Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 24

Wątek: Lekcja 3 - dyskusja

  1. #11
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2005
    Miasto
    fafa
    Posty
    755

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jurek Plieth
    Sven, tym jednym zdaniem udowodniłeś, że rzeczywiście źle się stało, że ktoś Cię zaprosił :sad:
    i to jedno zdanie Twoje Jurku wybija niestety do przodu fakt, że nie jest to żadna szkoła tylko jakaś pomyłka - mutacja plfoto. :sad: nie wiem co pomysłodawca tej formy, ale coś nam się rozmywa ta szkoła. zamiast tego robi się pchli targ. źle się stało, że mamy taką formę komentowania/dyskusji. bo albo jest to kwestia niedoskonałości zdjęć i z tym musimy się liczyć, albo po prostu autor przybliża nam warunki zrobienia zdjęcia, przytacza historię, ew. inne zdjęcia z tej sesji. i akceptujemy to dziękując, że poświęcił swój czas dla nas. tak jak na pokazie slajdów. ale nie nazywajmy tego "szkołą". bo ani respektu dla "wykładowcy" ani chęci uczenia się.

    aha - nie dziw się Jurku temu co Sven napisał. bo jest to prawda - on się nie prosił i nie pchał, żeby zdjęcie omawiać. może nawet niespecjalnie miał na to czas i ochotę. został wywołany niejako do tablicy.

    Cytat Zamieszczone przez Kubaman
    Opinie można sobie zamieszczać w galeriach, po to są tamte wątki.

    Nie ma mowy o opiniowaniu zdjęć opisywanych przez autorów, takie posty moderatorzy powinni od razu kasować. Nie jest istotne co się komu podoba a co nie, istotne jest w jaki sposób autor osiągnął taki a nie inny efekt i dlaczego to zrobił (co może być jeszcze bardziej pouczające ). Taki jest cel naszej "szkółki".
    Cytat Zamieszczone przez bonk
    wiem ze wielu sie oburzy ale moim zdaniem fotografia nie powinna wogóle ukazac się w dziale szkoła CB
    Sven zrobił zdjęcie, ktoś zaproponował je do omówienia w "szkole cb". Sven omówił. ja nie rozumiem - sami puryści fotograficzni są tutaj? nie było takiego nieba jakie chciał Sven, to sobie podmienił. wyretuszował to co chciał etc. oglądamy zdjęcie i Ci co chcą to się uczą od autora. ja wiem, wszyscy robią lepsze zdjęcia, tylko gdzie one są ;-)
    gra i buczy bebop

  2. #12
    Pełne uzależnienie Awatar Arkan
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 401

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bonk
    wiem ze wielu sie oburzy ale moim zdaniem fotografia nie powinna wogóle ukazac się w dziale szkoła CB...
    bonk, o ile zgadzam się co do uwag technicznych, o tyle nie zgadzam się co do konluzji.
    Po pierwsze: nie ma na tym forum (przynajmniej się nie ujawniła do tej pory) jakiejś wybitnej osobowości fotograficznej - takiej, której prace można by było uznać, za "state of the art" w jakiejś dziedzinie fotografii, więc staramy się wybrać najlepiej z osób, które są chętne do podzielenia się swoimi doświadczeniami.
    Po drugie: zwróciłeś uwagę na najmniej istotny element - obróbkę, podzczas gdy prawdziwą nauką dla początkujących jest informacja o tym jak używać śniegu jako blendy. Jeśli jest dobrze zrobiony RAW, to zawsze po jakimś czasie (kiedy się wprawimy bardziej w PS-e) można wrócić do tematu i obrobić zdjęcie ponownie. Jesli RAW jest skopany to kuuniec tematu.
    Po trzecie: jeśli wiesz jak zrobić takie zdjęcie, to ta lekcja nie jest dla Ciebie. Gwarantuje Ci, że dla dużej liczby forumowiczów taka fotka (nawet tak obrobiona) byłaby ozdobą portfolio.
    Pentax K-5 II, Leica M9

  3. #13
    Pełne uzależnienie Awatar muflon
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Zürich
    Wiek
    46
    Posty
    6 763

    Domyślnie

    ...po czwarte: ja jeszcze tego wszystkiego nie wycialem tylko dlatego, ze poza przypadkami oczywistymi, sam juz nie wiem co jest "dyskusja na temat a co nie" Kubaaa!

  4. #14
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2005
    Miasto
    fafa
    Posty
    755

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez muflon
    ...po czwarte: ja jeszcze tego wszystkiego nie wycialem tylko dlatego, ze poza przypadkami oczywistymi, sam juz nie wiem co jest "dyskusja na temat a co nie" Kubaaa!
    Muflon to jest do wycięcia i przeniesienia do wątku o tym co i jak w ramach "szkoły" piszemy w wątku dyskusja. jeszcze wiele się trzeba nauczyć o samym sposobie prowadzenia rozmowy o fotografii, gdzie tam robienie zdjęć... :sad: może też błąd tkwi w nazwie. albo taki mamy stosunek do słowa "szkoła".
    gra i buczy bebop

  5. #15

    Domyślnie

    Dzięki opisowi jak zostało zrobione zdjęcie dowiedziałem się kilku cennych informacji, dzięki Sven.

    Niektórzy bardzo niedobrze reagują na takie słowa jak: lekcja, szkoła, wykładowca itp. Może warto zmienić Szkoła fotografii na Fotografia od kuchni, czy coś takiego. Nie będzie wykładowców tylko forumowicze, którzy będą opisywali jak powstało zdjęcie i tyle.

  6. #16
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2005
    Miasto
    fafa
    Posty
    755

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jacam
    Niektórzy bardzo niedobrze reagują na takie słowa jak: lekcja, szkoła, wykładowca itp. Może warto zmienić Szkoła fotografii na Fotografia od kuchni, czy coś takiego. Nie będzie wykładowców tylko forumowicze, którzy będą opisywali jak powstało zdjęcie i tyle.
    bardzo dobra propozycja Jacam. poważnie.

    PS. Muflon przeniesie to ;-)
    gra i buczy bebop

  7. #17
    Uzależniony Awatar bonk
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Photoshop
    Wiek
    48
    Posty
    636

    Domyślnie

    jak wiadomo krowy zdania nie zmieniają a ja krową nie jestem i zdarza mi sie zmienic zdanie na jakis temat.
    po przeczytaniu kilku powyższych postów, wycofuję sie ze stwierdzenia "fotka nie powinna pojawic sie w szkole CB".

    szkola powinna uczyc a fakt ze ktos poporsil o tą fotkę w dziale szkola, a pozniej ktos to zaklepał swiadczy o tym ze jest to lekcja potrzebna. no i nie kazdy pewnie wie jak zrobic ptaszka na takim niebie.

    o ile moderatorzy pozwolą przedytuję gruntownie swojego poprzedniego posta i pozostawie jedynie uwagi odnosnie montazu.
    ...

  8. #18
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2005
    Miasto
    fafa
    Posty
    755

    Domyślnie

    łatwiej teoretyzować, a trudniej fotkę zrobić. swoją drogą fotografowanie ptaków na pokazach z bliskiej odległości nie jest łatwe. w sierpniu fotografowałem na Słowacji na zamku w Lubownej i byłem naprawdę zaskoczony ich szybkością (fakt, że robiłem 135L, a stałka niestety dużego manewru kadru nie daje). nie latały wysoko (w sensie na tle nieba), a i to by niewiele pomogło, bo niebo było jak mleko. nie może być nic gorszego do fotografowania na takim tle... z drugiej strony nisko szybujący ptak na tle murów zamkowych to też ciężka robota dla niewprawionego... no i zooooom.
    gra i buczy bebop

  9. #19
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    SoCal
    Posty
    1 358

    Domyślnie

    Niezly jest trick ze sniegiem. Choc w sumie credit bylby twoj
    gdybys na przyklad probowal odbic flash od sniegu :-)
    Przy okazji - da sie? Trzymajac flash w reku - chyba tak...
    Ciekawe, jak czesto natura wyglada nienaturalnie.
    Co do nieba, to wydaje mi sie, ze mala korekcja koloru - nieco mniejsze
    nasycenie i obrot od magenty plus nieco lepszy comp by bardzo pomogl...
    W sumie bardzo fajne zdjecia i dzieki za wyjasnienie o sniegu.

  10. #20
    sv
    Guest

    Domyślnie

    snowborder: z lampa nie probowalem, ale zycze sukcesu gdyby dogadac sie z ptaszyna, ze bedzie latala tylko z jednego kierunku i pod okreslonym katem, to pewnie kilkoma lampami daloby sie to doswietlic ta sama uwaga dotyczy polara, ktory dziala tylko pod okreslonym katem

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •