Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: Lekcja 3 - wykład

  1. #1
    sv
    Guest

    Lightbulb Lekcja 3 - wykład

    Objektyw: EF 300/f 4 is
    Aparat: EOS 1d mk II
    Parametry zdjęcia:
    Czas: 1/800 s
    Przysłona: 4,5
    ISO: 100
    Obiekt na zdjęciu: Kania ruda.



    Fotka powstała w lutym ubiegłego roku. Dla producenta widokówek robiłem zimowe zdjęcia Szczyrku, Wisły i Ustronia. Jednym z zamówionych „obiektów” był Leśny Park Niespodzianek usytuowany na południowo-zachodnim (pięknie oświetlonym) stoku Równicy. Szczęśliwie trafiłem na pokaz lotów ptaków drapieżnych, który zwykle ma miejsce o godzinie 14.00. Polana, nad którą latają ptaki, była pokryta śniegiem i stanowiła naturalną blendę, która pięknie oświetlała ptaki od spodu (fotografując ptaki na tle nieba, zazwyczaj na zdjęciu widzimy czarny kontur ptaka na tle jasnego nieba: dzięki odbiciu światła od śniegu, ptaki były tym razem równomiernie oświetlone). Zdjęcia robiłem EOSem 1d mk II i dwoma obiektywami: 300/4 is oraz 70-200/2,8 bez stabilizacji. Ponieważ ptaki latają dość blisko, zoom jest chyba wygodniejszy. Największym problemem okazało się być utrzymanie ptaka w kadrze, a im mniejsza ptaszyna latała, tym trudniej było ją sfotografować. Jeżeli chodzi o „technikalia”; AI servo, pomiar światła punktowy, skupiony w centrum kadru lub manual. Ilość klatek na sekundę ma o tyle znaczenie, że ilość przypadkowych i nieudanych fotek powoduje, że „więcej znaczy lepiej” 

    W trakcie pokazu, który trwał pewnie ze 20 minut, zrobiłem dwieście, czy trzysta fotek, z których mniej lub więcej udanych było 20 do 30.

    Ponieważ nie jestem fotografem przyrody, dlatego pozwoliłem sobie „przerobić” tę fotkę, wycinając niebo (niebieskie niebo łatwo wyciąć) i wkleiłem niebo, które bardziej mi się pasowało:

    i kolejna fotka:



    Fotki wykonane w trakcie pokazu wykorzystałem do artykułu o fotografowaniu zwierząt jaki „popełniłem” dla czasopisma „Zoom”.

    Nie chcę robić reklamy dla Leśnego Parku Niespodzianek, ale polecam to miejsce wszystkim lubiącym „szybką” fotografię. Zapewniam wszystkich fotografujących sport, że wszystko co fotografowaliście do tej pory było nieprawdopodobnie wolne w porównaniu z lecącym drapieżnikiem (taki jastrząb spadając na ofiarę „rozwija” ponad 300 km/h).
    Ostatnio edytowane przez sv ; 15-01-2006 o 20:53

  2. #2

    Domyślnie

    Sven, jednak pogoda chyba nie byla tak idealna, co wnosze po kolorze nieba. Czy uzycie filtra polaryzacyjnego zmieniloby te zamglony blekit w nasycony niebieski?? Tak tylko dywaguje jako zagorzaly zwolennik uzywania polara
    Pozdrawiam,

    Jarek

    www.jarekjaworski.net

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar Jac
    Dołączył
    Nov 2004
    Miasto
    W-wa/Bielany
    Posty
    4 813

    Domyślnie

    mam pytanie, czy robiac te fotki myslales o jakims konkretnym kadrze czy zalezalo ci juz od poczatku na ladnym uchwyceniu jakiejs fazy lotu czy poprostu robiles 'seriami' i wybrales najlepsze ktore wyszly?
    Ostatnio edytowane przez Jac ; 16-01-2006 o 22:48

  4. #4
    sv
    Guest

    Domyślnie

    Jarek; nie zakladalem polara, bo polar zabiera swiatlo co przy "szybkiej" fotografii nie jest zbyt korzystne. nie jestem pewien, czy gdybym zalozyl polara i fotografowal przy iso 400 efekt bylby lepszy? sprobuje nastepnym razem

    Jac: nie bardzo jest kiedy zastanowic sie nad kadrem, ale zalezalo mi na mozliwie duzych zblizeniach
    Ostatnio edytowane przez sv ; 17-01-2006 o 00:09

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •