Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 29 z 29

Wątek: Higiena oczu

  1. #21
    Uzależniony
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    809

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tezet-gdynia Zobacz posta
    Nie, nie studiowalem, ale studiowala moja "była" ktorej pomagalem prawie codziennie przy nauce przepytujac ja o wszystko na studiach chemicznych
    ok, to ja nie mam pytań
    jeszcze tylko spytaj siostrze, dlaczego w przedziale wieku 30-36 lat wada wzroku pogorszyła mi się o 2dpi. oczywiście nie musisz odpowiadać, ja odpowiedź znam, jednak zanim wygłosi się tak oczywiste wnioski warto doczytać uważniej notatki swojej lubej

  2. #22
    Pełne uzależnienie Awatar Tezet-gdynia
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Gdynia
    Posty
    1 283

    Domyślnie

    Widze ze probujesz sie przyczepic, niech bedzie ze pisze bzdury. Wada mogla sie poglebic ze wzgledu na bardzo duzo czynnikow. Jednak wiekszosc wad wychodzi do pewnego wieku i pozniej jest bardzo mala szansa ze wystapia lub sie poglebia. Wiadomo ze zadna regula nie dziala w 100% i sa wyjatki i rozne przypadki. Wiadomo ze jak bedzie sie katowalo oko jakimis ciezkimi czynnikami typu praca w kopalni w ciemnosci, to wada powstanie, ale my tu nie o tym przeciez rozmawiamy, tylko o tym jak na oko wplywaja monitory roznego rodzaju, prawda ?

  3. #23
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    2 746

    Domyślnie

    Nie o tym, tylko:

    Cytat Zamieszczone przez Pelson Zobacz posta
    W telegraficznym skrócie - co zrobić żeby gały nie bolały...?
    :smile:

  4. #24
    Uzależniony
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    809

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tezet-gdynia Zobacz posta
    Widze ze probujesz sie przyczepic, niech bedzie ze pisze bzdury. Wada mogla sie poglebic ze wzgledu na bardzo duzo czynnikow. Jednak wiekszosc wad wychodzi do pewnego wieku i pozniej jest bardzo mala szansa ze wystapia lub sie poglebia. Wiadomo ze zadna regula nie dziala w 100% i sa wyjatki i rozne przypadki. Wiadomo ze jak bedzie sie katowalo oko jakimis ciezkimi czynnikami typu praca w kopalni w ciemnosci, to wada powstanie, ale my tu nie o tym przeciez rozmawiamy, tylko o tym jak na oko wplywaja monitory roznego rodzaju, prawda ?
    Nie , nie chcę się przyczepić, dyskutujemy tylko zaciekle
    Mylisz jednak pewne sprawy - "różnego rodzaju monitory" nie mają znaczenia przy zmęczeniu wzroku/pogłębianiu się wad. Istotą zagadnienia jest tu bezustanne wlepianie wzroku w tę samą płaszczyznę przez co oko się "rozleniwia". Prowadzi to do zwiotczenia mięśni gałki ocznej, a co za tym idzie do problemów z akomodacją i pogorszenia wzroku. Jest to powód, dla którego zaleca się robienie krótkich, ale dość częstych przerw w pracy przy komputerze o czym pisałem powyżej.
    To właśnie najbardziej męczy i degraduje wzrok, nie mniej dbałość o poprawne naświetlenie, unikanie refleksów jest nie mniej ważne, i wszelakie krople nafaszerowane konserwantami jako środek doraźny niewiele tu na dłuższą metę pomogą.

  5. #25
    Pełne uzależnienie Awatar Tezet-gdynia
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Gdynia
    Posty
    1 283

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nowart Zobacz posta
    Nie , nie chcę się przyczepić, dyskutujemy tylko zaciekle
    No dobra, wierze ;-)

    Cytat Zamieszczone przez nowart Zobacz posta
    Mylisz jednak pewne sprawy - "różnego rodzaju monitory" nie mają znaczenia przy zmęczeniu wzroku/pogłębianiu się wad. Istotą zagadnienia jest tu bezustanne wlepianie wzroku w tę samą płaszczyznę przez co oko się "rozleniwia".
    A widzisz, i tu mozemy nie dojsc do porozumienia ;-) Tak jak pisalem, jedni sa "sztywni", a inni "rozbiegani". Ja nigdy nie potrafilem czytac majac ksiazke w jednym miejscu. Nigdy nie potrafilem usiedziec w jednej pozycji dluzej niz pare sekund przed monitorem. Moja glowa zmienia co chwile polozenie. Ma to takie znaczenie jak zmiana polozenia np gazety. Sam zauwaz ze glowa sie rusza co chwile. Promieniowanie polaczone z czestotliwoscia crt, mialo bardzo duze znaczenie. Niektorzy mowili ze powyzej 85Hz nie widac roznicy. Ja mialem zawsze 120Hz ustawione na monitorze i widzialem kolosalna roznice w stosunku do 85Hz. Promieniowanie tez robi swoje, poniewaz monitory LCD/LED nie produkuja promiowania chociazby UV ktory ma bardzo silny wplyw na wzrok. A nawet jesli produkuja, to w stopniu znikomym.

    Cytat Zamieszczone przez nowart Zobacz posta
    Prowadzi to do zwiotczenia mięśni gałki ocznej, a co za tym idzie do problemów z akomodacją i pogorszenia wzroku. Jest to powód, dla którego zaleca się robienie krótkich, ale dość częstych przerw w pracy przy komputerze o czym pisałem powyżej.
    Z tym sie zgodze. Najlepiej jest powiesic strone tytulowa jakiejs gazety na scianie, i co jakis czas czybkie czytanie tytulow naglowkow. To pozwala trenowac wzrok by sie nie lenil.

    Cytat Zamieszczone przez nowart Zobacz posta
    To właśnie najbardziej męczy i degraduje wzrok, nie mniej dbałość o poprawne naświetlenie, unikanie refleksów jest nie mniej ważne, i wszelakie krople nafaszerowane konserwantami jako środek doraźny niewiele tu na dłuższą metę pomogą.
    Czy aby najbardziej meczy i degraduje to nie wiem, ale sa tez i inne czynniki, ktorych wyeliminowania pozwala utrzymac wzrok w dobrej formie, ktore zostaly tu wymienione, czyli jasnosc w stosunku do pomieszczenia, refleksy ktore tworza duszki na siatkowce, zbyt nasycone kolory, czestotliwosc odswiezania, i wiele innych.

    Jesli ktos potrafi czytac godzinami ksiazke i oczy go nie bola, to i z monitorem nie powinno byc problemow jesli wykluczy sie wiekszosc bledow.

    A co do samej ochrony wzroku, to jako czlowiek z nad morza, moge polecic wszelkiego rodzaju bioluteine, oraz oczywiscie, przepyszne rybki, ktore maja dobry wplyw na oczy, a nie posiadaja konserwantow ;-) Dla kierowcow takze polecana jest bioluteina na oczy ;-)

  6. #26
    Uzależniony
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    809

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tezet-gdynia Zobacz posta
    Z tym sie zgodze. Najlepiej jest powiesic strone tytulowa jakiejs gazety na scianie, i co jakis czas czybkie czytanie tytulow naglowkow. To pozwala trenowac wzrok by sie nie lenil.
    No to w najważniejszej kwestii doszliśmy do konsensusu - tego niech ludzie pilnują a większość problemów z oczami przed ekranem minie
    Natomiast co do crt, które przytoczyłeś to oczywiście nie miałem ich na myśli z racji prostego faktu, że nie są już od dawna produkowane i nie sądzę, żeby ktoś parający się fotografią jeszcze takowe zabytki miał na biurku.
    No nieważne - do sedna sprawy doszliśmy

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tezet-gdynia Zobacz posta
    Czy aby najbardziej meczy i degraduje to nie wiem, ale sa tez i inne czynniki, ktorych wyeliminowania pozwala utrzymac wzrok w dobrej formie, ktore zostaly tu wymienione, czyli jasnosc w stosunku do pomieszczenia, refleksy ktore tworza duszki na siatkowce, zbyt nasycone kolory, czestotliwosc odswiezania, i wiele innych.
    Jak ma się częstotliwość odświeżania do męczenia się wzroku? Mój monitor na rozdzielczości natywnej ma zabójczo dużo możliwości ustawień - 59 i 60 Hz wiec pytam raczej z ciekawości...
    6d - s 35 1.4 a - c 85 1.8 - t 16-28 2.8 - 430ex ii - yn 560 iii - s nx 10 - s nx 30 2.0
    past: 5d - 40d - 20d - c 28 1.8 - c 35 2.0 - c 17-40 4.0 l - t 90 2.8 vc - c 70-210 3.5-4.5 - t 17-50 2.8 - t 17-35 2.8-4.0

    Paweł Postaleniec fotoBLOG

  8. #28
    Pełne uzależnienie Awatar gavin
    Dołączył
    Feb 2010
    Miasto
    Czeladź
    Wiek
    43
    Posty
    1 339

    Domyślnie

    Nie ma to znaczenia w LCD

  9. #29
    Pełne uzależnienie Awatar Tezet-gdynia
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Gdynia
    Posty
    1 283

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nowart Zobacz posta
    Natomiast co do crt, które przytoczyłeś to oczywiście nie miałem ich na myśli z racji prostego faktu, że nie są już od dawna produkowane i nie sądzę, żeby ktoś parający się fotografią jeszcze takowe zabytki miał na biurku.
    Aaaa, widzisz, ja jeszcze dosc niedawno mialem belinee 24" crt ktora kolorami, kontrastem, jasnoscia, czernia i wszystkimi parametrami (w tym bezproblemowe odswiezanie 120Hz przy 1600x1200 albo nawet wyzszej) bila wiekszosc tanich lcd Gdy padl i musialem podlaczyc na szybko stara 15" ktora wyciagala max chyba 65Hz przy 1024x768 zeby kupic nowy monitor, to niestety oj oczka bolec zaczely ;-) Mam tez kilka osob znajomych ktore ciagle uzywaja monitorow CRT i takze nie narzekaja (85Hz minimum) i nie maja zamiaru zmieniac monitora do czasu az padnie Takze, nie byl bym taki pewien czy odeszly juz na stale do lamusa, ale przyznaje, jest ich juz mniejszosc

    Cytat Zamieszczone przez Pelson Zobacz posta
    Jak ma się częstotliwość odświeżania do męczenia się wzroku? Mój monitor na rozdzielczości natywnej ma zabójczo dużo możliwości ustawień - 59 i 60 Hz wiec pytam raczej z ciekawości...
    Cytat Zamieszczone przez gavin Zobacz posta
    Nie ma to znaczenia w LCD
    Dokladnie, tutaj piksele sie wyswietlaja jako siatka ktora swieci i liczy sie czas zapalenia i gaszenia piksela w ms. Jesli monitor ma slabe parametry czasu reakcji to wystepowac bedzie smuzenie (tak jak w starych lcd), przez co takze beda oczy bolec

    W duzym skrocie mozna wiec przyjac ze odswiezanie przy lcd oraz led nie ma znaczenia Duzo wieksze znaczenie ma jasnosc i tak jak wspomnial nowart patrzenie na jedna plaszczyzne. Ja przy swoim monitorze moge siedziec nawet 8-12 godzin dziennie przez tydzien i nie odczuwam zadnego bolu, zaczerwienienia itp. Ale moze rzeczywiscie ja sie krece, wierce, patrze na rozne rzeczy dookola (maly pokoj, wszystkiego duzo) i to jest sukces tego wszystkiego Zreszta, przy obrobce, zamiast czasami cos zoomowac na ekranie, wole przyblizyc sie i oddalic od monitora zeby wylapac roznice Wydaje mi sie ze mozna juz z tego tematu wyciagnac pewne trafne wnioski i uporzadkowac je w liste zeby kazdy mogl przeczytac konkretne info

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •