek tak aby odseparować to co ma wpływ na ostrość zdjęcia od efektu z opadnięcia lustra.
c. Tryby wykonywania zdjęć :
-c1- normalne wyzwalanie
-c2- wstępne uniesienie lustra przed zdjęciem
-c3- LV z ostrością ustawianą przez matrycę (nie AF)
-c4- jak c3 ale z 2 sekundowym opóźnieniem na pilocie RC-6
d. Różne kombinacje statyw-głowica oraz różne ustawienia pejzaż-portret
3. Pomiary
Pomieszczenie zamknięte, żadnych ruchów, wiatru itd.
Zdalne wyzwalanie i obserwacja czasu drgania i wielkości drgań plamki na papierze milimetrowym na ścianie.
4. Omówienie wyników
W warunkach domowych nie dało się zebrać obiektywnych pomiarów (X milimetrów, Y tłumienia Z czasu) choć się do tego przymierzałem.
Obserwowane maksymalne wychylenia plamki były od 2mm do około 0,5mm, obserwowane czasy trwania (od startu do uspokojenia) rzędu 0,5 do 1,5 sekundy.
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że :
a. w każdej kombinacji, wszystkich głowicach, w pozycji portretowej były większe/dłuższe drgania niż w pozycji pejzażowej
b. największe drgania występowały dla głowicy 3 kierunkowej typ 410
c. dla pozostałego testowanego sprzęty były różnice ale nie da się jednoznacznie stwierdzić przy którym zestawie głowica-statyw były drgania mniejsze/większe
d. zdecydowany wpływ na wielkość drgań ma tryb wykonywania zdjęć, najmniejsze drgania występowały w trybie c2 (wstępnie lustro) oraz c4 (LV z opóźnieniem)
e. bardzo duży wpływ na drgania ma niestaranne zaciśnięcie któregoś z możliwych "pokręteł" (jasne, wiedziałem wcześniej, ale.... straciłem jakieś 0,5h)
5. Totalne zaskoczenie.
Dla trybu LV stosowałem "od zawsze" tryb ustawiania ostrości przez matrycę tak aby lustro nie "klapało". W tym trybie obiektyw zawsze, przed każdym zdjęciem szuka ostrości.
Prawie największe drgania w całych testach występowały właśnie podczas tego wyostrzania przez ten obiektyw !!
Konieczna jest owa 2 sekundowa zwłoka od "złapania" ostrości do zrobienia zdjęcia. No albo ręczne ustawianie ostrości.
6. Wniosek
Fotografując ze statywu należy korzystać :
- albo z funkcji wstępnego podniesienia lustra
- albo trybu LV z ostrzeniem przez matrycę z 2 sekundowym opóźnieniem na pilocie
- albo trybu LV z ręcznym ustawianiem ostrości
jp