Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 52

Wątek: Zagadnienia dotyczace dźwęku w filmie

  1. #31
    Bywalec
    Dołączył
    May 2004
    Miasto
    Łódź
    Posty
    114

    Domyślnie

    Witam!
    Szukam budżetowego rozwiązania kwestii nagrywania dźwięku w lustrzance. Do tej pory stosowałem (i stosuję) rejestrator zewnętrzny oraz synchronizację z dźwiękiem nagranym mikrofonem wbudowanym. Rozwiązanie dobre, ale:
    1. czasochłonne,
    2. wymagające dodatkowej ręki na trzymanie rejestratora.

    Wydaje mi się, że w niektórych sytuacjach lepszy byłby mikrofon typu Rode VideoMic. I tutaj pytanie konkretne: czy ktoś z Was miał możność sprawdzenia mikrofonu Hahnel MK100 lub (najlepiej) porównania z Rode? Potrzebuję dźwięku mono, osoby nagrywane znajdują się jakieś 2-3 metry od aparatu. Być może będę nagrywać nieco dłuższy materiał, w którym korzystanie z dodatkowego rejestratora będzie trudne do przeprowadzenia.
    5dmkII, 24-70/2.8, 70-200/4 IS, 50/1.8 II, Samyang 500/8

  2. #32

    Domyślnie Odp: Zagadnienia dotyczace dźwęku w filmie

    Witam
    w tym wątku piszemy o dźwięku, dlatego szukam porady dot. poziomu nagranego dźwięku za pomocą dodatkowego mikrofonu. Mam Audio-Technica PRO 24 CMF. Dźwięk nagrany w 5DMk2 wbudowanym jest dość głośny choć nie najlepszej jakości. Poziom przy ustawieniu ręcznym z mikrofonem dodatkowym ma z kolei duże szumy. Czy ktoś z forumowiczów wie jak rozwiązać problem, czy tylko softem podbić sygnał i odfiltrować szumy?. W próbach ML jest ten sam problem techniczny dla mnie na razie nie rozwiązywalny.

  3. #33
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 720

    Domyślnie Odp: Zagadnienia dotyczace dźwęku w filmie

    Nie ma na to prostej recepty. Dlatego ciągle mowa o tym żeby kupować jak najcichsze mikrofony (małe szumy własne). Nie wiem jak wygląda też kwestia szumów w aparacie. Generalnie dobrym rozwiązaniem jest zewnętrzny sprzęt do rejestracji dźwięku lub jeśli nie chce Ci się bawić w synchronizację to jakieś urządzenie (np. zewnętrzny mikser z cichymi preamp-ami - są dedykowane takie urządzenia do 5D) zapewniający na tyle mocny sygnał, że wybije się zdecydowanie ponad szumy własne aparatu.
    Odfiltrowywanie szumów to ostateczność i udaje się dobrze tylko przy nieskomplikowanych źródłach dźwięku (mowa). Co do podbijania to najlepiej robić to jakimś softowym limiterem ale wtedy szumy też zostaną podbite.

    Mikrofon którego używasz nie spełnia niestety żadnego warunku z potrzebnych do nagrań jedyną jego zaletą jest to że jest.
    Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest kupienie mikrofonu (mono) np. Rode M3 /ma własne zasilanie baterią 9V/ - odpowiednia przejściówka -> canon/*-jack (a jeszcze lepiej osobny preamp) i opad szczęki jak może wyglądać nagranie .

    /*- chodzi o rodzaj złącza, a nie o firmę
    Ostatnio edytowane przez Kolekcjoner ; 10-08-2012 o 14:34
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  4. #34
    Uzależniony Awatar mc_iek
    Dołączył
    Mar 2008
    Miasto
    Kępa Niemojewska
    Wiek
    60
    Posty
    790

    Domyślnie Odp: Zagadnienia dotyczace dźwęku w filmie

    Jak dobrze poszukać, to da się kupić książkę Krzysztofa Sztekmilera "Podstawy nagłośnienia i realizacji nagrań". To dobra pozycja dla mało i średnio wtajemniczonych. Mam jej pierwsze wydanie i mimo kilkunastu lat praktyki w zawodzie realizatora dźwięku, czasem ją przeglądam, dla przypomnienia sobie oczywistych oczywistości, które ulatują wraz ze wzrostem rutyny. Spora dawka wiedzy za niewielkie pieniądze. A dźwięk w filmie ważny jest...
    Nałómta siem odmieniwać kącufkuf po polskiemu!

  5. #35
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 720

    Domyślnie Odp: Zagadnienia dotyczace dźwęku w filmie

    Ciężko - polecałem mojemu znajomemu - bez sukcesu. To rodzaj białego kruka .
    Pomijam zupełnie fakt że zmobilizować ludzi do tego żeby coś przeczytać to dopiero sztuka wszak "tera Panie wszystko proste wystarczy nacisnąć przycisk - każdy to potrafi" - po co komu jakieś książki i to jeszcze stare .
    Ostatnio edytowane przez Kolekcjoner ; 12-08-2012 o 19:10
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  6. #36
    Pełne uzależnienie Awatar jacek_73
    Dołączył
    Oct 2010
    Miasto
    53 N, 18 E
    Wiek
    50
    Posty
    2 587

    Domyślnie Odp: Zagadnienia dotyczace dźwęku w filmie

    Książki to SOM dobre jak człowiek na emeryturze siedzi i nie wie co ma z czasem robić
    Jestę fotografę
    miszcz martwi się o podpis

  7. #37
    Uzależniony Awatar mc_iek
    Dołączył
    Mar 2008
    Miasto
    Kępa Niemojewska
    Wiek
    60
    Posty
    790

    Domyślnie Odp: Zagadnienia dotyczace dźwęku w filmie

    Ja swoją kupiłem w siedzibie Centrum Animacji Kultury, które było pierwszym wydawcą i które potem przekształciło się w Narodowe Centrum Kultury. Miałem przyjemność uczestniczyć w kursie prowadzonym przez Pana Krzysztofa. Do dziś wiele z czarów, które odczyniał przy mikrofonach i heblach pozostają dla mnie niedościgłym wzorem kunsztu tego Szamana Dźwięku.

    Może TU się uda?
    Ostatnio edytowane przez mc_iek ; 12-08-2012 o 19:41
    Nałómta siem odmieniwać kącufkuf po polskiemu!

  8. #38

    Domyślnie Odp: Zagadnienia dotyczace dźwęku w filmie

    Dziękuję za odpowiedź "Kolekcjonerowi". Zapewne wiesz dużo więcej niż ja, jednakże na forum znalazłem właśnie poradę by kupić mikrofon "Audiotechnica PRO 24CM", a nie polecany przez Ciebie "Rode", który to model niektórzy krytykują za słabe wzmocnienie dźwięku. Należałoby chyba sprawdzić te mikrofony empirycznie by wybrać właściwy. Widzę, że każdy ma swoje zdanie uzależnione zapewne od tego co posiada. Zresztą ten mikrofon też posiada własne zasilanie (bateryjkę) i pozwala wg informacji producenta zasilać go po kablu z aparatu. Nie wiem czy Canon 5DMk2 może zasilać mikrofon z własnego akumulatora. Soft ML pokazuje taką możliwość - tylko nie wiem czy ta funkcja działa. Kupiłem go i nie sądzę bym kupował jeszcze inny. Chociaż wadą mikrofonu na lustrzance jest zbierania nawet delikatnych dotknięć do aparatu, należałoby zapewne go izolować poprzez inne mocowanie, a nie mocować na szynie lampy błyskowej - nie zauważyłem takiej informacji na forum (czy to brak doświadczenia z tym problemem?). Podoba mi się Twoja rada o osobnym rejestratorze dźwięku, tylko nie wiem czy są jakieś rozwiązania niskobudżetowe (do 400 zł).

  9. #39
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 408

    Domyślnie Odp: Zagadnienia dotyczace dźwęku w filmie

    Zoom H1 to odpowiedź na ostatnie pytanie.

  10. #40
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 720

    Domyślnie Odp: Zagadnienia dotyczace dźwęku w filmie

    Cytat Zamieszczone przez szymad Zobacz posta
    Dziękuję za odpowiedź "Kolekcjonerowi". Zapewne wiesz dużo więcej niż ja, jednakże na forum znalazłem właśnie poradę by kupić mikrofon "Audiotechnica PRO 24CM", a nie polecany przez Ciebie "Rode", który to model niektórzy krytykują za słabe wzmocnienie dźwięku.
    Mowa o Rode M3 - co rozumiesz pod pojęciem "słabe wzmocnienie dźwięku" - w mikrofonie? Ja używam tego majka na scenie do różnych instrumentów i do nagrań (min. do filmu) i nie mam żadnego słabego wzmocnienia - to do czego go podłączamy daje zupełnie wystarczające wzmocnienie .

    Cytat Zamieszczone przez szymad Zobacz posta
    Należałoby chyba sprawdzić te mikrofony empirycznie by wybrać właściwy. Widzę, że każdy ma swoje zdanie uzależnione zapewne od tego co posiada. Zresztą ten mikrofon też posiada własne zasilanie (bateryjkę) i pozwala wg informacji producenta zasilać go po kablu z aparatu. Nie wiem czy Canon 5DMk2 może zasilać mikrofon z własnego akumulatora. Soft ML pokazuje taką możliwość - tylko nie wiem czy ta funkcja działa. Kupiłem go i nie sądzę bym kupował jeszcze inny. Chociaż wadą mikrofonu na lustrzance jest zbierania nawet delikatnych dotknięć do aparatu, należałoby zapewne go izolować poprzez inne mocowanie, a nie mocować na szynie lampy błyskowej - nie zauważyłem takiej informacji na forum (czy to brak doświadczenia z tym problemem?). Podoba mi się Twoja rada o osobnym rejestratorze dźwięku, tylko nie wiem czy są jakieś rozwiązania niskobudżetowe (do 400 zł).
    Niskobudżetowe rejestratory to generatory szumu - szkoda pieniędzy moim zdaniem.
    Poczytaj sobie trochę zachodnich for (np.: Gearslutz.com) - masz tam kopalnię wiedzy na temat nagrań i dźwięku w filmie.
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •