Kolego @Mohinder nie, nie działa tak jak to opisał @Bechamot. Kolegę @Bechamota uprasza się nie wypisywania banialuków, bo to już recydywa.
Po pierwsze: Kolorymetr nie ma fizycznej możliwości zmierzyć ani "barwy otoczenia" ani parametrów światła odbitego od kartki papieru. To jest technicznie niemożliwe. W ogóle nie ma czegoś takiego jak "barwa otoczenia". A co do oświetlana kartki, pomijam już takie detale jak wybielacze optyczne w papierze, reemitujące w niebieskiej części widma, zależnie od spd światła które na niego pada. Przykładowo w dzień, kiedy z okna wpada więcej światła dziennego kartka będzie bardziej "niebieska" niż po zmroku nawet w świetle standaryzowanym D50, kiedy będzie bardziej "żółta".
Po drugie: Ustawienie CCT monitora nie odpowiada skorelowanej temperaturze barwowej światła otoczenia. Światło otoczenia powinno być "chłodniejsze", w sensie ekwiwalent CCT wyższy o 500-1500K, aby wizualnie wyglądało jak biel monitora. Nawet dokładnie nie wiadomo dlaczego się tak dzieje a najnowsze badania nad fizjologią widzenia wskazują, że przyczyna leży w mało zbadanym kolejnym etapie percepcji wzrokowej. Oczywiście nie ma żadnych metod obliczeniowych umożliwiających matematyczne modelowanie tego zjawiska.
Po trzecie, w typowej fotografii punkt bieli monitora powinien być zbliżony do skorelowanej temperatury barwowej 6500K, nie 5500 ani 5600K.
To co robi I1 Profiler przy współpracy z czujnikiem są to pewne bardzo zgubne założenia i modyfikacje "coś", zmieniające aby użytkownik miał poczucie dobrze wydanej kasy na zestaw kalibracyjny. Nic zanadto więcej. Nie należy tego używać, gdyż wszelkie "dodatki" wkładają swoje trzy grosze w profil i krzywienie trc karty graficznej, które powinno być jak najmniejsze.