Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28

Wątek: Wpływ barwy światła na AF

  1. #1
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Nowy Sącz
    Posty
    1 304

    Domyślnie Wpływ barwy światła na AF

    Witam.
    Przeglądając forum znalazłem

    "Czy ja to dobrze rozumiem, że w zależności od temparatury barwowej światła, w którym robię zdjęcie AF może zachowywać się różnie, np. w temp. 5500K będzie OK, a np. przy 3200K może nie być OK?
    To akurat jest chyba wiedza powszechna, patrz słynne problemy z FF przy świetle żarowym (i bez wspomagania wzorkiem z lampy)."

    Może to i "powszechna wiedza" ale nie znalazłem informacji jakie światło o jakiej temperaturze jest najgorsze.

    Napiszcie proszę jakie światło (o jakiej temperaturze) najbardziej "oszukuje" system AF?
    A może to nie tylko światło oświetlające, ale i odbite - czyli na jakim kolorze ustawiamy ostrość.
    6D; 5DII; C 24-70 2.8L; C 24-105L; C 70-200 2.8L; C 35 2.0 IS; C 50 1.4; C 85 1.8; S 17-35 2.8-4
    Moje fotki Moje fotki II

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar MC_
    Dołączył
    Oct 2009
    Miasto
    Torun/Slupsk
    Posty
    3 449

    Domyślnie

    Z całą pewnością do testowania AFa jest niedobre światło żarowe.

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli światło żarowe sprawia jakieś problemy w ustawianiu ostrości, to w takim razie jest najlepszym światłem do testowania AF.
    nowa strona | www.epicure.pl | polub moje zdjęcia | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Nowy Sącz
    Posty
    1 304

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MC_ Zobacz posta
    Z całą pewnością do testowania AFa jest niedobre światło żarowe.
    Dobrze, ale bardziej chodzi o to abym wiedział, że w danym świetle najprawdopodobniej będzie FF lub BF
    Ostatnio na jakiejś "imprezie" robiłem fotki canonem 50mm 1.8 II. Światło słabe, dużo świeczek ustawiłem f2.0. Pstrykam a tu na większości zdjęć FF. Myślałem, że coś nie tak z obiektywem. Przychodzę do domu robię testy - jest OK.
    Później znalazłem ten wątek o wpływie barwy światła na AF
    6D; 5DII; C 24-70 2.8L; C 24-105L; C 70-200 2.8L; C 35 2.0 IS; C 50 1.4; C 85 1.8; S 17-35 2.8-4
    Moje fotki Moje fotki II

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar MC_
    Dołączył
    Oct 2009
    Miasto
    Torun/Slupsk
    Posty
    3 449

    Domyślnie

    Pewnie wpływ temperatury barwowej.

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar jacek_73
    Dołączył
    Oct 2010
    Miasto
    53 N, 18 E
    Wiek
    50
    Posty
    2 587

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Jeśli światło żarowe sprawia jakieś problemy w ustawianiu ostrości, to w takim razie jest najlepszym światłem do testowania AF.
    Zgadzam się :-) Najlepiej sprawdzać obiektyw przy żarówkach. Przy świetle żarowym AF ma trudniej i może (ale nie musi) sprawiać kłopoty.

    Cytat Zamieszczone przez tlustyx Zobacz posta
    Dobrze, ale bardziej chodzi o to abym wiedział, że w danym świetle najprawdopodobniej będzie FF lub BF
    Ostatnio na jakiejś "imprezie" robiłem fotki canonem 50mm 1.8 II. Światło słabe, dużo świeczek ustawiłem f2.0. Pstrykam a tu na większości zdjęć FF. Myślałem, że coś nie tak z obiektywem. Przychodzę do domu robię testy - jest OK.
    Później znalazłem ten wątek o wpływie barwy światła na AF
    Nigdy czegoś takiego nie miałem (a troszkę przy żarówkach pstrykam). Jeśli obiektyw dobrze ostrzy przy żarówkach to nie ma problemów przy świetle dziennym - a odwrotnie to już jest różnie, o czym mowa była w wątku CSI.
    Ostatnio edytowane przez jacek_73 ; 12-11-2011 o 20:00
    Jestę fotografę
    miszcz martwi się o podpis

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Nowy Sącz
    Posty
    1 304

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jacek_73 Zobacz posta
    Zgadzam się :-) Najlepiej sprawdzać obiektyw przy żarówkach. Przy świetle żarowym AF ma trudniej i może (ale nie musi) sprawiać kłopoty.



    Nigdy czegoś takiego nie miałem (a troszkę przy żarówkach pstrykam). Jeśli obiektyw dobrze ostrzy przy żarówkach to nie ma problemów przy świetle dziennym - a odwrotnie to już jest różnie, o czym mowa była w wątku CSI.
    No właśnie w tamtym wątku "Merde" napisał:
    To akurat jest chyba wiedza powszechna, patrz słynne problemy z FF przy świetle żarowym (i bez wspomagania wzorkiem z lampy)

    To nie chodzi o to aby było trudno. Z tamtego wątku wynika, że przy pewnej barwie światła często aparat źle ostrzy ma FF
    Dlatego serwis kalibruje przy 5500K
    Ostatnio edytowane przez tlustyx ; 12-11-2011 o 20:32
    6D; 5DII; C 24-70 2.8L; C 24-105L; C 70-200 2.8L; C 35 2.0 IS; C 50 1.4; C 85 1.8; S 17-35 2.8-4
    Moje fotki Moje fotki II

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar jacek_73
    Dołączył
    Oct 2010
    Miasto
    53 N, 18 E
    Wiek
    50
    Posty
    2 587

    Domyślnie

    Serwis kalibruje przy 5500K bo najczęściej przy takim świetle ludzie zwykli focić...chyba. I ma to aspekt czysto praktyczny wg. mnie. Jeśli szkiełko sprawia Ci kłopoty przy żarówach możesz dać do kalibracji 'na własne ryzyko" (o czym była także mowa w wątku CSI) - natomiast ja bym polecał bardziej wspomaganie ze strony lampy. :smile: No ale tu dorośli ludzie są i każdy decyduje jak uważa.

    Pozdrawiam.
    Jestę fotografę
    miszcz martwi się o podpis

  9. #9
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 708

    Domyślnie

    Pierwsze zdanie z początku cytatu to akurat moje
    A moja dodatkowa refleksja jest taka, że czy przypadkiem to nie jest tak, że temperatura barwowa idzie w parze z "siłą" - jasnością światła...? Przyznaję, że z fizyki jestem słaby...

  10. #10
    Grzeczny i układny podpis Awatar Merde
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    44
    Posty
    7 756

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Jeśli światło żarowe sprawia jakieś problemy w ustawianiu ostrości, to w takim razie jest najlepszym światłem do testowania AF.
    Względnie jeśli aparat ostrzy w punkt przy świetle żarowym, to w warunkach normalnych będzie mieć BF... Właściciele korpusów z mikrokalibracją mogą sobie sprawdzić to we własnym zakresie.
    I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •