Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 90

Wątek: [_Spirit_] Astrofotografia

  1. #1

    Domyślnie [_Spirit_] Astrofotografia

    Witam. Chciałbym się z Wami podzielić moimi próbami w astrofotografii.

    Zdjęcie wykonane chyba w czerwcu 2011 roku. Jest to przykład fotografii balkonowej - czyli fotografowane pod miejskim mocno zaświetlonym niebem co powoduje powstawanie mocnego czerwonego gradientu.

    Zestaw foto: Canon EOS 550D + obiektyw Soligor 400mm (dość w kiepskiej kondycji co widać na zdjęciu - ciemniejsze plamy) i jest raczej ciemny. Czas naświetlania 20 minut + darki i biasy.
    Obiekt to znane chyba wszystkim Plejady. Widać je bardzo wyraźnie nawet pod mocno zaświetlonym niebem jako skupisko gwiazd mrugających lekko błękitnym światłem. Na zdjęciu pojawiają się zarysy obiektów mgławicowych ale zapewniam Was, że przy odpowiednio dłuższej ekspozycji było by widać znacznie więcej i wyraźniej.

    Wiki:
    Plejady (w katalogu Messiera M45 lub Messier 45; inne nazwy: Baby, Kurczęta, Kokoszki, Siedem Sióstr, Kościół Masoński) – najbardziej znana gromada otwarta na niebie. Swoją popularność zawdzięczają głównie temu, że można je swobodnie podziwiać nawet nieuzbrojonym okiem. Gromada ta znajduje się w gwiazdozbiorze Byka i jest odległa od nas o około 440 lat świetlnych (135 parseków). Ta młoda gromada – mająca około 100 mln lat – jest otoczona piękną, niebieską mgławicą, która widoczna jest na zdjęciach wykonanych odpowiednią techniką.
    Pomimo tego, że Plejady widać gołym okiem, lepszy efekt wizualny osiągniemy używając zwykłej lornetki. Plejady mają charakterystyczny kształt, który przypomina znacznie pomniejszoną Wielką Niedźwiedzicę. Zawiera ona kilkaset gwiazd, spośród których 10 najjaśniejszych ma indywidualne nazwy. Są to: Taygeta, Maja, Asterope, Sterope II, Merope, Plejone, Alkione, Atlas, Celaeno i Elektra. Większość spośród nich to błękitne olbrzymy typu widmowego B
    wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Canon EOS 550D
    1.Plejady

    Drugie zdjęcie to Galaktyka M31 (Andromeda)
    2.

    W miarę możliwości (czyt. pogody i czasu) będę zamieszczał kolejne zdjęcia astro.

    Mam nadzieję że Wam się spodobają.
    Pozdrawiam
    Roman / Spirit
    EOS 550D
    EOS 350D
    Minolta 600si Classic
    "PS wyprał mózgi..."

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar Sergiusz
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    mazowiecka wioska
    Posty
    2 708

    Domyślnie

    No super! Ale to jest cały kadr czy wycinek?
    Nie ogranicza mnie wyobraźnia ponieważ jej nie posiadam.

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar zanussi
    Dołączył
    Feb 2006
    Miasto
    to tu to tam
    Wiek
    47
    Posty
    1 696

    Domyślnie

    nieźle. napisz jak śledzisz ruch gwiazd? jak to się robi?
    Oko plus aparat - dobrana para.

    sprzęt do generowania, rozpraszania, skupiania i rejestrowania świat(ł)a.....

  4. #4

    Domyślnie

    ehh Spirit - nie wiedziałem, że Cię tutaj spotkam

    Cytat Zamieszczone przez zanussi Zobacz posta
    nieźle. napisz jak śledzisz ruch gwiazd? jak to się robi?
    Do śledzenia pozornego ruchu gwiazd używa się specjalnych montaży, które to właśnie po odpowiednim ustawieniu prowadzą sprzęt foto.
    Marcin

  5. #5

    Domyślnie

    o cześć simarik
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    No super! Ale to jest cały kadr czy wycinek?
    zdjęcie 1 - zdjęcie bez powiększenia, zaprezentowany tylko środek
    zdjęcie 2 - kadr 100/100% w pełnym wygląda to tak:

    3.

    sorry za post pod postem - nie doszukałem się EDIT
    Ostatnio edytowane przez _Spirit_ ; 11-01-2012 o 09:33 Powód: Automerged Doublepost
    EOS 550D
    EOS 350D
    Minolta 600si Classic
    "PS wyprał mózgi..."

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar zanussi
    Dołączył
    Feb 2006
    Miasto
    to tu to tam
    Wiek
    47
    Posty
    1 696

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez simarik Zobacz posta
    ehh Spirit - nie wiedziałem, że Cię tutaj spotkam



    Do śledzenia pozornego ruchu gwiazd używa się specjalnych montaży, które to właśnie po odpowiednim ustawieniu prowadzą sprzęt foto.
    Gdzie znajdę więcej informacji o tym sprzęcie do śledzenia?
    Zupełnie niedaleko mam Sopotnię Wielką (astro podglądacze wiedza o co chodzi )
    Oko plus aparat - dobrana para.

    sprzęt do generowania, rozpraszania, skupiania i rejestrowania świat(ł)a.....

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar Kolaj
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    50
    Posty
    3 293

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez _Spirit_ Zobacz posta
    Zestaw foto: Canon EOS 550D + obiektyw Soligor 400mm (dość w kiepskiej kondycji co widać na zdjęciu - ciemniejsze plamy) i jest raczej ciemny. Czas naświetlania 20 minut + darki i biasy.
    Zachęcające są te Twoje astrofotki (właściwie jedna, bo Plejady mi się nie wyświetlają). Widać z nich, że nawet całkiem budżetowym sprzętem można z niezłym skutkiem popróbować swoich sił w tej dziedzinie.

    Kilka pytań technicznych, jeśli można:

    1. 20 minut naświetlania - jedno 20-minutowe ujęcie, czy kilka krótszych, składanych?
    2. Dark robiony z takim samym czasem naświetlania?
    3. Jakie ISO?
    4. Co to są biasy?

    Pozdrawiam!
    Ostatnio edytowane przez Kolaj ; 11-01-2012 o 12:17
    BYKOM STOP - poprawna pisownia i ortografia w internecie

  8. #8

    Dołączył
    Jan 2012
    Miasto
    Szczytno/Dublin
    Posty
    0

    Domyślnie

    Fajny temat i zachęcam do kontynuowania.
    Ja też kiedyś tu taki zamieściłem ale niestety pochłonęła go czarna dziura i nie mogę go nigdzie znaleźć. Było to chyba ze dwa lata temu

    Co do zdjęć to ja również widzę tylko jedno zdjęcie, które muszę przyznać robi wrażenie, jeżeli robiłeś je pod miejskim niebem to szacunek
    Jak pozwolisz to mogę zaprezentować kilka moich zdjęć w Twoim temacie związanych z Astrofotografią (piękna dziedzina) do której mam słabość lecz niestety mało czasu

    Pozdrawiam serdecznie i czekam niecierpliwie na Twoje kolejne fotografie przedstawiające niepoznany piękny, cudowny Wszechświat.

  9. #9

    Domyślnie

    Pogubiłem się. Które zdjęcie się nie wyświetla?

    Co do zdjęć. Ekspozycja 20x30sek + 10x60sek iso 400-800. Oczywiście trzeba to poskładać.
    Darki: robi się z identycznym czasem i ISO jak zdjęcia. - otrzymujemy szum na matrycy który odejmujemy od końcowego zdjęcia.
    Bias: podobnie jak dark ale robi się go z minimalnym czasem naświetlania czyli 1/4000 sek i takim samym ISO jak zdjęcie.
    Im więcej darków i biasów tym lepiej.

    Metatron - jak masz fotki to podpinaj śmiało.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Aha zapomniałem.
    Galaktyka wykonana pod Konstancinem - niebo znacznie ciemniejsze. Zestaw EOS550D + Super Takumar 135mm.
    Ostatnio edytowane przez _Spirit_ ; 11-01-2012 o 13:16 Powód: Automerged Doublepost
    EOS 550D
    EOS 350D
    Minolta 600si Classic
    "PS wyprał mózgi..."

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar Kolaj
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    50
    Posty
    3 293

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez _Spirit_ Zobacz posta
    Pogubiłem się. Które zdjęcie się nie wyświetla?
    Nie wyświetla się zdjęcie nr 1. Przynajmniej u mnie, może ktoś to ewentualnie potwierdzi/obali.

    Cytat Zamieszczone przez Metatron Zobacz posta
    Jak pozwolisz to mogę zaprezentować kilka moich zdjęć w Twoim temacie
    Załóż proszę własny temat. Publikowanie w cudzym wątku, niezależnie od jego zgody jest niezgodne z przyjętymi tutaj zasadami:

    http://www.canon-board.info/announcement.php?f=47&a=26

    p. 10.

    Dziękuję!
    Ostatnio edytowane przez Kolaj ; 11-01-2012 o 13:21 Powód: Automerged Doublepost
    BYKOM STOP - poprawna pisownia i ortografia w internecie

Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •