Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 18 z 18

Wątek: fotografia przyrodnicza a łowiectwo

  1. #11
    Coś już napisał
    Dołączył
    Mar 2009
    Posty
    71

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jkl8 Zobacz posta
    Kiedyś spotkałem się oko w oko z myśliwymi z myśliwymi na terenie na którym właśnie urządzili sobie polowanie. Jednak wówczas to my byliśmy tam wcześniej, o tyle wcześniej że gdy my wracaliśmy to oni dopiero przyjeżdżali. Mieli strasznie zawiedzione miny gdy nas zobaczyli, może to dlatego że nie staraliśmy się zachowywać ciszę.
    Generalnie jest to tak, że do lasu mają wstęp wszyscy, bez względu na to czy strzelają czy nie. Oczywiście w lasach obowiązują również zakazy wstępu np. w okresie suszy, do młodników itp. Myśliwi z pewnością nie są grupą uprzywilejowaną w prawie, mają takie same prawo przebywania w lesie jak każdy inny np. spacerowicz. Jeśli chodzi o kontrolę samochodu to myśliwi nie mają takich uprawnień.
    Całkiem dobrym rozwiązaniem może być zapoznanie się z leśniczym/zastępcą nadleśniczego d/s łowiectwa i zasięgania u niego informacji nt. planowanych polowań.
    Powiem szczerze, że gdy idę przez las po zmroku to, za przeproszeniem, sram ogniem ze strachu i marzę wówczas aby jakiś zniecierpliwiony strzelec nie rozpoznał w mojej sylwetce jelenia lub dzika. Zachowuję się wówczas irracjonalnie gwiżdżąc, śpiewając lub świecąc latarką naokoło. Bo problemem nie jest to czy myśliwy i ja możemy przebywać w tym miejscu tylko to czy on strzeli w moją stronę.
    Tak jest dokladnie.
    Panowie mysliwi często czuja sie panami lasu ale w żaden sposob nie są do tego uprzywilejowani prawnie!Obowiazują ich takie same prawa jak przecietnego Kowalskiego.
    Przebywanie w lasach ,zachowanie okresla ustawa o lasach panstwowych z dnia 28 września 1991 r. (Dz. U. 91.101.444)
    W wielkim skrocie wstep do lasu jest dla wszystkich na tych samych prawach z paroma zastrzezenia:
    -nie wolno poruszac sie samochodami poza drogami wyznaczonymi(nie dotyczy inwalidow)
    -nie wolno wchodzic w oznaczone ostoje zwierzyny,mlodniki,szkólki lesne,scisłe rezerwaty przyrody
    -zakazany jest wstep w miejsce prac zrebowych
    -zakaz całkowitego wstepu kiedy ogloszony jest znaczny stopien zagrozenia pozarowego.
    Jesli w danym miejscu pierwszy bedzie fotograf ,grzybiarz czy kto inny, mysliwy nie ma zadnego prawa ich wyprosić jak rowniez polować kiedy w tym miejscu sa postronne osoby!
    Często obecnośc intruzow irytuje mysliwych i potrafia w niewybredny sposob okazac swoja frustracje ale trudno -lasy sa dla wszystkich a nie tylko dla nich..

  2. #12
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Apr 2008
    Miasto
    Toruń
    Wiek
    56
    Posty
    1 502

    Domyślnie

    Na terenach leśnych ze służb leśnych: zatrzymanie pojazdu, legitymowanie osoby, nałożenie mandatu może jedynie dokonać Straż Leśna oraz leśniczy i inżynier nadzoru (którym w tej sytuacji przysługują uprawnienia Straży Leśnej). Jeśli chodzi o dokonanie kontroli osobistej, przejrzenia zawartości bagażu podręcznego lub zawartości bagażnika pojazdu może tego dokonać tylko Policja. Myśliwi (jak wcześniej wspomniał jeden z kolegów) są takimi samymi użytkownikami lasów jak np fotografowie przyrody i nie mają prawa niczego nam narzucać.

    Cytat Zamieszczone przez jacek_73 Zobacz posta
    Poruszając się po lesie mamy prawo poruszać się samochodem tylko po drogach udostępnionych dla ruchu kołowego, natomiast myśliwych takie obostrzenie nie obowiązuje. Co do samego poruszania się po lesie to wiesz...las jest dla wszystkich. Jeśli nie ma zakazu wstępu (jeśli jest zakaz są tablice) to co Ci myśliwi mogą? Najwyżej Cię postrzelą...niechcący
    Zgadza się. Myśliwego rzeczywiście taki zakaz (wynikający z treści art 161 Kodeksu Wykroczeń) nie obowiązuje - warunkiem a raczej formalnością jest, że jego kółko łowieckie ma zgodę danego nadleśnictwa na wjazd swoich członków na teren leśny. Teoretycznie jak jest na "nie swoim" terenie, to także nie ma prawa wjazdu do lasu.
    Ostatnio edytowane przez Jago ; 07-02-2012 o 21:44 Powód: Automerged Doublepost
    C R6; C RF 24-70 L; C RF 100-500 L

  3. #13
    Uzależniony Awatar Macios
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    45
    Posty
    692

    Domyślnie Re: fotografia przyrodnicza a łowiectwo

    Hej, odświeżę nieco ten wątek w kwestii naszego bezpieczeństwa. Chodząc ostatnio sporo po lesie, poza odgłosami rykowiska, często słyszałem strzały myśliwych i nie ukrywam, iż zacząłem się obawiać "zawieruszonej kuli" albo nietrzeźwego maczo z bronią. Wybierając się z aparatem, ubieram pełen kamuflaż (tylko oczy widać) i zacząłem szukać sposobów, by być niewidocznym dla zwierząt, ale zauważalnym dla myśliwych. Czytałem, że kolor czerwony i pomarańczowy nie jest płoszący dla jeleniowatych, ale już niekoniecznie dla wilków. Jakie macie doświadczenia w tej kwestii i jak się chronicie przed postrzałem?
    Pozdrawiam
    Maciej

  4. #14
    Początki nałogu Awatar KNC
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    321

    Domyślnie Odp: fotografia przyrodnicza a łowiectwo

    Idealnie sprawdza się robienie kupy na ambonie
    Idealnie odstrasza i informuję
    R5+Canon EF 800/5.6, Sigma 500/4 S, RP+L14/4.
    https://www.facebook.com/dziki.swiat.zdjecia

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 283

    Domyślnie Odp: fotografia przyrodnicza a łowiectwo

    Najlepiej jest udawać balon meteo
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  6. #16
    Uzależniony Awatar Macios
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    45
    Posty
    692

    Domyślnie Re: fotografia przyrodnicza a łowiectwo

    Dzięki Panowie. Ale chodziło mi raczej o gadżety typu pomarańczowe opaski, czerwone wstawki na czapkę, itd.

  7. #17
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 283

    Domyślnie Odp: fotografia przyrodnicza a łowiectwo

    Kiedyś, gdy byłem w czerwcu nad morzem w lesie na zdjęciach, i odwaliłem się w pełne camo z siatką na pysku, i tak sobie szedłem dróżką, to minął mnie jakiś motocyklista, a chwilę później zawrócił, podjechał do mnie, i mówi, że ledwo mnie widać, a tu jego koledzy polują, i może mnie któryś postrzelić. To mu odpowiedziałem, że w czerwcu to sobie mogą polować z packą na komary . W sezonie polowań wolę po terenach łowickich nie łazić, zresztą wtedy nie mam na to czasu, więc problem sam się rozwiązuje.
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  8. #18

    Domyślnie Odp: fotografia przyrodnicza a łowiectwo

    Cytat Zamieszczone przez atsf Zobacz posta
    Kiedyś, gdy byłem w czerwcu nad morzem w lesie na zdjęciach, i odwaliłem się w pełne camo z siatką na pysku, i tak sobie szedłem dróżką, to minął mnie jakiś motocyklista, a chwilę później zawrócił, podjechał do mnie, i mówi, że ledwo mnie widać, a tu jego koledzy polują, i może mnie któryś postrzelić. To mu odpowiedziałem, że w czerwcu to sobie mogą polować z packą na komary . W sezonie polowań wolę po terenach łowickich nie łazić, zresztą wtedy nie mam na to czasu, więc problem sam się rozwiązuje.
    Warto wiedzieć, co było kiedyś i co jest dzisiaj - w 2021 r. przez cały rok wolno polować na:
    norki amerykańskie, jenoty i szopy pracze;
    borsuki, tchórze, kuny (leśne i domowe) na terenach obwodów łowieckich na których występuje cietrzew lub głuszec;
    lisy na terenach obwodów łowieckich, w których występuje głuszec lub cietrzew lub prowadzono w ostatnich 2 latach kalendarzowych zasiedlenia zająca, bażanta lub kuropatwy – przez cały rok;
    piżmaki na terenach rybackich obrębów hodowlanych;
    dziki – odyńce, wycinki, przelatki oraz warchlaki, przy czym za warchlaki uznaje się dziki od dnia urodzenia do dnia 31 marca następnego roku kalendarzowego

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •