Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20

Wątek: Zwrot towaru czy sklep musi przyjąć itd.

  1. #11
    Pełne uzależnienie Awatar axk
    Dołączył
    Apr 2008
    Miasto
    SK
    Posty
    2 027

    Domyślnie Odp: Monitory - porady, problemy itd. część II

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Musi czy nie musi, co to ma znaczenie?
    Ma i to zasadnicze. Czytając Twoją poprzednią wypowiedź można odnieść rażenie że sprzedawca w przypływie dobroci może zgodzić się na ewentualny zwrot towaru, a tak naprawdę to jego obowiązek. Na ten fakt chciałem przede wszystkim zwrócić uwagę. Kwestia "uczciwości" kupującego to inny temat.

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    ...aby z nie musieć korzystać z "praw" konsumenta...
    Ponieważ jest to niewygodne dla sprzedawcy.
    EOS + Speedlite

  2. #12
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    52
    Posty
    2 600

    Domyślnie Odp: Monitory - porady, problemy itd. część II

    Cytat Zamieszczone przez strideer Zobacz posta
    Jasne. To logiczne, że kupując monitor graficzny za grube tysiące należy najpierw porozmawiać o sprawie ze sprzedawcą, ale ta kwestia mimo wszystko nie dla każdego będzie oczywista. W sytuacji jeśli ktoś tak nie postąpi (czyli nie nawiąże wcześniejszego kontaktu) nie można z góry zakładać, że chodzi o próbę wykorzystania - jak napisałeś.
    Biorąc pod uwagę świadomość MastaMarka co do ryzyka, cyt: "milo bylo by wiedziec, ze podswietlanie jest rownomierne albo, ze nie mam martwych pixeli na samym srodku ekranu. ", zaniechanie kontaktu ze sprzedawcą byłoby po prostu niemądre.

    Cytat Zamieszczone przez strideer Zobacz posta
    Tak, i jak opisuje Darek, "zwykły zarząd" dopuszcza ustawienie monitora na biurku w domu, podłączenie do komputera i zaświecenie. Jak rok temu szukałem monitora dla siebie, to wszystkie (poza jednym :-) ) zapytane sklepy twierdziły, że sprzęt zwracany musi być po prostu nieużywany.
    Ustawa jest krótka i jasno napisana, więc nie mam pojęcia dlaczego sklepy mówią o nieużywanym.

    Cytat Zamieszczone przez axk Zobacz posta
    Ma i to zasadnicze. Czytając Twoją poprzednią wypowiedź można odnieść rażenie że sprzedawca w przypływie dobroci może zgodzić się na ewentualny zwrot towaru, a tak naprawdę to jego obowiązek. Na ten fakt chciałem przede wszystkim zwrócić uwagę. Kwestia "uczciwości" kupującego to inny temat.
    Obowiązki sprzedawcy są jasne. Trąciłem właśnie temat "uczciwości" kupującego, bo nader często spotyka się stanowisko "jak będzie piksel to oddam". To nie tak. Jeśli ktoś zakłada, że może być piksel, wszak normy producentów je dopuszczają, to powtarzam po raz trzeci, trzeba przeciwdziałać wcześniej. Sprzedawca może mieć gruby problem przy zwrocie monitora z pikselem. Jeśli natomiast będzie uprzedzony, może np zawczasu uruchomić pewne mechanizmy serwisowo-reklamacyjne i będzie miał znacznie większe pole manewru w razie faktycznego wystąpienia piksela.

    Cytat Zamieszczone przez axk Zobacz posta
    Ponieważ jest to niewygodne dla sprzedawcy.
    Niewygodne to mało powiedziane. Z Pańskiej wypowiedzi wyziera jednak roszczeniowe stanowisko. Próbuję wyjaśnić, że są dwie strony sprawy i wypadałoby po prostu się porozumieć.
    Masz problem z kolorem, wal śmiało!
    e-mail: color@mastiff.pl

  3. #13
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 720

    Domyślnie Odp: Zwrot towaru czy sklep musi przyjąć itd.

    Proszszsz.... dyskutujta do woli .
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  4. #14
    Pełne uzależnienie Awatar axk
    Dołączył
    Apr 2008
    Miasto
    SK
    Posty
    2 027

    Domyślnie Odp: Monitory - porady, problemy itd. część II

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Niewygodne to mało powiedziane. Z Pańskiej wypowiedzi wyziera jednak roszczeniowe stanowisko. Próbuję wyjaśnić, że są dwie strony sprawy i wypadałoby po prostu się porozumieć.
    Zanim ustosunkuję się do powyższego stwierdzenia dot. "roszczeniowego stanowiska" chciałbym Cię zapytać o pewną kwestię związaną z tematem rozważań: jak wygląda sprawa zwrotu środków wpłaconych przez kupującego za dany towar w przypadku skorzystania z prawa do "zwrotu towaru do 10 dni..."? Czy jest określony prawem czas w którym sprzedawca musi owe środki zwrócić czy też w tej materii sprzedawca ma dowolność w sprawie ustalenia terminu zwrotu?
    Ostatnio edytowane przez axk ; 11-03-2013 o 21:37
    EOS + Speedlite

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    52
    Posty
    2 600

    Domyślnie Odp: Monitory - porady, problemy itd. część II

    "Zwrot powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie czternastu dni. Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty."
    Masz problem z kolorem, wal śmiało!
    e-mail: color@mastiff.pl

  6. #16
    Pełne uzależnienie Awatar axk
    Dołączył
    Apr 2008
    Miasto
    SK
    Posty
    2 027

    Domyślnie Odp: Zwrot towaru czy sklep musi przyjąć itd.

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Z Pańskiej wypowiedzi wyziera jednak roszczeniowe stanowisko. Próbuję wyjaśnić, że są dwie strony sprawy i wypadałoby po prostu się porozumieć.
    Czy roszczeniowe - i tak i nie (zależy dla której ze stron). Czasami z "porozumienia" dla kupującego nic nie wynika lub wynika po dłuższym okresie czasu.

    Taki przykład aby zobrazować całą sytuację o której rozmawiamy.

    Kupujący nabył monitor. Po rozpakowaniu stwierdza iż jeden z pikseli jest uszkodzony. Kontaktuje się w tej sprawie ze sprzedającym. Ten informuje go iż gwarancja dla tego modelu dopuszcza taki defekt ale z racji tego iż podchodzi do sprawy "profesjonalnie" może ten egzemplarz bezpłatnie wymienić pod warunkiem iż klient zaczeka na nową sztukę cztery tygodnie (zakładamy iż model jest nietypowy). Dla klienta te cztery tygodnie to stanowczo za długo - zapłacił (z góry) za sprzęt kilka tysięcy PLN, czekał dwa tygodnie na dostawę i w końcu chce z monitora skorzystać. Co więc robi ów klient? Sprawdza czy inny sklep posiada taki model - znajduje, cena podobna, sprzęt dostępny, wszystko tak jak być powinno. Następnie pakuje monitor i informuje sprzedającego iż korzystając z przysługującego mu prawa "zwrotu towaru do 10 dni..." monitor zwraca. Wysyła sprzęt i czeka na zwrot środków aby dokonać zakupu u innego sprzedającego. Nawet jeżeli sprzedający przetrzyma środki kupującego przez maksymalny czas jaki przysługuje mu na zwrot (14 dni) to i tak taki zabieg jest dla kupującego opłacalny.

    Wszystko zgodnie z prawem. Jeżeli ustawodawca dał kupującemu taką możliwość to dlaczego ma z niej nie skorzystać? W imię czego? Każdy chce jak najszybciej korzystać z zamówionego sprzętu i nie ma w tym chyba nic dziwnego.
    Ostatnio edytowane przez axk ; 11-03-2013 o 23:05
    EOS + Speedlite

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •