Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 52

Wątek: Zagadnienia dotyczace dźwęku w filmie

  1. #11
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 709

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez asterix Zobacz posta
    Nie przesadzal bym z tym, ze filmowcy uzywaja super wyszukanego sprzetu. Nagrywalem pare epizodow dla BBC i ITV4
    Wymogi telewizji dla dźwięku to osobny temat. W większości wystarcza to co jest w kamerze. A co jest to każdy kto się z tym zetknął wie doskonale .
    Zupełnie czymś innym jest rejestracja koncertów, a o tym była tu mowa i do tego się odniosłem.
    O rzeczonych rejestratorach wspomniałem gdyż oferują doskonały stosunek ceny do jakości i można nimi w prosty sposób dokonać rejestracji nawet wymagającego zadania.

    Przy okazji przeniosłem do oddzielnego wątku żeby nie ciągnąć OT.
    Ostatnio edytowane przez Kolekcjoner ; 19-11-2011 o 04:01
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  2. #12
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Grójec
    Wiek
    40
    Posty
    373

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tezmarek Zobacz posta
    Jakim programem synchronizujecie filmy z 50D z dźwiękiem nagranym za pomocą rejestratora audio (brak ścieżki dźwiękowej z puszki uniemożliwi automatyczną synchronizację) ?
    Każdy program do filmów . Na jedną ścieżkę video a na drugą audio .
    Zautomatyzować się nie da bo niby jak ?
    Jeszcze może przy nagrywaniu np chórku kiedyś dałoby się zsynchronizować audio na podstawie automatycznego czytania z ruchu warg , ale np szumu wody sie nie zsynchronizuje . Brak jakiegokolowiek połączenia pomiędzy video z jednego urządzenia a audio z drugiego .

    Ale z doświadczenia (na razie bardzo skromnego ale jednak ) jak coś nagrywasz to najlepiej jednym ciągiem (audio i video). Im mniej potem musisz robić synchronizacji na kompie tym lepiej (ja trochę ich porobiłem z 3 równoległych kamer + rejestrator audio)
    Jak masz ciągłość materiału to jak już raz porządnie zsynchronizujesz to problem masz z głowy .
    -> choć tu problemem będzie pewnie ilość pamięci w aparacie .

    Ewentualnie można posynchronizować zegary w rejestratorze i kamerach (np roland r-05 zapisuje w nazwie pliku start zapisu co do sekundy) i zawsze można to jakoś tam wykorzystać to przymiarki "na oko" i potem synchro dokładne .
    Ostatnio edytowane przez Makudonarudo ; 23-11-2011 o 10:02

  3. #13
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 368

    Domyślnie

    Synchronizacja? Stare sprawdzone metody, klaps filmowy zarejestrowany na filmie i jego dźwięk na rejestratorze i już jest punkt odniesienia. Zamiast super wypasionego klapsa może być klaśnięcie ręką.

  4. #14
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Grójec
    Wiek
    40
    Posty
    373

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Przemek_PC Zobacz posta
    Synchronizacja? Stare sprawdzone metody, klaps filmowy zarejestrowany na filmie i jego dźwięk na rejestratorze i już jest punkt odniesienia. Zamiast super wypasionego klapsa może być klaśnięcie ręką.


    Heh . Dzięki
    Na to w sumie nie wpadłem . a proste ......
    Choć fakt że czasem robiłem synchro na klaśnięcie ale klaskanie publiczności po śpiewie jak nie miałem innego sensownego i szybkiego punktu odniesienia

  5. #15
    Uzależniony
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    840

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Przemek_PC Zobacz posta
    Synchronizacja? Stare sprawdzone metody, klaps filmowy zarejestrowany na filmie i jego dźwięk na rejestratorze i już jest punkt odniesienia. Zamiast super wypasionego klapsa może być klaśnięcie ręką.
    To jasne, tyle, że musi być ktoś zorientowany w polu widzenia, kto klaśnie, stuknie. mlaśnie, tupnie lub coś w tym rodzaju. Jednak przy filmowaniu ad-hoc zwykle nie ma takiej mozliwości.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Cytat Zamieszczone przez Makudonarudo Zobacz posta
    Każdy program do filmów . Na jedną ścieżkę video a na drugą audio .
    Zautomatyzować się nie da bo niby jak ?
    ....
    Jak tam zupełnie zielony jestem jeśli chodzi o filmowanie, ale onegdaj przeczytałem, że niektórzy synchronizują dźwięk z rejestratora audio z obrazem, korzystając właśnie ze ścieżki dźwiękowej nagranej przez aparat (ponoć jest to dosyć powszechne wśród użytkowników 5D II i jak najbardziej jest do tego soft). Z punktu widzenia algorytmu mnie się to wydaje jak najbardziej wykonalne.
    Ostatnio edytowane przez tezmarek ; 23-11-2011 o 17:57 Powód: Automerged Doublepost

  6. #16
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 368

    Domyślnie

    A może przeczytasz najpierw wątek i dowiesz się, że 50D nie ma wbudowanego mikrofonu? Co do klaskania to klaszcze się samemu, jeśli nie w dłonie to w kolano, stół czy pupę koleżanki ważne żeby to w co się uderza dźwięk wydało. Często filmuję na dwie kamery i klaśnięcie rejestrowane jako dźwięk załatwia sprawę ale obydwie kamery dźwięk rejestrują i łatwo złapać odniesienie w postprodukcji, 50D dźwięku nie rejestruje dlatego trzeba połączyć dźwięk klaśnięcia z rejestratora z obrazem klaśnięcia mu odpowiadającym z aparatu.
    Ostatnio edytowane przez Przemek_PC ; 23-11-2011 o 18:26

  7. #17
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 709

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tezmarek Zobacz posta
    Jak tam zupełnie zielony jestem jeśli chodzi o filmowanie, ale onegdaj przeczytałem, że niektórzy synchronizują dźwięk z rejestratora audio z obrazem, korzystając właśnie ze ścieżki dźwiękowej nagranej przez aparat (ponoć jest to dosyć powszechne wśród użytkowników 5D II i jak najbardziej jest do tego soft). Z punktu widzenia algorytmu mnie się to wydaje jak najbardziej wykonalne.
    Problem polega na tym że rzadko się zdarza żeby zegary przetworników w różnych urządzeniach "tykały" tak samo. Zsynchronizowanie na początku owszem daje efekt ale do pewnego momentu później znów się może rozsynchronizować. Dlatego ta synchronizacja to nie jest taka prosta rzecz. Zresztą najlepszym dowodem są filmy i telewizja gdzie często widać rozjazdy. Szczególny problem stanowi to przy długich ujęciach.
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  8. #18
    Uzależniony Awatar mc_iek
    Dołączył
    Mar 2008
    Miasto
    Kępa Niemojewska
    Wiek
    60
    Posty
    790

    Domyślnie

    W profesjonalnych studiach dźwiękowych, często używa się osobnego zegara synchronizującego różne urządzenia ze sobą, ale w przypadku amatorskiego wideo raczej jest to niewykonalne. Jeżeli ujęcia filmowe nie przekraczają kilku/nastu/dziesięciu sekund, to niedokładność zegarów nie powinna być zbyt wielkim problemem.
    Nałómta siem odmieniwać kącufkuf po polskiemu!

  9. #19
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 368

    Domyślnie

    Bez przesady, filmowałem koncert 1h15m na trzy kamery i rejestrator i nic się nie rozjechało. Rejestrator to Zoom H2. Nie przesadzajmy więc z tymi kilkudziesięcio-sekundowymi ujęciami. Jeśli rejestrator sprawny to nie ma co wyolbrzymiać problemu.

  10. #20
    Uzależniony
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    840

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Przemek_PC Zobacz posta
    A może przeczytasz najpierw wątek i dowiesz się, że 50D nie ma wbudowanego mikrofonu? Co do klaskania to klaszcze się samemu, jeśli nie w dłonie to w kolano, stół czy pupę koleżanki ważne żeby to w co się uderza dźwięk wydało. Często filmuję na dwie kamery i klaśnięcie rejestrowane jako dźwięk załatwia sprawę ale obydwie kamery dźwięk rejestrują i łatwo złapać odniesienie w postprodukcji, 50D dźwięku nie rejestruje dlatego trzeba połączyć dźwięk klaśnięcia z rejestratora z obrazem klaśnięcia mu odpowiadającym z aparatu.
    Łorany - to chyba do mnie Tak wiem, że 50D nie ma mikrofonu, bo... mam 50D i zresztą o braku mikrofonu napisałem chyba w pytaniu. Wiem, że posiadacze 5D MKII narzekający na dźwięk rejestrowany przez puszkę, używają zewnętrznych rejestratorów, a dźwięk nagrywany przez aparat wykorzystywany jest jako baza dla automatycznej synchronizacji zewnętrznej ścieżki dźwiękowej. Stąd wzięło się pytanie, jak w praktyce radzą sobie użytkownicy 50D z synchronizacją. Może nie wyjaśniłem zbyt jasno, że chodzi mi o użytkowników leniwych, którzy chcieliby mieć przynajmniej półautomat do synchronizacji. Miałem nadzieję, że że ktoś ma już jakiś genialny patent w stylu - "jak naciskam SET w aparacie to donośnie mlaskam, a potem to sprawa jest już prosta, bo w super-hiper programiku XYZ jest filtr, który autoamagicznie wykrywa mlaśnięcia, przycina audio i łączy z obrazem.

    W sumie to jednak chyba robi się offtop, więc wrócę do tematu - czy w 50D w ML działa wam symulacja matówki z klinem?

Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •